Lietuvos muziejų kelias: istorija, poezija ir muzika Žemaitijos dvarų parkuose
Liepos 2 d. Palangos gintaro muziejuje startavo nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programos „Tėvynės ieškojimas“ projektas Lietuvos muziejų kelias 2021 m. Šių metų tema „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ kviečia tęsti kelionę ir pažintį su garsiausiais Žemaitijos dvarų ir rūmų parkais.
Programa Žemaitijos regione jau įpusėjo. Joje dalyvavę lankytojai susipažino su Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Palangos gintaro muziejumi, Palangos kurorto muziejumi, lankė Mažeikių muziejaus padalinio Viekšnių vaistinės muziejaus sodą ir ragavo sveikatos suteikiančių žolelių arbatos, Dautarų dvaro parke klausėsi Fr. Šopeno muzikos. Renavo dvaro šeimininkai lankytojus supažindino su parkų kūrimo stiliais, įdomias istorines ir menines programas pristatė Platelių dvaro sodyba, Užvenčio kraštotyros, Kelmės, Raseinių, Jurbarko krašto muziejai.
Antroji Lietuvos muziejų kelio 2021 m. atkarpa Žemaitijoje taip pat gausi renginiais ir pavėsį lankytojams parkuose karštomis liepos mėnesio dienomis siūlomomis ekskursijomis. Atvykusių laukia įspūdingi istoriniai dvarai, juos gaubiančių parkų didybė ir istorijos. Įdomu ir tai, kad daugumoje renginių skambės muzika ir poezija, net ir žemaičių kalba.
Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus lauks lankytojų šeštadienį, liepos 17 d., renginyje, skirtame pažinčiai su Rietavo parku. Jos metu atvykusieji susipažins ne tik su iki mūsų dienų išlikusių septynių parko alėjų ir septynių tvenkinių pavadinimais, bet ir legendomis apipintos Bogdano Oginskio muzikantų krantinės, Malūno tvenkinyje dūluojančių salų, Meilės kalnelio, prieš keletą dešimtmečių žuvusio Perkūno ąžuolo istorijomis.
Kiek toliau nuo Rietavo esantiems, tą patį liepos 17-osios vakarą, Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejus siūlo pasivaikščioti ąžuolyne. Motiejaus Valančiaus ąžuolynas (200 ąžuolų) pasodintas 1995 m. ir skirtas vyskupo 200-osioms gimimo metinėms. Ąžuolyną sodino žmonės iš visos Lietuvos. Jame žaliuoja poetės Meilės Kudarauskaitės, Lietuvos Respublikos prezidento Valdo Adamkaus, M. Valančiaus giminių sodinti ąžuoliukai. Lankytojai kviečiami ir į literatūrinį muzikinį vakarą „Ąžuolų paunksmėje“, kuriame eiles žemaitiškai skaitys Žemaitijos regiono poetai.
Liepos 24 d. Kretingos muziejus kviečia apžiūrėti parodą „Meno šedevrai parke: gėlynai, mažoji architektūra“, kuri bus eksponuojama Kretingos dvaro parke, bei dalyvauti interaktyvioje ekskursijoje „Užburianti atgimstančio parko istorija“. Kretingos dvaro parkas – vienas seniausių Lietuvoje išlikusių XVI–XVIII a. dvaro parkų. XIX a. pab. – XX a. pr. jis buvo laikomas vienu gražiausiu ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Deja, Pirmojo pasaulinio karo metais ir sovietinės okupacijos laikotarpiu parkas buvo smarkiai sunaikintas. Šiuo metu buvusį parką mena tik išlikę jo fragmentai – liepų ir kaštonų alėjos, senieji ąžuolai, parko tvoros, tvenkiniai, krioklio uola, altanos kalva ir pora akmeninių suolų. Interaktyviomis priemonėmis muziejininkai Kretingos dvaro parką pristatys kitaip, ir parodys, koks jis buvo savo klestėjimo metu XIX amžiaus antroje pusėje. Kaip tai įvyks – sužinos tik dalyvaujantys renginyje.
Tą patį šeštadienį (liepos 24 d.) Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus kviečia į „Poezijos popietę Pajūrio dvare“. Stilizuotoje programoje dvaro parke bus skaitoma poezija gamtos ir meilės tematika, renginį užbaigs koncertas.
Dar vienas renginys liepos 24 d. vyks Gargžduose. Popietėje „Kartą Gargždų dvare…“ lankytojų lauks kilnojamos parodos ir meninė programa, ekskursija, veiklos šeimoms su vaikais ir suneštinė vakarienė parko aplinkoje. Gargždų krašto muziejus įsikūręs istorinėje miesto vietoje – buvusioje XIX a. dvarvietėje. Dvaro pastatų ansamblis su iki šių dienų išlikusiu senu parku mena Žemaitijos grafo Rönne giminę. XIX a. II pusėje suformuotas angliškojo stiliaus parkas, garsėjo kaip vienas gražiausių Telšių apskrityje.
Lietuvos muziejų kelią Žemaitijoje užbaigs ir estafetę Mažajai Lietuvai perduos Žemaičių dailės muziejus Plungėje. Čia liepos 25 d. (sekmadienį) vyks koncertas „Muzikinis piknikas kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmų parko pavėsyje“. Muziejininkai žada romantišką pasimatymą jaukioje parko aplinkoje, kurioje kadaise atokvėpį rado kunigaikščiai Oginskiai. Visi atvykę kviečiami pabūti su šeima ir mylimaisiais, atsipūsti nuo kasdienybės ir pasiklausyti muzikos.
Visi renginiai Žemaitijos muziejuose nemokami, visi vyks savaitgaliais. Tad net ir neatostogaujantys turi galimybę susipažinti su kūrybiškai parengtomis muziejininkų programomis.
Belieka pasižymėti kalendoriuje ir savo apsilankymu pradžiuginti ilgai susitikimo su lankytojais laukusius muziejų darbuotojus, senuosiuose parkuose pasisemti energijos ir pasimėgauti jų teikiamu grožiu ir vėsa.
Projekto programos organizatorius – Lietuvos muziejų asociacija
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir Lietuvos dvarų ir pilių asociacija
Informacinis partneris – Lietuvos radijas ir televizija.
Lietuvos muziejų asociacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt
Informacija +370 5 279 09 18, el. paštas muziejukelias@gmail.com
ARTIMIAUSI RENGINIAI ŽEMAITIJOJE
Liepos 17 d. (šeštadienis)
17.00. Parko istorijos pristatymas Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje. Pažintinė edukacinė ekskursija po Rietavo parką. Muzikinis Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos mokinių pasveikinimas.
Renginį pradėsime muziejaus konferencijų salėje trumpa Rietavo parko istorijos apžvalga ir 2020 m. išleistos knygos „Rietavas. Oginskių rezidencijos pažintiniai maršrutai“ pristatymu. Norintieji galės šį gausiai iliustruotą turiningą leidinį čia pat įsigyti.
Po įžanginės dalies muziejininkai visus pakvies į pietinį rūmų parterį, nuo kurio ir prasidės kelionė po antrą šimtmetį baigiančio Rietavo parko rekreacines erdves. Šio pasivaikščiojimo metu bus prisiminti ne tik iki mūsų dienų išlikusių septynių parko alėjų ir septynių tvenkinių pavadinimai, bet ir legendomis apipintos Bogdano Oginskio muzikantų krantinės, Malūno tvenkinyje dūluojančių salų, Meilės kalnelio, prieš keletą dešimtmečių žuvusio Perkūno ąžuolo istorijos, kitos įdomybės. Tikimasi, kad renginio dalyvių dėmesį patrauks ir nauji informaciniai Santakos kvartalo, Didžiosios ąžuolų promenados stendai. Ši pažintinė rekreacinė kelionė užsibaigs prie buvusio ledainės skliautinio rūsio griuvėsių.
Nuskambėjęs Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos mokinių muzikinis pasveikinimas ne tik primins rietaviškių kultūros paveldo puoselėtojų senokai brandintą idėją atkurti čia Oginskių laikais garsėjusią orkestro koncertų terasą, bet ir pakvies renginio dalyvius pasivaišinti kava, ledais ir kitais šiai progai tinkančiais Oginskių dvaro gardumynais.
Renginys nemokamas.
Organizatorius: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus, Lauryno Ivinskio g. 4, Rietavas, Plungės r., tel. (8 448) 68 992, mob. tel. 8 698 21 426.
Susitikime prie Rietavo Oginskių rezidencinės dvaro sodybos raudonųjų vartų (Oginskių g., Rietavas). Koordinatės 55°43′30″ š. pl., 21°55′40″ r. ilg.
Liepos 17 d. (šeštadienis)
18.00. Literatūrinis muzikinis vakaras „Ąžuolų paunksmėje“. Šis poezijos vakaras kviečia visus, kurie moka savo išgyvenimus išlieti eilėmis ir kurie mėgsta tas eiles skaityti, ypač savo gimtąja žemaičių kalba. Renginyje dalyvaus ir savo eiles skaitys Žemaitijos regiono poetai. Tarp pokalbių ir poezijos skaitymų skambės dainuojamosios poezijos atlikėjų dainos.
Motiejaus Valančiaus ąžuolynas (200 ąžuolų) pasodintas 1995 m. ir skirtas vyskupo 200-osioms gimimo metinėms, jame stovi Raimundo Puškoriaus sukurtas kryžius. Ąžuolyno pradžioje – balto akmens paminklas žemaičių vyskupui Motiejui Valančiui (skulptorius Kęstutis Balčiūnas). Ąžuolyną sodino žmonės iš visos Lietuvos. Motiejaus Valančiaus ąžuolyne žaliuoja poetės Meilės Kudarauskaitės, Lietuvos Respublikos prezidento Valdo Adamkaus, M. Valančiaus giminių sodinti ąžuoliukai.
Renginys nemokamas.
Organizatorius: Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejus, Motiejaus Valančiaus g. 9, Nasrėnų k., Kūlupėnų sen., Kretingos r. , tel. (8 445) 48 722, mob. tel. 8 676 18 075.
Susitikime Vyskupo Motiejaus Valančiaus ąžuolyne (Nasrėnų k., Kūlupėnų sen., Kretingos r.). Koordinatės 55.99099920306268, 21.518031712181365.
„Atspindžių“ inf.
Komentarai (0)