„Fotomagijos laboratorija“ Kaišiadorių A.Brazausko gimnazijoje

0
"Fotomagijos laboratorijoje" vyravo gera nuotaika

Regina Demjanovienė

Mėlynasis saulės atspaudas – kas tai yra?

Gimnazijoje lankėsi „Fotomagijos laboratorija“. Šioje Kultūros paso edukacinėje programoje gimnazistai susipažino su vienu seniausių fotografinio vaizdo išgavimoprocesų – cianotipija, arba mėlynuoju saulės atspaudu.Pasirodo, kad šiame skaitmeninių technologijų amžiuje atvaizdą įmanoma sukurti ir be fotoaparato.

Užsiėmimo pradžioje susipažinome su fotografinių procesų raida ir įvairove. Sužinojome, kad seniausia pasaulyje fotografija padaryta 1826 m. prancūzo N. Niepso. Jis įdėjo šviesai jautrią medžiagą, vadinama Sirijos asfaltu, padengtą alavine plokštele, į camera obscura optinį įrenginį bei aštuonioms valandoms paliko priešais langą.Taip saulės šviesos pagalba jam pavyko ant plokštelės perkelti blankų aplinkos atvaizdą, kuris tapo pirmąja nuotrauka pasaulio istorijoje.

Fotografijos terminas anglų ir vokiečių kalboje pradėtas vartoti 1839 m. ir yra kilęs iš graikų kalbos bei reiškia „piešimą šviesa“. Šio reiškinio pradininkais laikomi jau minėtas J. N. Niepsas bei L.Dageras. Pastarasis tais pačiais,1839 m., išrado vieną pirmųjų fotografavimo – vaizdo fiksavimo poliruotoje, sidabru padengtoje plokštelėje – būdą, vadinamą dagerotipija. Lietuvoje apie dagerotipiją sužinota praėjus … vos mėnesiui po išradimo. Apie tai 1839 vasario 14 d. pranešė laikraštis „Kurier Wilenski“. Pirmieji dagerotipai Lietuvoje buvo padaryti tų pačių metų vasarą. Verkių dvaro savininko grafo L.Vitgenšteino vaikų guvernantas, prancūzas Marsiljakas, dagerotipavo rekonstruojamus dvaro rūmus.

Ar teko girdėti, kaip gimė nuotrauka, kurioje pirmąkart buvo užfiksuotas žmogus? Ogi gražią 1838 m. dieną vienas paryžietis, eidamas judriu Paryžiaus bulvaru, trumpam stabtelėjo, kad jam nuvalytų batus. Taip ir jis, ir valytojas pateko į fotografijos istoriją kaip pirmieji kada nors nuotraukoje užfiksuoti žmonės.

Susipažinę su fotografijos istorija, jau galėjome pasigaminti fotografinį atvaizdą iš pateiktų negatyvų su miestų vaizdais. Mėlynieji atspaudai arba cianotipija kuriami ant akvarelinio popieriaus, po to jie apšviečiami tiesioginiais saulės spinduliais arba naudojant ultravioletinio spektro šviesą, mirkomi specialiame tirpale bei išdžiovinami. Pasigamintus mėlynuosius saulės atspaudus gimnazistai pasiėmė prisiminimui. Visiems tai buvo pirmoji pažintis su vienu seniausių fotografinio vaizdo išgavimo būdu.

Edukaciją vedė jauna fotografė Justina Tulaitė, juostinės fotografijos puoselėtoja, kuri teigia, jog „fotografuodama jaučia kryptį ir prasmę“.

Mėlynieji saulės atspaudai – vienas seniausių vaizdo išgavimo būdų

Jau greitai išryškės mėlynasis atspaudas

Tai fotoaparatas, kurio veikimo principas yra labai senas

Pirmoji nuotrauka, kurioje buvo užfiksuotas žmogus (apibrėžtas apskritimu)

Nuotraukų autorės: R.Demjanovienė ir L.Sabaliauskienė

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

14 + 13 =