Atgimęs parkas laukia pavasario

0
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Romualda Suslavičienė

Jau kuris laikas kaišiadoriečiai džiaugiasi naujai atgimusiu Prezidento Algirdo Brazausko parku.

Ypač gražus jis naktį, kai temstant ant grakščių stovų įsižiebia žibintai, tarsi kviesdami pasivaikščioti žiemos miegu jau snaudžiančiais parko takeliais.

Išgenėjus nuo metų naštos pavargusius medžius bei krūmus, parkas atvėrė savo erdves, dabar net atrodo, jog jis padidėjo, nors iš tikrųjų plotas liko toks pats. Padaugėjo tik elegantiškų suolelių, ant kurių bus gera prisėsti šiltuoju metų laiku, kitų įrenginių, pritaikytų kaišiadoriečių bei miesto svečių poilsiui.

–Šiandien „startavo“ vaizdo stebėjimo kameros, – gruodžio 13-ąją sakė savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Neviera.

Ką padarysi – reikia ir jų. Nors norėtųsi tikėti, kad niekam ranka nepakils niokoti šio grožio, kurį dabar turime, gyvenime, deja, būna visko…

Link svajonės naujam gyvenimui prikelti senąjį parką – tą daugelį metų Kaišiadoryse buvusią vienintelę vietą visuomenės poilsiui, eita ne vienerius metus. Avansu pažerta ir išankstinių prog­nozių, kad nieko gero, neva, nebus, projektas patirs fiasko ir pan.

Kol niurzgaliai ieškojo, kas dar gali būti blogai, parko sutvarkymo projektas skynėsi kelią į priekį. Praėjusių metų rugsėjo 20-ąją buvo pasirašyta projekto „Kaišiadorių miesto Prezidento A. M. Brazausko parko sutvarkymas ir pritaikymas rekreaciniams, poilsio ir sveikatinimo poreikiams“ finansavimo sutartis, užtikrinusi, jog net 95 procentus visų tinkamų finansuoti išlaidų dengia Europos regioninės plėtros fondas bei Lietuvos vyriausybė. Savivaldybei teliko prisidėti penkiais procentais.

Kaip tai atrodo, procentus pavertus konkrečiomis sumomis?

Po supaprastinto atviro viešųjų pirkimų konkurso, kurį laimėjo UAB „Jurmelsta“, pasirašyta parko rekonstrukcijos rangos darbų sutartis. Joje numatyta rekonstravimo darbų už 743 281 €. Skaičiuojamoji kaina buvo 880 985 €, tad sutaupyta apie 130 tūkst. €.

– Taip pat buvo atlikta papildomų darbų, kurie nebuvo numatyti techniniame projekte: atlikti papildomi optinės trasos ir elektros montavimo darbai, būtini vaizdo stebėjimo sistemai įrengti. Jų vertė – 11 149 €. Pats vaizdo stebėjimo sistemos įrengimas kainavo 14 994 €. Už takų konstrukcijos drenažą teko pakloti 33 610 €. Kaišiadoriečius taip džiuginantys įrenginiai (du betoniniai šachmatų stalai, teniso stalas, trys diskgolfo taikiniai) atsiėjo 11 900 €, – kalba savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Judita Kmeliauskienė, kuravusi šį projektą.

Dar iki metų pabaigos parko teritorijoje turėtų pradėti veikti iki 30 Mbps greitaveikis bevielis interneto ryšys. Jis bus įrengtas savivaldybės biudžeto lėšomis.

Kaišiadoriečiai, tikriausiai, dar ilgai geru žodžiu minės UAB „Vilniaus architektų studija“, parengusią parko techninį projektą, bei paties projekto autorę Aureliją Krasauskaitę. Už skoningai suprojektuotas kelių spalvų bei faktūrų trinkelių dangas, dalijančias parką į atskiras erdves, jaukų suolelių išdėstymą, už nauju grožiu suspindėjusią medžių alėją, vedančią link Kaišiadorių vyskupijos…

Vyresniosios kartos kaišiadoriečiai, su nostalgija menantys senąjį fontaną, prie kurio pertraukas tarp pamokų vienintelėje tuomet mieste vidurinėje leido keliolika miesto gyventojų kartų, atėję į parką dabar randa trijų fontanų kompoziciją. Lai atsidūsėjimai, kad romantiško mūsų praeities liudininko jau nebėra, nebūna pikti – laikas eina, jo galingos bangos nuplauna daug ką, tačiau daug ką ir atneša. Prie naujų fontanų savo gyvenimo svajones augins mūsų vaikai ir anūkai, tai bus jų pasisėdėjimų vieta, jų prisiminimai, tad nevirskime senomis niurzgomis, įsikibusiais į savo įpročius, o pamėginkime juos keisti ir žengti kartu su vykstančiais pokyčiais, juolab, kad jie tokie gražūs.

„Atlikus kompleksinę Kaišiadorių miesto Prezidento A. M. Brazausko parko bei A. M. Brazausko gimnazijos prieigų rekonstrukciją ne tiktai pagražės dar viena svarbi miesto centrinės dalies erdvė, bet parkas bus pritaikytas tiek pasyviam, tiek ir aktyviam visuomenės poilsiui. Vykdant parko sutvarkymo darbus buvo siekiama sudaryti geresnes sąlygas jaunimui, šeimoms su vaikais, senjorams ir kitiems gyventojams turiningai leisti laisvalaikį ir mėgautis gyvenimu mūsų mieste“, -savivaldybės interneto tinklalapyje mintimis apie parką dalijasi meras Vytenis Tomkus.

Parkas jau oficialiai veikia! Statybos darbai pagal techninį projektą baigti – tai patvirtino ir savivaldybės statybos komisija, spalio 3-ąją pasirašiusi priėmimo aktą. Kiek leido oro sąlygos, poilsio, vaikų žaidimų aikšteles jau suspėjo išmėginti patys nekantriausi kaišiadoriečiai.

Taigi – keli žingsniai atnaujintais įėjimo laiptais (parko „vartai“ pritaikyti ir neįgaliesiems) – ir visas šis grožis prieš akis. Pasivaikščiojus parko takais, malonu nužingsniuoti šviesiomis trinkelėmis išklotu taku (naktį žibintų šviesoje takas sušvyti savo baltumu) link Lomenos. Nors mūsų upelis jau nebėra ta upė, apie kurią skaitome senųjų kaišiadoriečių, vakarais traukdavusių į pakrantes klausytis lakštingalų, prisiminimuose, tačiau baltas rūkas virš vandens po dienos darbų nuteikia pakankamai romantiškai.

Parko ribose ties Lomena jau įrengtas ne tik pėsčiųjų, bet ir dviračių takas. Ateityje, kaip žada jau parengtas techninis projektas, dviračių takas nuvingiuos nuo pat tvenkinių iki geležinkelio viaduko. Tačiau – tai jau kiti projektai, kitas finansavimas.

O dabar belieka laukti pavasario, kai fontanai pažirs vandens čiurkšlėmis. Kartu lauksime ir žydėjimo, kuris parke žada būti itin gražus. UAB „Jurmelsta“ pagal techninį projektą parką apsodino įvairia augmenija. Rudenį ji dar nespėjo parodyti viso savo žavesio, užtat netruks prabėgti laikas, ir parke sužaliuos, sužydės dviejų rūšių dekoratyvinės obelys, švelniai violetinės, baltos ir rausvos alyvos, įspūdingų žiedų kekes saulei ties šluotelinės hortenzijos, kukliai žydės pūslenis ir pakvips trijų rūšių lanksvos, bitės atskris rinkti medaus iš sparnuotojo ožekšnio žiedynų. Vakarais eisime pakvėpuoti oru, prisodrintu egzotiško magnolijų kvapo, atminčiai, tikriausiai, ne vienas nusifotografuos prie baltųjų ir rožinių rododendrų ar kalninių pušų fone, o jaukiame kazokinių ir žvynuotųjų kadagių pavėsyje rudeniop rinksis koncertuoti žiogai…

Autorės nuotr.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

septyni − 2 =