Pedagogai skundžiasi per mažais darbo krūviais ir atlyginimais

0

Lietuvos mokytojai skundžiasi mokykloje negaunantys pakankamo darbo krūvio, kartu – ir orių atlyginimų. Todėl pedagogams atstovaujančios profesinės sąjungos ragina Švietimo ir mokslo ministeriją peržiūrėti galiojančią mokytojų atlyginimo apskaičiavimo metodiką ir ištaisyti darbo teisės pažeidimus.

Pedagogams aktualius klausimus trečiadienį Seime vykstančiame Nacionaliniame pedagogų forume pristatysiantis Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius teigia, kad visos finansinės pedagogų problemos kyla dėl jų darbo apmokėjimo tvarkos.

„Šiuo metu Lietuvos mokytojai vidutiniškai dirba vos pusę darbo savaitės – 21 valandą. Taigi Lietuvos švietime dirba 40 tūkst. pusiau bedarbių – žmonių, kuriems valstybė negali garantuoti pilnos darbo savaitės“, – Seime pristatydamas profesinių sąjungų atlikto tyrimo rezultatus teigė A. Jurgelevičius.

Mokytojas tikino, kad pedagogų profesinėms sąjungoms apklausus daugiau nei 4 tūkst. pedagogų, arba kas septintą šalies mokytoją, paaiškėjo naujas faktas, leidžiantis valstybei visiškai laisvai keisti mokytojų darbo valandas ar jų apmokėjimą.

„Pasirašant darbo sutartis su pedagogais nėra nurodomas jų atlyginimas, pažeidžiamas Darbo kodeksas. Tai leidžia neteisėtai ir nebaudžiamai manipuliuoti mokytojų krūviais ir jų atlyginimais juos mažinant“, – teigė A. Jurgelevičius.

Profesinės sąjungos vadovas pabrėžė, kad mokytojams ne tik nesuteikiamas pakankamas darbo krūvis, bet ir praktiškai neatsiskaitoma už kitus ugdymo darbus mokykloje, pavyzdžiui, renginių ir švenčių organizavimą.

„Klausti reikia švietimo politikų, ar iš tiesų valstybė nesugeba apmokėti visų mokytojų atliekamų darbų, o gal dalis darbų, kurių valstybė reikalauja iš mokytojų, yra nereikalingi, nes nėra galimybių jų apmokėti?“, – retoriškai klausė A. Jurgelevičius.

Profesinės sąjungos nekomentuoja galimybės mažinti šiuo metu dirbančių pedagogų skaičiaus, tačiau pasigenda strateginio valstybės požiūrio į mokytojų skaičiaus reguliavimą. Pačių mokytojų atstovų nuomone, valstybei leidus pedagogams išeiti į išankstinę pensiją, mokykloje likusieji mokytojai turėtų didesnius krūvius.

Anot profesinių sąjungų, didžioji dalis mokytojų, dirbančių pedagoginę normą (18 val. per savaitę), uždirba 1700 Lt dydžio atlyginimą iki mokesčių, o provincijoje ši suma, pasak jų, yra dar mažesnė. Skaičiuojama, kad dirbdami pilną darbo savaitę pedagogai gautų maždaug 1,5 karto didesnį atlygį.

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis metų pradžioje yra sakęs, kad metodika, pagal kurią apskaičiuojamas mokytojų atlyginimas, galėtų keistis jau nuo kitų metų, o kartu turėtų būti padidinti ir pedagogų atlyginimai.

Tuomet ministras pabrėžė, kad šių metų biudžete papildomų lėšų dosnesnėms mokytojų algoms nėra numatyta, todėl visi planai projektuojami kitiems metams.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

8 + 11 =