Laisvadienio pasirinkimas – Lietuvos liaudies buities muziejus Rumšiškėse
Nauja paroda
Prie iš anksčiau eksponuojamų parodų Lietuvos liaudies buities muziejus penktadienį pridėjo dar vieną – „Kalvystė Lietuvoje: anksčiau ir dabar“.
„Parodos eksponatai apima didelę laiko atkarpą – beveik du šimtus metų iki pat 2021-ųjų. Seniausieji, žemaitiški, greičiausiai vieno Skuodo apylinkių kalvio nukalti, LLBM fondų kryžiai-saulutės, yra pažymėti 1824 ir 1829 m. datomis. Didžioji dalis abiejų muziejų kaltinių eksponatų taip pat yra datuotini XIX a. viduriu arba antra jo puse, nors be iškaltų metų tikslų datavimą nustatyti sunku. Itin fragmentiškos žinios ir apie kalvius – pvz., „Alka“ nurodo, jog muziejaus inventoriaus knygose yra užfiksuotos tik keturių kalvių pavardės.
LLBM savo rinkinyje tokios informacijos neturi iš viso. „Alkos“ rinkinį sudaro išimtinai Žemaitijos regiono, pasižymėjusio didele kalvystės kūrinių gausa, kaltinių kryžių ir saulučių formų bei konstrukcijų įvairove, eksponatai. Daugiausia jų į muziejų yra patekę iš Telšių ir Plungės apylinkių. Senųjų meistrų-kalvių dirbiniai „Alkoje“ pradėti kaupti nuo pat muziejaus įkūrimo 1932 m. Išskirtiniai muziejaus „Alka“ kalvystės ekponatai, pristatomi šioje parodoje, buvo ne kartą publikuoti įvairiuose leidiniuose kaip įdomiausi senosios Žemaitijos kalvystės pavyzdžiai. Tarp tokių yra daugiausia Žemaitijai būdingos viršūnės su širdies simbolika ir Jėzaus vardo santrumpomis, kryžiai-saulutės, kurių spinduliai dabinti žvaigždutėmis, gyvačiukėmis ar tulpių motyvu bei itin įdomi kryžiaus viršūnė su vėjarodžiu, kuriame vaizduojama keistoka sparnuota mitinė būtybė pūstu sijonėliu. Subtilaus, turtingo dekoro kaltinė viršūnė su angeliukų figūromis, stilizuotomis tulpėmis ir mėnulio pjautuvu pateko į parodos plakatą ir įvadinę, pristatančią parodą kompoziciją, kartu su puikiu šešių horizontalių kryžmų kryžiumi, simbolizuojančiu gyvybės ar pasaulio medį ir datuotinu greičiausiai XIX a. pirma puse. Kiek vėlesniam, XIX a. vid. – XX a. pr. laikotarpiui priskirtini kaltiniai kapų kryžiai, taip pat pristatomi iš Žemaičių muziejaus „Alka“ fondų“, – pristato parodą viena iš jos kuratorių menotyrininkė Ina Dringelytė.
Kalvystės darbų paroda veikia muziejaus parodų salėje, kuri yra sutikimo vartuose. Ją apžiūrėti bus galima iki pat spalio 1 dienos.
Spektakliai vaikams
Gegužę ir birželį yra proga apsilankyti Kauno valstybinio lėlių teatro spektakliuose, kurie vyks Lietuvos liaudies buities muziejaus Klojimo teatre. Galima rinktis iš šių spektaklių:
„Gulbė – Karaliaus pati“ – nepamiršk savo svajonės, jeigu nori būti laimingas!
Su šešėlių teatro edukacija. Lietuvių liaudies pasakos motyvais. Skirta žiūrovams nuo 5 m.
„Žalias žalias obuoliukas“ – apie neišmatuojamą medžio meilę mažam berniukui.
Pagal Shel Silverstein kūrinį „Dovanojantis medis“. Skirta žiūrovams nuo 6 m.
Ką svarbu žinoti, norint pamatyti šiuos spektaklius?
Būtina registruotis iš anksto tel. 8 614 77238 arba admin@kaunoleles.lt
Spektakliai bus rodomi tik susidarius pakankamai didelei grupei (50–100 žmonių).
Kaina 4–6 Eur. Muziejaus lankytojo bilietas neįskaičiuotas.
Šaltinis LLBM
Komentarai (0)