Savivaldybės indeksas smuktelėjo žemyn

0

Lietuvos laisvosios rinkos institutas prieš keletą dienų paskelbė Savivaldybių indeksus 2017. Mūsų rajono savivaldybė indeksų lentelėje smuktelėjo žemyn – jei 2016 metais tarp mažųjų savivaldybių buvo 19-oje vietoje (60,2 balai iš 100 galimų), tai šiemet – 24-25-oje (54 balai).

Jau septintą kartą

Laisvosios rinkos institutas atlieka tyrimus ir savivaldybių indeksą skelbia jau septintą kartą.

„Aukštais balais vertiname tas savivaldybes, kurios taupo mokesčių mokėtojų pinigus, gyvena pagal savo pajamas, skaidriai naudoja biudžeto lėšas; savo veikla neriboja vartotojų pasirinkimo, skatina konkurenciją tarp paslaugas teikiančių įmonių ar įstaigų; mažina mokesčių naštą, užtikrina palankias sąlygas verslui; efektyviai valdo turimą turtą, kuris nėra būtinas pagrindinėms funkcijoms vykdyti; atsisako nebūtinų, nepirminių savo funkcijų; savo funkcijoms vykdyti pasitelkia efektyviau veikiantį privatų sektorių; mažina administracinę ir biurokratinė naštą“, – rašoma naujausiame Laisvosios rinkos instituto leidinyje, pristatančiame šių metų savivaldybių indeksus, kurie, pasak autorių, matuoja ekonominę laisvę savivaldybėse.

Dėl ko džiaugtis ir liūdėti gyventojams

Už ką skirti būtent tokie balai mūsų savivaldybei?

Kaip komentare rašo indeksų sudarytojai „lyginant su kitomis savivaldybėmis, geriausiai įvertintos „Sveikatos ir socialinės rūpybos“, „Administracijos“ ir „Biudžeto“ sritys. Tačiau „Transportas“, „Turto valdymas“ ir „Mokesčiai“ atsiliko nuo vidutinio įvertinimo.

Rodiklių grupėje GYVENTOJUI balai buvo skirti pagal tai, kaip savivaldybė užtikrina gyventojams galimybę rinktis komunalinių paslaugų teikėjus, skatina konkurenciją, užtikrina efektyvų ir kokybišką švietimo bei transporto paslaugų teikimą, gyventojų galimybę rinktis gydymo įstaigą, pašalpų gavėjų skaičių, nedarbo lygį, vertinta savivaldybės užtikrinama gyvenimo kokybė savo gyventojams.

Šioje grupėje mūsų savivaldybė šiais metais gavo 56 balus iš 100 (atitinka savivaldybių vidurkį) ir aplenkė 25 mažąsias savivaldybes, taigi atsidūrė tik šiek tiek žemiau, nei per vidurį (yra 54 mažosios savivaldybės). Praėjusių metų indekse džiaugėmės 60,9 balo. Komunalinės paslaugos šiemet įvertintos 54 balais (savivaldybių vidurkis 60, pernai gavome 61,9), transporto – 38 (vidurkis 58, pernai gavome 17,4), švietimo – 64 (vidurkis 59, pernai turėjome 61,2). Pagal balus sveikatos ir socialinės rūpybos srityje mūsų savivaldybė patenka į geriausiųjų dešimtuką (63 balai, savivaldybių vidurkis – 49)). Beje, 2016 m. indekse pasiekimai buvo žymiai didesni – net 81,5 balo. Šiuos balus lėmė įvairūs rodikliai, tarp jų: valstybinių brandos egzaminų pažymiai įvertinti 47 balais (tai didžiausias rodiklis tarp aplinkinių Kauno r., Jonavos, Širvintų, Elektrėnų, Trakų, Prienų savivaldybių); ilgalaikių bedarbių skaičius – 35,5. Beje, ir tai – didžiausias rodiklis… Lietuvos laisvosios rinkos institutas pažymi: „Kaišiadorių r. savivaldybė, kaip ir 2016 m. indekse, gerą „Sveikatos ir socialinės rūpybos“ įvertinimą gavo dėl mažesnės nei vidutinės socialinės pašalpos gavėjų dalies (3 proc. lyginant su 4,3 proc.), būsto šildymo kompensacijų gavėjų dalies (2,3 proc. lyginant su 4,2 proc.), nedarbo lygio (7 proc. lyginant su 9,7 proc.). taip pat išlaidos perkant nevyriausybinių organizacijų paslaugas (kurios paprastai būna pigesnės nei viešojo sektoriaus) sudarė net 33 proc., kuomet vidurkis tarp mažųjų savivaldybių vos viršijo 8 proc.“.

Žemyn tempia „patentų“ kainos

Grupėje INVESTUOTOJUI vertinta, kaip savivaldybė užtikrina palankias sąlygas verslui bei potencialiems investuotojams. Čia aplenktos 29 savivaldybės, gauta bendra 44 balų suma (vidurkis 45, praėjusiais metais gavome 45,3 balo). Iš jų „Investicijos ir plėtra“ įvertinta 46 balais (vidurkis 44, pernai turėjome 47,2 balo), „Mokesčiai“ – 38 balais (vidurkis 49, pernai savivaldybė gavo 42,1). Palyginus su aplinkiniais rajonais, pas mus mažiausias balas už mažiausią skaičių verslo liudijimus įsigijusių gyventojų (24 balai). „Mokesčių“ srityje mažą balų skaičių lėmė tai, jog mūsų rajono savivaldybės taryba yra nustačiusi labai aukštą verslo liudijimų kainą (vidurkis 117 eurų, Kaišiadoryse – 204 eurai). Taip pat nustatytas maksimalus pagrindinis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas.

Mažiausiai valdininkų, bet daugiausiai jų automobilių

Grupėje VALDYMAS balai skirti atsižvelgus, ar savivaldybė efektyviai ir skaidriai valdo savo turtą ir biudžetą, neišplečia administracijos, turi kuo mažiau nuosavų įmonių ir įstaigų, automobilių, o savivaldybei priklausančias nenaudojamas patalpas parduoda. Šioje srityje aplenktos net 33 savivaldybės, bendra balų suma – 65 (vidurkis 62). Į geriausių mažųjų savivaldybių dešimtuką Kaišiadorių rajono savivaldybė patenka pagal „Biudžeto“ rodiklius (86 balai, savivaldybių vidurkis 73)) ir „Administraciją“ (94 balai, vidurkis 79). Tarp aplinkinių savivaldybių mūsiškėje yra mažiausia savivaldybės išlaikymo išlaidų dalis lyginant su pernai patvirtintu biudžetu (5,5 proc.). Tačiau pirmaujame ir pagal tarnybinių automobilių skaičių. Savivaldybės administracijoje 100-ui pareigybių tenka 26,8 automobilio, tuo tarpu kai, pavyzdžiui, Kauno rajone – 18,3, Širvintų – 13,9… Turto valdymo sritis įvertinta 44 balais (vidurkis 49).

Tačiau ir šioje srityje žengiame žemyn. 2016 metų indekse „Biudžeto“ sritis buvo įvertinta 84 balais, turto valdymo – 87.5. Užtat „Administracija“ kartelę nuo 68,9 kilstelėjo iki 94.

24-25 vietas mūsų savivaldybė dalijasi su Ukmergės rajonu. Iš mažųjų savivaldybių geriausiai įvertintos Klaipėdos (75 balai), Kauno rajono (72 balai) ir Palangos (65 balai) savivaldybės. Tarp didžiųjų savivaldybių pirmauja Vilniaus miestas (71 balas), Klaipėdos miestas (65 balai) ir Kaunas (50).

Kaišiadorių rajono savivaldybės indeksai ankstesniais metais:

2015 m. – 22 vieta, 48,8 balo;

2014 m. – 35 vieta, 46 balai;

2012 m. – 15 vieta, 53,8 balo

2011m. – 37 vieta, 54,7 balo.

Parengta pagal LRI leidinį

„Lietuvos savivaldybių indeksai 2017“

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

vienas + septyni =