D. Trumpo muitų sąraše nėra Rusijos, bet yra sala, kurioje gyvena tik pingvinai

JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė taikysiantis muitus importui iš viso pasaulio – tačiau atitinkame sąraše nėra Rusijos. D. Trumpo atstovė Karoline Leavitt žinių portalui „Axios“ tai paaiškino galiojančiomis sankcijomis. Dėl sankcijų esą „prasminga prekyba ir taip yra neįmanoma“.
Dėl sankcijų JAV muitai nebus taikomi ir Kubai, Baltarusijai bei Šiaurės Korėjai. Vis dėlto prekyba su Rusija vyksta toliau, nors ir gerokai mažesne apimtimi nei anksčiau. „Axios“ duomenimis, 2021 m. prekybos apimtys siekė 35 mlrd. dolerių, o pernai jau tik 3,5 mlrd.
D. Trumpas trečiadienį paskelbė pasirašantis įsakymą, nustatantį „abipusius“ – arba atsakomuosius – muitus viso pasaulio šalims. „Mano nuomone, tai viena svarbiausių dienų Amerikos istorijoje, – sakė jis.
D. Trumpas paskelbė didžiulius naujus 34 proc. muitus importui iš Kinijos ir 20 proc. importui iš Europos Sąjungos – dviejų pagrindinių JAV prekybos partnerių.
D. Trumpas sakė, kad pradinis 10 proc. tarifas bus įvestas importui iš daugelio kitų šalių, tačiau kai kurioms bus taikomi daug griežtesni muitai, įskaitant 24 proc. muitus Japonijai ir 26 proc. Indijai.
Ketvirtadienį taip pat turėtų įsigalioti 25 proc. muitai automobiliams, apie kuriuos D. Trumpas paskelbė praėjusią savaitę.
Rasa Strimaitytė (ELTA)
Australiją suglumino nedidelei salelei JAV įvestas 29 proc. muitas
Australija ketvirtadienį pareiškė sumišimą dėl Donaldo Trumpo sprendimo įvesti 29 proc. prekybos muitą jai priklausančiai mažytei Norfolko salai Ramiajame vandenyne.
Šioje saloje, esančioje už 1 600 kilometrų į šiaurės rytus nuo Sidnėjaus, yra vos kiek daugiau nei 2 000 gyventojų, daugelis jų – kadaise laive „Bounty“ įvykusio maišto dalyvių palikuonys.
Pagrindinė salos pramonės šaka yra turizmas.
Salos prekybos rūmų teigimu, 2019 m. pasaulio eksportuotojų sąraše sala užėmė 223 vietą, o jos eksporto – daugiausiai maisto produktų iš sojos pupelių ir sėti skirtų sėklų – vertė sudarė 1,7 mln. JAV dolerių.
Tačiau D. Trumpo pasaulinių tarifų sąraše matyti, kad jai įvedamas muitas, beveik triskart didesnis nei Australijos žemyninei daliai gręsiantis 10 proc. tarifas.
„Nesu tikras, ką būtent į Jungtines Valstijas eksportuoja Norfolko sala ir kodėl ji tapo tokia išskirtinė, bet taip jau yra“, – kalbėdamas su žurnalistais sakė ministras pirmininkas Anthony‘is Albanese‘as.
„Nesu visiškai tikras, ar Norfolko sala apskritai yra Jungtinių Valstijų su jų milžiniška ekonomika prekybos konkurentė“, – pridūrė jis.
Tai tik „parodo, kad nė viena Žemės vieta nėra nuo šito apsaugota“.
Kaip ten bebūtų, ministras pirmininkas negalėjo pasakyti, kodėl JAV salai įvedė kitokį tarifą nei likusiai šalies daliai.
„Mano žiniomis, Norfolko sala tebėra Australijos dalimi“, – duodamas interviu radijo stočiai ABC kalbėjo jis, tokį sprendimą pavadindamas „kiek netikėtu ir keistoku“.
Turbūt dar sunkiau būtų paaiškinti tai, kad D. Trumpas nustatė 10 proc. muitą importui iš Australijai priklausančios Herdo ir Makdonaldo salų teritorijos subantarktinėje juostoje, kurioje žmonės negyvena, tačiau galima rasti didžiulę pingvinų populiaciją.
„Nepaprasta Herdo salos ir Makdonaldo salų atskirtis bei jose nuolat egzistuojančios sunkios meteorologinės ir jūros sąlygos lemia, kad žmonių veiklos apimtys šiame regione buvo ir yra ribotos“, – paaiškinama Australijos vyriausybės svetainėje.
Jūras Barauskas (AFP)
Komentarai (0)