Baigiamoji TŪM konferencija: pranešimai apie STEAM ugdymo galią arba kaip tampama ateities kūrėjais

Prieš pusantrų metų Lietuvoje pradėta įgyvendinti Tūkstantmečio mokyklų programa neaplenkė ir Kaišiadorių rajono. Buvo atrinktos keturios Kaišiadorių mokyklos – trys gimnazijos ir progimnazija, projekto vadove paskirta Ieva Mažulienė. Visą šį laiką atskiroms veikloms vadovavo projekto koordinatoriai : Stanislovas Bernikas (STEAM veiklos), Kristina Rūta Dzeventlauskienė ( kultūrinis ugdymas), Ona Jodonytė (lyderystės veikla) , Akvilė Grigienė ir Aida Rakauskienė (įtraukusis ugdymas). Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijoje sėkmingai kuriamas STEAM centras.
Vasario 21 dieną A. Brazausko gimnazijoje įvyko baigiamoji konferencija, kurios tikslas buvo pasidalinti įžvalgomis ir patirtimis.
Susirinkusiuosius pasveikino Kaišiadorių savivaldybės vicemeras Tomas Vaicekauskas, administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lina Lukoševičienė. Svečiai įvertino pasiekimus, sakydami, kad projektas ugdo mokinių emocinius gebėjimus, įtraukia juos į kultūrinę, visuomeninę veiklą. Buvo linkėta nesustoti ir padėti atsiskleisti moksleivių gebėjimams.
Išsamų pranešimą padarė A. Brazausko gimnazijos direktorė Jolita Morkūnaitė, įvertinusi STEAM patirtį Kaišiadorių savivaldybėje. „Mokiniai ir mokytojai gyveno tame procese. Tikslinė projekto grupė – tie, kurie siekia ir investuoja daugiausiai. Jau nuo 2010 metų gimnazijoje buvo komplektuojamos klasės su tikslu mokiniams įstoti į aukštąsias mokyklas. Išryškintos tryss kryptys – gamtos, fizikos ir humanitarinių mokslų. Rumšiškių ir Žiežmarių gimnazijos pasirinko bendradarbiavimą su VDU, o A. Brazausko gimnazija – su KTU. A. Brazausko gimnazijoje yra trys KTU klasės, iš viso Lietuvoje tokių yra tik 13. Mes pasirinkome tiriamąją sritį ir projektinę veiklą”, – teigė pranešėja. Pasak gimnazijos direktorės, buvo siekiama, kad atsirastų šiuolaikiškos laboratorijos. Ir dabar, kaip teigia chemijos mokytoja Laima Sabaliauskienė, joje galima atlikti tokius pat bandymus, kaip ir KTU.
J. Morkūnaitė sakė, kad Kaišiadorių STEAM centro kūrimas dar nebaigtas, bet jis vyksta. Į gimnaziją ji kvietė atvykti mokinius ir mokytojus iš kitų mokyklų. Galima pasirinkti pamokas biochemijos laboratorijoje arba maisto studijoje.
„Nors turime tik 1,5 etato , tikimės šiai veiklai atlikti bus skirta daugiau, o tai padaryti galėtų steigėjas – savivaldybė. Lietuvoje yra tik 9 STEAM centrai. Pas mus jau svečiavosi mokiniai iš Žiežmarių, Rumšiškių, Jonavos, Vilniaus Simono Daukanto gimnazijų. Turime svečiams ką parodyti- yra dailės studija, fizikos, geografijos, chemijos ir kitų užsiėmimų būreliai, klubai”, – vardijo direktorė.
Šios gimnazijos chemijos mokytoja Laima Sabaliauskienė papildė direktorės pranešimą, smulkiau papasakojo apie atliktus tyrimus. Ko tik mokiniai nenuveikė: gamino muilą, tyrė skrandžio rūgštį, stebėjo pelėsio augimą, augino kristalus ir kita.
Apie savo veiklą papasakojo buvęs A. Brazausko gimnazijos mokinys, dabartinis KTU docentas Dr. Irmantas Barauskas. „Darau tai, kas man įdomu, kas svarbu mūsų šaliai”, – sakė vyras, dėstantis užsienio ir Lietuvos studentams, atlikęs nemažai mokslinių darbų.
Konferencijos svečiai per pertrauką apžiūrėjo maisto studiją ir išklausė visą eilę pranešimų.
Net keli mokytojai iš Žiežmarių gimnazijos papasakojo, kas padaryta pas juos. O padaryta išties daug. Pasak Ievos Mažulienės, TŪM projekto vadovės, žiežmariečiai atliko apie 90 procentų numatytų veiklų. „Tiek pat veiklų, vertinant procentiškai, įvykdė ir Rumšiškių A. Baranausko gimnazija. O Vaclovo Giržado progimnazija praktiškai įvykdė viską, beliko kelios smulkmenos”, – sakė Ieva Mažulienė. Jos nuomone, tokios konferencijos reikėjo, kad STEAM veiklas vykdantys rajono mokytojai pamatytų bei išgirstų, kas nuveikta kitose TŪM programą vykdančiose įstaigose, pasidalintų patirtimi.
Renginyje dalyvavo ESFA ekspertė Indrė Povilaitienė. Ji papasakojo apie TŪM projekto vykdymą Lietuvoje ir pagyrė Kaišiadorių rajono švietimo bendruomenę už pasiektus rezultatus.
TŪM projektas baigsis šių metų birželio mėnesį. Iki to laiko Kaišiadoryse dar vyks kelios konferencijos. Kaip „Atspindžiams” sakė Ieva Mažulienė, konferencija, skirta kultūriniam ugdymui, vyks kovo mėnesį, konferencija apie įtraukųjį ugdymą – balandžio mėnesį.
Iki paskutinės, baigiamosios TŪM konferencijos gegužės mėnesį, dar reikia įsisavinti dalį lėšų, jų daugiausiai liko Kaišiadorių A. Brazausko gimnazijoje, kur bus įrengiama Robotikos laboratorija. „Nors bus montuojama sudėtinga įranga ir atliekami kiti darbai, tikimės projektą pabaigti sėkmingai”, – sakė Ieva Mažulienė. TŪM projektas nėra tęstinis, bet bus stengiamasi išlaikyti pasiektą lygį. To tikisi Kaišiadorių savivaldybėje TŪM projekto vadovė, atskirų veiklų koordinatoriai ir Švietimo įstaigų bendruomenės.
V. Šimkūnienės nuotr.
Komentarai (6)
2025-02-25 18:58:04
Aš bėgu bėgu vėl, kol neištirpau…
2025-02-25 14:04:29
Kaip bežiūrėsi visas šitas briedų briedas iš principo yra tolygus kreidos ir suolų užpirkimui, bet su daug popierių, konferencijų ir kito š.
2025-02-25 13:27:06
Turėjau tikrą proveržio STEAM planą, bet pasirodo esu nereikalingas Kaišiadorių švietimui. pinigai visada nugali…
2025-02-25 13:24:31
Jei lieka pinigų gal galima padalinti visom mokyklos
2025-02-25 13:02:01
Na graudus renginys iš milijonos eurų tik sugebėjo muilą pagaminti, kai tuo tarpu žiežmariuose tūliko be privatumo
2025-02-25 10:12:48
Žiežmariuose vienas bėgikas pamatė wc ir... pabėgo ar Žasliuose, priminkite.