Švęsti reikia, bet tai kainuoja

0

Pasibaigė pirmasis vasaros mėnuo, o su juo keliauja užmarštin ir mieste vykusios didelės šventės. Tai birželio 4-ąją vykęs Paukščių festivalis ir mėnesio pabaigoje per visą šalį nuskambėjęs renginys – Teofiliaus Matulionio beatifikacija.

Kaip žinome, ir patys rengdami asmenines šventes bei pobūvius – viskas kainuoja. Reikia susišukuoti, naujų drabužių, vaišių svečiams… O kur dar kiemo tvarkymas, gėlės ir kitos išlaidos. Taip ir su rajono renginiais – juos planuojant ir organizuojant reikia sudaryti sąmatas išlaidoms, susidėlioti ir numatyti, ką pirkti, už ką mokėti, o kas gali būti atlikta nemokamai ar savanoriškai. Mąstydami apie rajono savivaldybės biudžetą, į kurį pinigus sunešame mes visi – tiek gyventojai, tiek verslo atstovai, norime žinoti, kiek atsieina tokie renginiai, ir tada sau ir kitiems užduoti klausimą – pigu tai ar brangu, ką galima keisti, jei bus tokios šventės ateityje.

Savo įkainius atlikėjai nustato patys

Kai klausimą apie Paukščių festivaliui išleistas lėšas adresavome Kaišiadorių savivaldybės administracijos direktoriui Česlovui Nevierai, jis jį persiuntė savo pavaldiniams Kultūros ir paveldosaugos skyriuje, o galutinę versiją apie pinigus išgirdome iš Kaišiadorių kultūros centro direktoriaus Arnoldo Škimelio. Su juo ir diskutavome apie festivalį ir jam skirtas išlaidas. A. Škimelis pabrėžė, kad 10 tūkstančių eurų Paukščių festivaliui finansuoti rajono taryba skyrė dar kovo mėnesį. Kiek vėliau buvo nutarta, kiek kainuos vietos prekybai festivalio metu, o surinktos lėšos taip pat buvo numatytos išleisti festivaliui. Prekybininkų gausiai neužderėjo – gal įkainiai buvo per dideli, gal dėl to, kad festivalis buvo blaivus ir nebuvo galima prekiauti net alumi, tad už leidimus prekiauti šventėje buvo surinkta 1962 eurai. Tad iš viso savivaldybė Paukščių festivaliui organizuoti išleido 11 962 eurus. Teatleidžia man skaitytojai, jog neskaičiuosiu lyg buhalterė cento prie cento, nebus finansams būdingos lentelės. Tačiau skaitytojai domėjosi, mes tenkiname jūsų pageidavimą ir paviešinsime pagrindines išlaidas, nes visi turime teisę žinoti, kam leidžiami mūsų visų pinigai. O jums jau belieka spręsti, kas brangu, kas ne.

Didžiausią išlaidų dalį „suvalgė“ koncertas bei scenai ir įgarsinimui su apšvietimu išleisti pinigai. Įmonei „Muzikos servisas“ už scenos, garso aparatūros bei apšvietimo nuomą buvo sumokėta 2950 eurai. Atlikėjams – grupei „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, I. Starošaitei ir grupei „Hiperbole Tribute band“ – atseikėta 4560 eurų. Fejerverkais pasirūpinusiai firmai „Blikas“ sumokėta 900 eurų. Renginį vedė du vedėjai, vienas sutiko padirbėti nemokamai, o kitam buvo sumokėta 200 eurų. Pasak A. Škimelio, iš šių pinigėlių buvo nupirkta ir pasiūta suknelės „Vizijos“ šokėjoms – visa tai kainavo apie 100 eurų, dar mokėta spausdinimo paslaugas atlikusiai „Printėjai“, kuri gamino plakatus, kvietimus, buvo gaminamos dekoracijos. Kultūros centro direktoriaus tvirtinimu, 10 tūkst. eurų buvo išleisti iki cento.

A. Škimelis papasakojo ir kaip buvo išleisti pinigai, surinkti iš prekybininkų. Daugiausiai jų – beveik 500 eurų Kultūros centras sumokėjo už filmo apie Paukščių festivalį ir reklaminio klipo sukūrimą. Su Paukštininkų asociacija buvo suderėta 400 eurų už paukščių parodos atvežimą. 275 eurai buvo išleisti ženkliukų, kvietimų ir lankstinukų gamybai, šį darbą atliko „Indigo projektai“. 104 eurus organizatoriai išleido mūsiškėje firmoje „Divenda“, – čia pirko faneros, dažų ir kitų ūkinių prekių. 57 eurus atsiėjo saldainiai, kuriuos lėktuvas barstė virš žiūrovų. Kaišiadorietis atlikėjas iš šių pinigų gavo 100 eurų honorarą. Na, ir kaip priklauso pagal LAATGA tvarką, ši autorines teises ginanti organizacija nutaria ir išrašo organizatoriams sąskaitą už renginyje panaudotą atlikėjų muziką ir dainas. Už Paukščių festivalio muzikinį foną buvo sumokėta 210 eurų.

Beatifikacija – pirmą, gal net vienintelį kartą

Beveik visą birželio mėnesį intensyviai buvo ruošiamasi religinei šventei – arkivyskupo Teofiliaus Matulionio beatifikacijai, kuriai, be mūsų rajono, ruošėsi ir šalies sostinė. Birželio 24 – 26 dienomis vykusiam renginiui suorganizuoti teko paplušėti ir seniūnijoms, ir miestą aptarnaujančioms organizacijoms. Išlaidų, kurias turėjo Kaišiadorių savivaldybė, sąrašą redakcijai pateikė savivaldybės administracijos direktorius Č. Neviera. Suma, rodos, nedidelė – 3101,94 eurai. Tačiau krenta į akis dvi nemenkos išlaidų sumos. Vėliavėlės ant stulpų Kaišiadorių savivaldybės biudžetui atsiėjo 594,59 eurai, o gėlės ir puokštės – 548 eurai. Dovana svečiui iš Vatikano su dėžute – Dievo motinos ikona – 419,60 eurų. Savivaldybė nuomavo du tentus – 187, 55 euro, o jų pakabinimas atsiėjo 380 eurų. Už tansportą vykimui į beatifikaciją sumokėta 190,58 eurų, keraminiai vazonai atsiėjo 146,03 eurų, renginio vedėjui sumokėta 140 eurų. Dar buvo pirkti koteliai vėliavėlėms, popierinės vėliavėlės, vaikams apsiaustai nuo lietaus, gaminti plakatai.

Kai straipsnis buvo parengtas spaudai, iš Kaišiadorių miesto seniūnės pavaduotojos R. Kanevičienės gavome papildomą sąrašą išlaidų, kurios buvo patirtos, organizuojant birželio renginius mieste. Seniūnijos rašte rašoma, kad seniūnija atliko papildomų darbų šiems renginiams: nudažytos 135 atramos už 5530 eurų, apie 900 eurų išleista 13 biotualetų pirkimui; miško parko vejos atnaujinimas ir elektros kabelių skirstomos spintos remontas kainavo 2436 eurus. Seniūnija taip pat pirko vėliavėlių už 616 eurų, sumontuoti 27 stovai vėliavėlėms, laikikliai gėlėms savivaldybės aikštėje iš viso už 1820 eurų ir atlikta daug smulkių darbų, tokių kaip choristų pakylos dažymas, kita.

Taigi, informuojame visuomenę apie tai, kiek kainuoja mūsų šventės. Paliekame skaitytojams teisę spręsti, ar naudinga, ar reikalinga tai, kas padaryta. Lauksime jūsų pamąstymų ar komentarų. O gal kas turi pasiūlymų, savivaldybės vadovams, kaip rengti šventes, kad jos kainuotų pigiau, o jose dalyvautų daugiau rajono žmonių?

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

septyniolika − 14 =