Šį rudenį minime lietuvių kalbos paskelbimo valstybine 35-metį renginys ir Kaišiadoryse
Lietuvių kalba valstybine pirmą kartą paskelbta prieš šimtmetį – 1922-ųjų Konstitucijoje, antrą kartą – praėjus 66-eriems metams. Tuo metu tai buvo neįtikėtinas įvykis – nepriklausoma valstybė dar neatkurta, o jos kalba įteisinama kaip valstybinė.
1988 m. lapkričio 18 d. Aukščiausioji Taryba pripažino lietuvių kalbą valstybine – tuometė Konstitucija buvo papildyta straipsniu, įteisinančiu lietuvių kalbos vartojimą viešojo gyvenimo srityse. Simboliška, kad tą pačią dieną buvo sugrąžinti ir kiti valstybingumo simboliai – trispalvė ir „Tautiška giesmė“.
Iki tol nueitas ilgas kelias paremtas gausiuose susirinkimuose, mitinguose išreikštu žmonių troškimu savo krašte turėti savo kalbą, ją išvaduoti iš rusų kalbos šešėlio. Stebėdami nesibaigiančius masinius mitingus ir žmonių užsidegimą valdžios atstovai buvo priversti paisyti tautos lūkesčių ir reikalavimų.
Nuo tada prasidėjo naujas valstybės gyvavimo laikotarpis: laukė daug darbų, atsivėrė platus veiklos laukas visiems, buvo sudėti svarbūs teisiniai pagrindai. Per pirmuosius 10 metų po okupacijos lietuvių kalba atsitiesė ir įgijo savo teises mūsų Tėvynėje. Istorija parodė, kad lietuvių tauta už savo valstybingumą kovojo žodžiu, dvasiniu ir kultūriniu pasipriešinimu.
Sukakties proga visoje Lietuvoje vyksta įvairūs renginiai. Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir Valstybinė kalbos inspekcija, bendradarbiaudamos su Kultūros ministerija, Seimo lankytojų centre rengia istorinių fotografijų parodą. Seime lapkričio 17 d. vyks renginys „Kartu kalboje ir valstybėje“.
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos informacija
Visus vertinančius ir branginančius lietuvių kalbą maloniai kviečiame paminėti šią sukaktį 2023 m. lapkričio 21 d. 17.30 val. renginyje „Reveransas kalbai“ Kaišiadorių viešojoje bibliotekoje ir pasidžiaugti lietuvišku žodžiu, muzika bei poezija.
Renginyje įvairių sričių specialistai, vienaip ar kitaip susiję su valstybinės kalbos vartojimu viešajame gyvenime, pasidalins įžvalgomis apie savo santykį su valstybine kalba, apie tai, ką ji jiems reiškia, kiek jos mūsų gyvenime šiandien, su kokiomis problemomis dėl jos susiduriama ir kuo galima pasidžiaugti, kokia mūsų krašto kalbos istorija. Pasiklausysime mokinių skaitomos poezijos, meno mokyklos ugdytinių atliekamų muzikinių kūrinių.
Kaišiadorių r. savivaldybės kalbos tvarkytoja Aušra Grigonienė
Komentarai (0)