Nors persiplėšk

0

Lėšos mažėjo kasmet

Po straipsnio „Pinigai baigėsi anksčiau, nei metai“, kuriame pasakojome apie tai, kad Rumšiškių vysk. A. Baranausko gimnazija kenčia nuo ydingos mokinio krepšelio metodikos, dėl ko pritrūko pinigų atlyginimams už lapkričio mėnesį, redakcijoje apsilankė šios gimnazijos mokytoja, Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkė Natalija Rudauskienė.

– Norėtųsi pateikti detalius faktus, kad rajono žmonės, ypač švietimiečiai, tvirtai įsitikintų, jog skola susidarė tikrai ne dėl kokio nors išlaidavimo ar neūkiškumo, – sakė mokytoja, akcentavusi, jog dar šių metų sausio mėnesį dėl susidariusios padėties raštu kreipėsi ir į savivaldybės merą, ir į Švietimo skyriaus vedėją R. Arlauskienę. Pakartotinį raštą gimnazija parašė spalį, jame, be kita ko, išdėstyta, kad kasmet gimnazijai skiriamų lėšų mažėja: 2012 m. jų buvo 102 295 Lt mažiau, nei 2011 m., 2013 metais -202 883 Lt mažiau nei 2012 m., o ateinančiais, 2014-aisiais, „nusimato“ 126 104 Lt mažiau nei 2013-aisiais. Tad išeina, jog per trejus metus lėšos sumažėjo 420 509 Lt. „Minusinei“ mokyklai, kokia yra gimnazija mokinio krepšelio metodikos dėka, tai reiškia nuoseklų grimzdimą į skolų liūną.

Taupė iš peties

– Trišalėje taryboje yra numatyta 10 kriterijų, kaip gali būti taupomos lėšos. Jeigu „minusinė“ mokykla įvykdo 7 iš jų, turi teisę kreiptis dėl papildomų lėšų skyrimo. Mes įvykdėme 9, todėl kreipėmės su prašymu, kuris kažkodėl sukėlė nemažą sumaištį ir kai kieno pasipiktinimą, – kalbėjo profsąjungos pirmininkė dėstydama konkrečius faktus: tarifikuojant ne visas galimas neformalaus ugdymo valandas gimnazija sutaupė 17 tūkst. Lt per metus; pedagoginiams darbuotojams nustatyti tik minimalūs priedai; minimalūs priedai nustatyti mokyklos administracijos darbuotojams. 2011 m. direktorius buvo visai atsisakęs jam priklausančio priedo prie atlyginimo. Mokyklos administracijos darbuotojams neskiriami personaliniai priedai; minimalus valandų skaičius skiriamas už vadovavimą klasei; treti metai mokytojams nemokama už papildomus darbus. Nuo 2012 m. lapkričio gimnazija atsisakė Dovainonių skyriaus vedėjo pareigybės, neįsteigta po vieną bibliotekininko, mokytojo padėjėjo pareigybę, 0,25 specialiojo pedagogo pareigybę. 2012-2013 mokslo metais pailginta dienos grupė buvo išlaikoma tėvų lėšomis, nuo 2013 m. skyriuje panaikinta bibliotekininko pareigybė. Nors taupant mokymo reikmėms rekomenduojama skirti ne daugiau kaip 60 proc. nustatytos mokinio krepšelio lėšų sumos, 2012 m. jų skirta tik 13 proc., 2013 m. – 18 proc.

– Skaudu, kad užkliuvo vienintelis dalykas, kurio nepadarėme – iki minimumo nesumažinome atlyginimų koeficientų. Bet juk ir taip daugelį darbų dirbame pusvelčiui arba veltui, nors gimnazijos darbuotojai nekalti, kad jiems nepalanki mokinio krepšelio metodika. Dar buvome kaltinami dėl, esą, netinkamo klasių komplektavimo, tačiau atidžiai išnagrinėję įstatymus dar kartą įsitikinome, kad jų nepažeidėme: nuo 2013 m. 5-oje klasėje mokosi 31 mokinys, vienas jų – spec. poreikių, jis prilyginamas dviem; 6-oje klasėje mokosi taip pat 31 mokinys, du iš kurių – spec. poreikių, jie prilyginami keturiems. Taupydami lėšas atsisakėme dar vienos 11-os klasės komplektavimo, nors vienuoliktokų turime 35. Dovainonių pradinio ugdymo skyriuje iki Vyriausybės nustatyto vidurkio 1-4 klasėse pritrūko tik „pusės“ mokinio, taip pat ir 5-8 klasėse. Tad kur tie mūsų didieji „nusikaltimai“? – klausė redakcijos viešnia.

Išvyti mokinius?

N. Rudauskienė sakė, jog gimnazijoje aptarti ir Švietimo skyriaus priekaištai dėl to, kad į Rumšiškes mokytis važinėja mokiniai iš Pravieniškių.

– Suprantame, jog tai – ne mums priskirta teritorija, tačiau mokiniai renkasi mūsų gimnaziją. Kai kurių jų čia mokėsi ne tik tėvai, bet ir seneliai, šeimos tęsia savo tradicijas. Kalbėjomės ir dar kalbėsimės su tėvais, tačiau negi turime išvyti moksleivius, kurie nori mokytis būtent pas mus? – gimnazijos kolektyvo mintis perdavė jo atstovė.

Diržus veršis dar labiau

Nors Rumšiškių pedagogai dirba ne mažiau ir ne blogiau, nei „pliusinių“ mokyklų mokytojai, jų atlygis mažėja ir dar mažės. Suprasdami, jog ateinantys metai bus dar liūdnesni, jau dabar sudarė dar didesnio „diržų veržimosi“ planą: reorganizavus pagrindinio ugdymo Dovainonių skyrių į pradinį bus sutaupyta 54 770 Lt; skyriuje nebus finansuojama pailgintos dienos grupė – dar 4 tūkst. Lt; nutrauks priedus už papildomų funkcijų apmokėjimą – sutaupys 14 tūkst. Lt; dar labiau sumažinus papildomo ugdymo valandas atliks 15 tūkst. Lt; gimnazija sutaupys 15 tūkst. Lt neskirdama lėšų pažintinei veiklai, kvalifikacijos kėlimui ir pan., vieneriems metams nukels pedagogų atestaciją. Taip pat iki minimumo bus sumažinti atlyginimų koeficientai, kas leis sutaupyti 93 670 Lt. Tačiau taupydamas nors persiplėšk – šviesos tunelio gale, kaip sakoma, nematyti – net ir tokiu atveju ateinančių metų gruodį atlyginimams teliks 5 tūkstančiai litų… Ir vėl – eik su ištiesta ranka.

Artėjančios didžiosios metų šventės Rumšiškėse džiugia viltimi nekvepia – gimnazijos mokytojai jau gavo įspėjimus, kad kitąmet bus sumažinti atlyginimų koeficientai, vadinasi, išgyventi taps sunkiau.

– Pikčiausia, kad į tokią padėtį stumia nelanksti mokinio krepšelio metodika. Gimnazijoje buvome susitikę su įstaigą tikrinusia Švietimo skyriaus specialistų grupe, tiesiai šviesiai klausėme, kas konkrečiai buvo daroma, kad Švietimo ir mokslo ministerija sužinotų, į kokią duobę mus stumia minėta metodika, ar pateikta konkreti informacija. Gaila, aiškaus atsakymo nesulaukėme. Tad padarėme išvadą, jog ministerija visgi nežino realios padėties, nes nėra kas ją nušviečia. Vadinasi, informaciją Švietimo ir mokslo ministerijai, gal būt – ir Seimo švietimo reikalų komitetui teks pateikti patiems. Taip ir nusprendėme, – pokalbį baigė Rumšiškių gimnazijos atstovė.

Liūdniausia, kad po jos žodžiais galėtų pasirašyti ne vienos rajono mokyklos darbuotojai.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

septyniolika − 8 =