„Visi kartu šią kovą tikrai laimėsime!“ – tiki kaišiadoriškiai Visuomenės sveikatos biuro specialistai

Romualda Suslavičienė
Karantino laikotarpiu, kai daug kalbame apie tuos, kurie – pirmosiose kovos su klastingu virusu gretose, žvilgsnis dažniausiai krypsta į sveikatos įstaigų medikus. Tačiau ne vien jiems pandemija pakeitė įprastinį gyvenimo ritmą bei, kaip niekada iki šiol, pareikalavo daugiausiai jėgų ir atsidavimo.
Darbymetis karštas
Jeigu šiandien pravertume Kaišiadorių rajono Visuomenės sveikatos biuro duris, bet kurią savaitės dieną čia rastume ne vieną įtemptai dirbantį šio kolektyvo žmogų. Įsiklausydami į karantino reikalavimus ir įsirengę saugius atitvarus, biuro darbuotojai pluša neskaičiuodami nei darbo valandų, nei savo atiduodamos energijos.
– Mūsų – tik dešimt, o darbų užgriuvo daug, – sako biuro direktorė Vidita Jonaitė, iš kurios vadovaujamo kolektyvo darbuotojų tvarkaraščių pandemija jau senokai ištrynė ir laisvus savaitgalius, ir šventines dienas. Vienas atsakingiausių ir įtempčiausiu dalykų šiuo metu – tai pagalba Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui tiriant COVID-19 atvejus. Per dieną paprastai tokių pasitaiko apie 50, o po savaitgalių ar švenčių, pasak V. Jonaitės, „sukrenta“ ir visas šimtas. Tad reikia paskambinti kiekvienam, kalbėti, tikslinti aplinkybes. Pasitaiko daug ko – juk ne visiems prisiskambini iš karto, būna ir per skubėjimą neteisingai užrašytų telefonų numerių. O kur dar atsakymai į gyventojų skambučius, kurių smarkiai padaugėjo? Galų gale, tiesioginių, įprastų pareigų taip pat niekas „nenuėmė“… „Džiaugiuosi savo kolektyvo žmonėmis. Štai visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokyklose, Audronė Petraškienė kiekvieną savaitę vieną dieną važiuoja į šiuo metu karštą viruso židinį Strėvininkų socialinės globos namuose ir asistuoja imant mėginius. Biuro darbuotojai, kai prireikia, talkininkauja Mobiliajame punkte. Visą informacijos srautą apdoroti tenka Karoliui Klovui, informaciją renka Inga Petrauskienė, kiti. Prie kiekvienos specialisto pavardės šiandien būtų galima parašyti daug įvairių atliekamų užduočių“, – pasakoja V. Jonaitė.
O visuomenės sveikatos specialistė A. Petraškienė sako, jog praėjusius, 2020-uosius metus, būtų galima drąsiai pavadinti „amerikietiškais kalneliais“, nes buvo tikrai visko. Apie tai ir kalbamės su biuro direktore VIDITA JONAITE.
„Didžiuojuosi žmonėmis ir specialistais, kurie negailėdami jėgų stoja į kovą ir atiduoda visą save“, -sako Kaišiadorių r. visuomenės sveikatos biuro direktorė V. Jonaitė.
– Pirmiausiai grįžkime į pačią pradžią, kai visi dar tikėjomės, jog gyvensime įprastais džiaugsmais ir rūpesčiais.
– Praėję metai, trumpai tariant, buvo labai įdomūs ir – kitokie, juos iš tiesų galima palyginti nebent su „amerikietiškais kalneliais“. Jau sausio pradžioje į darbus kibome energingai: atnaujinome zumbos, pilateso ir funkcines treniruotes. Pasirašėme sutartis, dėliojome grafikus ir ugdymo įstaigose pradėjome vykdyti edukacines programas: edukacinis spektaklis „Tigro pusryčiai“, „Piešimas ant marškinėlių“, „Kūno kultūros pamoka kitaip –zumba“. Kaip visada, rinkome asmenis dalyvauti prevencinėje širdies ir kraujagyslių programoje ir siūlėme jiems fizinio aktyvumo veiklas, konsultacijas su dietologe K. Jasmontiene ir kineziterapeutu L. Šiupšinsku… Taigi, metai žadėjo būti darbingi ir pilni gerų įspūdžių.
– O tuo metu pandemija jau sėlino…
–Taip, įsisukus į darbus, pradėjo ryškėti pirmieji nežinomo viruso požymiai. Teko daug skaityti, domėtis, kad galėtume aktyviai įsijungti ir pradėti veiklą. Juolab, kad nuo kovo 16 dienos paskelbus karantiną ir visiems išėjus į nuotolinį darbą, mūsų, kaip ir kitų, laukė nemažas iššūkis ir adaptacija. Bet laiko daug neturėjome, tiesiog darbo pobūdis pasikeitė – įsijungėme į informacinės medžiagos gyventojams ruošimą,spausdinimą ir dalijimą. Didžiąją darbo laiko dalį užėmė gyventojų konsultavimas.Kiekvieną dieną savo biuro internetiniame puslapyje ir facebook paskyroje skelbėme naujausius statistinius duomenis apie sergamumą COVID-19 Lietuvoje ir Kaišiadorių rajone, dalijomės visa gaunama naudinga informacija apie virusą, jo valdymo būdus, profilaktiką. Talkininkavome Kaišiadorių, Žiežmarių, Kruonio, Rumšiškių, Žaslių PSPC mobiliuose mėginių COVID-19 ligai nustatyti paėmimo punktuose.
– Kaip Visuomenės sveikatos biuras išnaudojo trumpą laikotarpį, atslūgus pirmajai bangai?
– Nurimus sergamumo bangai, atlaisvinus karantino reikalavimus, kibome į darbus, kuriuos pradėjome dar metų pradžioje. Džiaugėmės, kad galime kaišiadoriečius pakviesti į treniruotes ant batutų, o kiekvieną pirmadienį šeimos su vaikais rinkosi į mūsų organizuojamus piknikus. Čia vaikų laukė įvairūs žaidimai, fizinio aktyvumo veiklos, burbuliatorius.
Įsibėgėjus vaikų vasaros stovykloms, noriai dalyvavome jose aiškindami sveikos gyvensenos svarbą. Kartu su Kaišiadorių rajono savivaldybe ir mūsų socialiniais partneriais, Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centru, inicijavome ir organizavome Europos judumo savaitę 2020. Prasidėjus mokslo metams, sveikatos specialistai, dirbantys ugdymo įstaigose, ypatingai daug dėmesio skyrė mokymui: kodėl būtina plauti rankas, kaip teisingai dėvėti vienkartines ir daugkartines kaukes, kaip jas prižiūrėti. Pasitelkę vaizdines priemones, pasakojome vaikams apie ligų sukėlėjų kelią per daiktus ir oru, mokėme, kaip teisingai plauti rankas. Visokeriopai stengėmės padėti ugdymo įstaigų vadovams įgyvendinti Operacijų vadovų sprendimus.
Rudeniop trumpėjo dienos, todėl kartu su mūsų socialiniais partneriais – Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kaišiadorių rajono policijos komisariato – pareigūnėmis buvo pradėtos vykdyti akcijos „Būk matomas, būsi saugus“, kurių metu dalijome atšvaitus, vedėme pamokas mokyklose. O tam, kad galėtume padėti, konsultuoti ir neatsilikti nuo naujausių medicininių atradimų ir rekomendacijų, nuolat dalyvavome seminaruose, glaudžiai bendradarbiavome su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru.
– Kokia biuro darbuotojų kasdienybė dabar, kai esame nelengvoje situacijoje?
– Didėjant susirgimų skaičiui ir vyresnių klasių mokiniams išėjus į nuotolinį mokymą, prisijungėme prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vykdomo epidemiologinio židinių ištyrimo. Dabar kiekvieną dieną šį darbą atlieka septyni mūsų biuro specialistai. Kartais kiekvienam tenka apklausti ir 10-15 žmonių, dirbame ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis. Teikiame ir konsultacijas kaišiadoriečiams. Krūvis išties nemenkas, juolab, kad kiekvienas dar turime atlikti ir sveikatos apsaugos ministerijos mums pavestas funkcijas. Žinoma, kaip ir pavasarį, talkiname Kaišiadorių PSPC ir Strėvininkų globos namuose mobiliuose mėginių COVID-19 ligai nustatyti paėmimo punktuose. O kas domisi mūsų veikla ir dažnai lankosi mūsų biuro internetiniame puslapyje ir Facebook paskyroje, kiekvieną dieną gali rasti ir naujausius statistinius duomenis apie sergamumą Lietuvoje ir Kaišiadorių rajone, o taip pat naudingos informacijos apie COVID-19 ligą, atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie virusą, jo atsparumą, poveikį žmogaus sveikatai. Na, ir žinoma, jau galite pasiskaityti ir apie vakcinaciją, vakcinos svarbą suvaldant COVID-19 infekcijos plitimą.
– Smagu, kad tokiame įtemptame ritme visgi suradote laiko ir praskaidrinti žmonių kasdienybę smagesniais dalykais…
– Belaukdami gražiausių metų švenčių pakvietėme visus prisijungti prie Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Adventinio sveikatos kalendoriaus, kuriame mūsų „naujasis darbuotojas“ Daktaras Triušis kasdien pristatė po dienos klausimą. Kiekvienos dienos nugalėtojo laukė prizas – knyga. Pasibaigus konkursui staigmena laukė pačių aktyviausių konkurso dalyvių.
– Kokie uždaviniai laukia artimiausioje ateityje?
– Laukia didžiulis darbas – suformuoti palankų visuomenės požiūrį į vakcinavimą ir dirbti su antivakseriais, kad jie neskleistų melagienų. Kažkodėl mums nekildavo minčių skrendant į egzotiškas šalis, kad yra nesaugu skiepytis nuo geltonojo drugio, o dabar, pandemijos akivaizdoje, prisigalvojame visokiausių argumentų ir esame įsitikinę, jog mums negresia susirgti.
Didžiuojuosi žmonėmis ir specialistais, kurie negailėdami jėgų stoja į kovą ir atiduoda visą save. Tai išryškina sveikatos sektoriaus ir sveikatos specialistų svarbą bei vaidmenį pandemijos akivaizdoje. Turėdami stiprų palaikymą ir vieningus partnerius Kauno rajone, Kaišiadorių rajono savivaldybės palaikymą ir supratimą, specialistų profesionalumą, mes kartu šią kovą tikrai laimėsime.
– Ačiū už pokalbį. Sėkmės, stiprybės ir sveikatos Jums bei Jūsų kolektyvui ir – ačiū už tai, ką darote mūsų visų labui.
Pasak Audronės Petraškienės, praėję metai savo dinamika buvo panašūs į amerikietiškus kalnelius.
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Inga Petrauskienė atidžiai analizuoja informaciją.
Kaip ir kolegoms, Arvydui Raskilui kasdien tenka atsakyti į daugybę skambučių.
Su didžiuliu informacijos srautu puikiai susidoroja Karolis Klovas.
Akistatai su virusu pasiruošusios! Audronė Petraškienė /kairėje/ ir Žydrūnė Janonienė, Strėvininkų socialinės globos namų Gyventojų sveikatos priežiūros padalinio vedėja.
Kaišiadorių r. visuomenės sveikatos biuro nuotr.
Komentarai (7)
2021-01-11 07:16:41
Jie visi be kaukių? Gal jau pas įskiepijo, ar persirgo?
2021-01-11 06:25:06
A. Dulkys dabar suskaičiuos pinigus
2021-01-11 06:10:39
Gydytojai atideda operacijas ir kt. procedūras, žmonės miršta, o jūsų prevencinės priemonės neveikia. Tai kaip ten tie sveikatos stiprinimo specialistai dirba. Kiek metų dirba ši įstaiga ir kaip sustiprėjo žmonių sveikata? Sveikatos stebėsenos specialistai tegul paskelbia, kiek panaudota lėšų žiniasklaidoje ir koks rezultatas.
2021-01-10 15:58:11
Jūs turbūt taip gerai dirbat kaip ir NVSC su informacija apie mirusius. Dar viena,, šaraškino kontora\".
2021-01-10 13:21:37
Daug judesio naudos nulis. Dirbkit taip, kad būtų rezultatas. Jūsų ten daug daugiau negu vadovė skelbia, amžinai paskendusi melo liūne.
2021-01-10 13:21:37
Daug judesio naudos nulis. Dirbkit taip, kad būtų rezultatas. Jūsų ten daug daugiau negu vadovė skelbia, amžinai paskendusi melo liūne.
2021-01-10 13:13:56
Prabudo biuras. Kažkaip jų tos papasakotos veiklos rezultatų nematyti. Virusas kaip plito, taip ir plinta. Rajono žiniasklaidoje apie jų nuveiktus darbus nieko. Iš biuro vadovės kalbų supratau, daug judesio, naudos. Žygiais, o ne žodžiais, mes tėvynę mylim, taip sako žinovai