Prezidentūra: žvelgiant į biudžeto vidų yra tam tikrų trūkumų

0
Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta

Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta sako, kad įsigilinus į biudžetą jame galima išvysti trūkumų.

„Biudžetas valstybės yra kaip tam tikras automobilis, kuris padeda svarbiausiose valstybės srityse pasiekti tam tikrą tikslą. Tam, kad tas tikslas būtų pasiektas, automobilis turi būti tvarkingas ne tik iš išorės, bet ir vidumi, kad nesustotų pusiaukėlėje. Žvelgiant iš pirmo žvilgsnio yra tam tikro pozityvo, skolos augimas yra suvaldomas, biudžeto deficitas mažėja gana ženkliai. Yra nemažai dėmesio investicijoms, tai yra pozityvu.

Tačiau, žvelgiant į biudžeto vidų, prezidento nuomone, yra tam tikrų trūkumų. Matyti, kad biudžeto prioritetas yra investicijos į ekonomiką ir infrastruktūrą, tam lėšų skiriama bene 1 mlrd. daugiau nei šiais metais. Į socialinę sritį, žmogų investuojame 800 mln. eurų. Šie prioritetai turėtų susikeisti vietomis“, – žurnalistams sakė S. Krėpšta.

Jis taip pat pasigedo dėmesio šešėlio mažinimui.

„Mes žinome, kad turime Seime iniciatyvų, kurios mažintų šešėlį, statybų sektoriuje, skaitmenizuotų. Dėmesio šiam aspektui nėra skiriama“, – sakė prezidento patarėjas.

Anot S. Krėpštos, prezidentas siūlo sparčiau didinti neapmokestinamą pajamų dydį (NPD) bei sparčiau didinti pensijas.

„Prezidento nuomone, yra du svarbūs dalykai, kurie turėtų būti patobulinti, koncentruojant investicijas į žmogų, būtina didinti NPD ženkliai. Pajamos auga, jų augimas numatytas, o minimali alga taip pat auga, todėl NPD taip pat turėtų nuosekliai augti.

Pensijos numatyta didės 7 proc., tačiau pagal galiojančius įstatymus ir principus, kad pensijos turėtų augti kiek sparčiau nei vidutinės pajamos, jos turėtų augti 9 proc. Tai tikrai nereikėtų taupyti tų 7 eurų pensininkui, bet užtikrinti 9 proc. pensijų indeksavimą kitais metais“, – teigė S. Krėpšta.

Vyriausybė trečiadienį pritarė kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžetų projektui. 2021 metų valstybės biudžete planuojama gauti 11,384 mlrd. eurų pajamų, o asignavimai sieks 15,49 mlrd. eurų.

Kartu su ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšomis asignavimai viršija pajamas 4,1 mlrd. eurų.

Socialinei apsaugai išlaidos sieks 7,33 mlrd. eurų, ekonomikai – 3,5 mlrd. eurų, švietimui – 3 mlrd. eurų, sveikatos apsaugai – 2,73 mlrd. eurų.

Vaiko pinigai didės 10 eurų, nuo 60 iki 70 eurų, neįgaliems bei nepasiturinčių šeimų vaikams – iki 110 eurų.

Kitąmet numatytas ne blogesnis negu 5 proc. BVP valdžios sektoriaus deficitas.

Vyriausybė taip pat pritarė, kad MMA nuo kitų metų turėtų didėti iki 642 eurų (iki mokesčių), tačiau paliko galimybę šių metų gruodį dydį persvarstyti.

Lukas Blekaitis (ELTA)

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

20 − aštuoniolika =