Visada su mumis – mūsų Mokytojai

0

O mokykla kartais tebesisapnuoja. Koridoriai, klasės, šurmulys. Visai nesvarbu, kiek metų nuo jos skiria. Kaip nesvarbu, kiek būtum sukaupęs patirties – vis tiek būna situacijų, kai iš atminties išplaukia kažkada tavo mokytojo pasakyta frazė ar taiklus pastebėjimas, kurį girdėjai prieš kelis dešimtmečius, o įvertini tik dabar.
Keista profesija – tarsi darbas, pareigos, o iš tiesų – kur kas daugiau, ko neapibrėši pareiginiais nuostatais. Mokytojai. Apie juos kalba, kartais giria, kartais peikia, kritikuoja, myli, smerkia. Bet niekada – abejingai. Žmonės, kuriuos įsimename visam gyvenimui. Gal todėl ir būrelis žinomų rajono darbuotojų, paklausti apie savo mokytojus, be pauzės pagalvojimui iš karto pabėrė į atmintį įsirėžusias pavardes.
Jeigu nepamirštame – vadinasi, yra už ką.
BOLIUS PEREDNIS, Paparčių seniūnas: kai mokiausi Paparčių aštuonmetėje mokykloje (toje, kur vėliau sudegė), ji buvo pilna vaikų, klasėse šurmuliavo beveik po tris dešimtis mokinių. Prisimenu direktorius Antaną Perednį, Stasį Malūnavičių, kuriems puikiai sekėsi mokykloje palaikyti tvarką, nes abu buvo reiklūs, mėgo drausmę.
Iš pedagogų labiausiai į atmintį įsirėžė lietuvių kalbos mokytoja Irena Šarmavičiūtė. Labai reikli buvo, mokė mus mylėti gimtąjį žodį.
Daugiausiai tekdavo bendrauti su klasės auklėtoja Aldona Kancleriene. Ji ne tik dėstė matematiką, bet ir spręsdavo mūsų paaugliškas problemas. Taip sutapo, kad vėliau mano buvusioji auklėtoja matematikos mokė ir mano vaikus. Įsiminė ir mokytoja Joana Perednienė.
Dabar atrodo, kad niekada taip ir nebuvau išsiskyręs su mokykla. Kadangi likau dirbti ir gyventi gimtinėje, pareigos nuolat skatino bendrauti su vietos pedagogais, vaikais. Čia mokytoja ilgai dirbo ir mano žmona.
Iki šiol Mokytojų diena – ir man ypatinga šventė, kurią kasmet išsiruošiu į Paparčių mokyklą pasveikinti ten dirbančių žmonių. Puikiai vieni kitus suprantame, nors kai kurie kolektyvo nariai keičiasi. Visada noriai dalyvauju mokyklos renginiuose, kurie man įdomūs ir reikšmingi.
Man, kaip seniūnui, nuo mokyklos atsietų dalykų nėra, neskirstome: čia mokyklos reikalas, čia – seniūnijos. Yra vienas bendras Paparčių reikalas. Malonu, kad taip galvoja ir mokyklos darbuotojai.
VIDMANTAS MALINAUSKAS, savivaldybės administracijos vyr. specialistas, ekologas: tikriausiai dėl to, kad pasirinkau gamtos mokslus, labiausiai įsimintina mano laikų Žaslių vidurinės mokyklos mokytoja – biologė Radžiūnienė. Taip pat ryškiai pamenu tuometį istorijos mokytoją, kuris mūsų požiūriu buvo „kietas“ specialistas ir gilus žmogus. Vėliau kurį laiką pedagoginės duonos teko paragauti ir man pačiam. Ketvertą metų dirbau Antakalnio mokykloje, šiek tiek – tuometinėje Kaišiadorių vidurinėje. Pats atsidūręs „kitapus barikadų“ savo buvusius mokytojus pamačiau visai kitoje šviesoje, kai ką, išmokto iš jų, teko pritaikyti praktinėje veikloje.
AUDRONĖ NENIŠKIENĖ, kultūros darbuotoja, dailininkė-restauratorė: iš savo mokyklinių metų Kaišiadorių vidurinėje mokykloje šviesiausiai prisimenu matematikos mokytoją Vytautą Stonį, lietuvių kalbos mokytoją Bronę Ambrazevičienę, kuri dvigarsių mus mokė su akordeonu. Dabar nepamenu melodijos, tik tuos tęsiamus dvigarsius… Ir, žinoma, mokytoją Stanislovą Barzinską. Jo dėka tais laikais ypatingai reikšminga nelaikyta muzikos pamoka buvo toks svarbus dalykas! Tai neįkainojamos etikos, estetikos pamokos, kurias jis mums suteikė. Visam gyvenimui.
OLIJARDAS LUKOŠEVIČIUS, Kaišiadorių muziejaus direktorius: mano laikų Žaslių vidurinė mokykla buvo didžiulė mokinių skaičiumi, turėjome net po dvi paralelines klases, daug mokytojų. Kai pagalvoju apie tą metą, pirmiausia atmintyje iškyla biologijos mokytoja Radžiūnienė – griežta, metodiška. Labai laukdavome matematiko Tamošiūno pamokų. Savo dalyką jis dėstė nepaprastai įdomiai, vis įterpdamas prisiminimų iš Smetonos laikų Lietuvos, lygindamas piniginius vienetus, svorio matus… Įsiminė lietuvių kalbos mokytoja Tomkutonienė, geografė Jakštienė.
ALDONA TAURIENĖ, savivaldybės civilinės metrikacijos skyriaus vedėja: esu baigusi Žiežmarių vidurinę mokyklą. Mokykliniai metai mano gyvenime paliko labai šiltą pėdsaką, todėl su dėkingumu dabar galėčiau išvardinti visas mus mokiusių pedagogų pavardes.
Labai dažnai mintimis susitinku su pirmąja savo mokytoja Aldona Pupalaigyte. Nepamirštama mūsų klasės auklėtoja matematikė Stasė Naruševičiūtė, chemikė Liongina Davidavičienė. Labai mylėjome savo istorijos mokytoją Kazimierą Valiulienę. Tai jos pavyzdžio užkrėsta svajojau tapti istorike – ir būtinai tokia, kaip mūsų mokytoja. Ji buvo reikli, visuomet teisinga. Atminty – lituanistė Laima Čiurlytė ir ją pakeitusi Ramutė Zarembienė, visuomet linksma, su šypsena Irena Kubilienė, biologas Jonas Prascienius. Pamenu, mums labai imponuodavo fizikai Gražina ir Algimantas Maceinos. Į atmintį visam gyvenimui įsirėžė mokyklos direktoriaus Juozo Briliausko paveikslas. Iš pažiūros jis buvo griežtas, tačiau sieloje – labai šiltas, geras žmogus. Dėstė istoriją.
Mano laikais daug mokytojų gyveno Vilniaus gatvėje, visus juos prisimenu, kai tenka ten užsukti.
Man visada miela atvažiavus į Žiežmarius susitikti savo mokytojus, kuriuos visada pasisveikinu žodžiais „Laba diena, Mokytojau“. Kai lankau miestelio kapinaites pastoviu prie Amžino poilsio atgulusių savo mokytojų kapų mintyse tardama „Amžiną atilsį, Mokytojau“. Man gražus šitas žodis. Savo mokyklos mokytojams esu dėkinga už tai, kad gavau tvirtas žinias. Ne tik mokslo, bet ir gyvenimo.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

1 + devyniolika =