Reikalavimai paneigti – ne tuo adresu

1

Praėjusių metų pabaigoje „Atspindžiuose“ paskelbėme straipsnį „Kaip JIE ima Lietuvą“, kuriame rašėme apie rajono savivaldybės tarybos lapkričio mėnesio 30-osios dienos posėdyje audringai svarstytą sprendimo projektą, kuris tiesiogiai liečia visuomenės prieigas prie Kauno marių. Jeigu taryba būtų balsavusi už Rumšiškių seniūnijos Jakštonių kaimo Slėnio gatvės geografinės charakteristikos pakeitimą, būtų atsiradusi galimybė privatizuoti nedidelį penkių arų sklypelį, kuris yra gat­vės, vedančios link marių, dalis. To neslėpė ir posėdyje dalyvavęs Jakštonių kaimo bendruomenės pirmininkas Arūnas Stravinskas.

Posėdyje virė karštos diskusijos, vieni politikai gynė poziciją, kad gražus gamtos kampelis turi būti prieinamas visiems, kiti stojo į posėdžio svečių pusę, kurie tikino leisią prie marių tik „padorius žmones“ ir taip saugosią švarą ir tvarką pakrantėje.

Nekartosime visų šio didelio straipsnio minčių, norintys jas prisiminti gali pasiskaityti praėjusių metų gruodžio 12-osios „Atspindžių“ numeryje. Paminėsime tik tiek, jog, kad ir nedidele persvara, laimėjo sveikas protas – dauguma tarybos narių balsavo prieš gatvės geografinės charakteristikos pakeitimą, tuo užkirsdami kelią galimai paskutinės prieigos prie Kauno marių Jakštonyse privatizacijai.

Įstrigo po posėdžio kalbinto vicemero Algimanto Janavičiaus žodžiai: politikas sakė nemanąs, jog tuo kova dėl šio žemės sklypelio pasibaigs. Jis prognozavo, kad žemės privatizavimo bus siekiama kitais būdais, gal net teismuose.

Ir buvo teisus!

Sausio 26-ąją „Atspindžių“ redakciją pasiekė registruotas Jakštonių kaimo bendruomenės pirmininko Arūno Stravinsko raštas „Dėl tikrovės neatitinkančios informacijos paneigimo“. Solidžiu antspaudu užtvirtintame rašte (antspaude įrašyta „Lietuvos respublika. Jakštonių kaimo bendruomenė. Kaunas“, nors Jakštonys ir priklauso mūsų, Kaišiadorių, rajonui…) rašoma, kad „Romualdos Suslavičienės straipsnyje „Kaip JIE ima Lietuvą“ buvo paskelbtos šališkos, tikrovės neatitinkančios žinios, kurios padarė žalos mano asmeninei reputacijai ir finansams“. Taigi prašoma artimiausiame laikraščio numeryje, pirmajame puslapyje paskelbti paneigimą, pridėtas ir paneigimo turinys, kuris skamba taip:

2017-12-12 laikraštyje „Atspindžiai“ paskelbta tikrovės neatitinkanti informacija apie Jakštonių kaimo bendruomenės pirmininką Arūną Stravinską.

Sprendimas pakeisti gatvės geografinę charakteristiką inicijuotas Jakštonių kaimo bendruomenės“; „Privatūs asmenys gatvės geografinę charakteristiką kartą jau keitė. Net nepasivarginę gauti leidimą ar savivaldybės tarybos pritarimą“: „Sprendimui nepritarsiąs paskelbė ir meras Vytenis Tomkus“; „A. Stravinsko teigimu, šis jo sklypas užregistruotas kaip žemės ūkio paskirties. Tuo tarpu prieš dvejus metus patvirtintame miškotvarkos projekte ši teritorija pažymėta kaip miško žemė“.

Redakcija atsiprašo Arūno Stravinsko“.

Pamėginkime detaliau pasiaiškinti, iš kokios tikrovės kilo straipsnio mintys, kurios, kaip teigia A. Stravinskas, padarė žalos jo asmeninei reputacijai ir finansams (?).

Pradėkime nuo sakinio „Sprendimas pakeisti gatvės geografinę charakteristiką inicijuotas Jakštonių kaimo bendruomenės“. Rajono savivaldybės tarybos sprendimo projekte „Dėl Slėnio gatvės geografinės charakteristikos pakeitimo“ aiškinamajame rašte (2017-11-07) 7-ame punkte „Projekto iniciatorius ir rengėjas“ juodu ant balto parašyta: „Projekto iniciatorius – Jakštonių k. bendruomenė“. Dar daugiau: rajono savivaldybės tarybos Kaimo plėtros ir aplinkosaugos komiteto posėdžio protokole (2017-11-07, Nr. V36-12) rašoma: „NUTARTA. „Rekomenduoti Savivaldybės administracijai parengti sprendimo projektą atsižvelgiant į Jakštonių bendruomenės 2017-10-23 prašymą…). Tai yra dokumentai, kurių pataisyti, paneigti ar kitaip panaikinti su visa pagarba p. A. Stravinsko asmeninei reputacijai ir finansams, redakcija neturi galimybės.

Toliau: dėl prašomo paneigti sakinio „Privatūs asmenys gat­vės geografinę charakteristiką kartą jau keitė. Net nepasivarginę gauti leidimą ar savivaldybės tarybos pritarimą“.

Iš tiesų, straipsnyje sakinys parašytas kiek kitaip: „Vicemeras priminė, jog privatūs asmenys gatvės geografinę charakteristiką kartą jau keitė, net nepasivarginę gauti leidimą ar savivaldybės tarybos pritarimą“.

Diskusijas dėl sprendimo projekto girdėjo visi posėdžio dalyviai. Jas primena ir vaizdo bei garso įrašai, kurie buvo papildomai naudojami atsakingai rengiant straipsnį. Tad 2017 m. lapkričio 30 dienos savivaldybės tarybos posėdyje laiku 1 val. 10 min. 27 sek. vicemeras Algimantas Janavičius kalbėjo (cituojame pažodžiui): „Privatininkai, privačių žemių savininkai ištiesino tą geografinę charakteristiką net nesikreipę į tarybą, nesivarginę, kad leidimą gauti ar visa kita. Nutiestas kelias, nors anksčiau ten vingis buvo“ (http://195.182.71.166/VideoV3/Conference/Index/13567).

Taip pat p. A. Stravinskas nori, kad būtų paneigtas sakinys, tiksliau – pirmoji jo dalis (smagu, kad neįžeidė bent antroji sakinio dalis) „Sprendimui nepritarsiąs paskelbė ir meras Vytenis Tomkus“. Cituojame visą sakinį: „Sprendimui nepritarsiąs paskelbė ir meras Vytenis Tomkus, priešingai nei liberalsąjūdietis G. Gružauskas, kuriam atrodo, jog jeigu privatizuoti kiti sklypai, belieka atiduoti ir šį, paskutinį“.

O dabar grįžkime į aprašomą posėdį, į jo laiką 1 val. 33 min. 15 sek., kai meras Vytenis Tomkus kalbėjo: „Aš taip pat tikrai nepritarsiu šiam sprendimo projektui, nes manau, kad ir taip jau ten situacija yra pakankamai sudėtinga ir nesinorėtų dar labiau prisidėti prie tos situacijos bloginimo“ (http://195.182.71.166/VideoV3/Conference/Index/13567).

Neabejojame, kad ne tik tarybos nariai, bet ir posėdyje dalyvavęs p. A. Stravinskas puikiai girdėjo pasakytus žodžius, tačiau tai netrukdo jam iš redakcijos reikalauti jų paneigimo ir atsiprašymo. Įdomu, kaip tai turėtų atrodyti? Parašyti, kad posėdyje taip sakyta nebuvo?

Straipsnyje labai aiškiai pažymėta citata iš „Kauno dienos“, kurios dalį taip pat reikalaujama paneigti: „A. Stravinsko teigimu, šis jo sklypas užregistruotas kaip žemės ūkio paskirties. Tuo tarpu prieš dvejus metus patvirtintame miškotvarkos projekte ši teritorija pažymėta kaip miško žemė“. Dėl šio sakinio derėtų kreiptis į „Kauno dieną“ (nuo 2004 metų, kai šis straipsnis buvo publikuotas, tam buvo pakankamai laiko). Jei „Kauno diena“ paskelbs paneigimą, su džiaugsmu jį pacituosime.

Beje, įvairios citatos iš minėto „Kauno dienos“ straipsnio buvo garsiai skaitomos ir savivaldybės tarybos posėdyje (laikas: 1 val. 09 min. 32 sek.).

Reziumuojant galima pasakyti tik tiek, kad reikalavimai dėl paneigimų – ne tuo adresu. Gaila tik sugaišto laiko. O grįžtant prie pagrindinės temos – sprendimo projektą svarsčiusių politikų diskusijų – iš tiesų džiaugiamės, kad laisva prieiga prie Kauno marių Jakštonyse kol kas liko. Dar daugiau – manome, jog besidžiaugiančių yra kur kas daugiau, nei pasipiktinusių ir besistengiančių tą pyktį ant ko nors išlieti.

Visada esame ir būsime su tais, kurie gina visuomenės interesą. Tegul ir mažą gabalėlį gražios Lietuvos gamtos…

1 KOMENTARAS

  1. Jakstoniu zemgrobiai visai suizulejo, viena graziausiu regioninio parko vietu, kuri buvo megstama iskilaujanciu seimu uztvere, uzbarikadavo slaubaumu ir paverte neprivaziuojama vietove. Motyvuoja neva seneliu grazinta zeme. Seniai laikas ir ta slaubauma nuverst ir ta savivaliskai pastatyta „plytos“ zenkla. Gal gana saujelei zemgrobiu statyt ant blakstienu visus norincius pailset prie mariu. Pasidomekit kas ten per seneliai ir kas ta zeme ten isdalino, nenustebciau, kad pas visus savininkus vienas ir tas pats veikejas pasirases bus.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

18 − dešimt =