Kauno marios – tik turtuoliams?

1


Dar visai neseniai „Atspindžiuose“ spausdinome didelio rezonanso susilaukusį straipsnį „Kaip JIE ima Lietuvą“, kuriame pasakojome, jog savivaldybės tarybos posėdyje buvo audringai svarstomas sprendimo projektas dėl Jakštonių kaimo Slėnio gatvės geografinės charakteristikos pakeitimo. Posėdyje suinteresuoti asmenys aiškiai pasakė, jog pakeitus geografinę charakteristiką atsirastų galimybė susidariusį žemės sklypelį privatizuoti. Svarbiausia yra tai, jog sklypelis – tai kelio, vedančio link Kauno marių, dalis. Ir, beje, vienintelė, leidžianti žmonėms pasiekti Kauno marias, nes aplink jau driekiasi privačios valdos.

Savivaldybės tarybos posėdyje žemės gabalėlis nuo privatizacijos buvo išgelbėtas tik per plauką – deja, pasirodė, jog nemažai politikų pasiryžę ginti abejotinus interesus. Laimei, blaiviai bei sąžiningai mąstančių atsirado daugiau.

Diskusijose dalyvavę Kauno marių pakrantėje esančio Jakštonių kaimo gyventojų atstovai nesidrovėdami žėrė kaltinimus Regioninio parko direkcijai, esą, trukdančiai normaliai tvarkytis šiame nuostabaus grožio gamtos kampelyje.

Kad sklypai Kauno marių pakrantėje – gardus kąsnelis, liudija ir interneto naujienų portale „delfi.lt“ paskelbtas straipsnis „Reto įžūlumo atvejis: kerinčio grožio vietoje lyg niekur nieko pradėta statyti uždara gyvenvietė“.

„Prie Kauno marių – nekasdienė situacija. Regioniniame parke prasidėjo prabangių gyvenamųjų namų statybos, tačiau leidimų joms statybų prievaizdai savo akyse nėra regėję. Maža to, internetiniuose skelbimų portaluose projekto vystytojai jau ieško potencialių pirkėjų“, – rašo straipsnio autorius žurnalistas T. Janonis.

Istorija įgavo viešumo nuo to, kai socialinių tinklų paskyroje Kauno marių regioninio parko direkcija pasidalijo skelbimu, kuriame siūlomi pirkti statomi namai Grabučiškių kaimo Rumšiškių gatvėje. Juos parduoti siūlo projekto „Marių slėnis“ vykdytojai, tačiau paskyroje direkcija informuoja, jog namai statomi be statybų leidimų bei nesuderinus su direkcija.

„DELFI susisiekus su Kauno marių regioninio parko direktore Nijole Eidukaitiene, ji teigė, kad prieš metus Kauno marių regioninio parko direkcija išdavė specialiuosius saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimus projektui „Aštuonių poilsio pastatų Rumšiškių g. 11, Grabučiškių k., Rumšiškių sen., Kaišiadorių raj. sav. statyba“. Buvo išvardyti reikalavimai, kurių turėtų laikytis statytojai. Tačiau, kaip teigė N. Eidukaiteinė, statybos pradėtos direkcijai nepateikus jokių projektinių pasiūlymų. „Buvo daug reikalavimų, tačiau jokių projektinių pasiūlymų iki šiol negavome“, – DELFI informavo ji. „Kadangi parko darbuotojai iki šiol negavo projekto, todėl jis nebuvo suderintas. O to nepadarius statybos negali prasidėti“, – toliau skaitome interneto naujienų portale. Cituojamas ir mūsų rajono savivaldybės skyriaus vedėjo R. Želvio atsakymas, kuriame jis informuoja, jog savivaldybės administracija net nėra gavusi prašymo išduoti statybos leidimo. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos darbuotoja L. Luščiauskaitė portalą taip pat informavo, jog „statinio projektas nepateiktas, statybos leidimas neišduotas, prašymas sklype išduoti statybas leidžiantį dokumentą informacinėje sistemoje „Infostatyba“ neužregistruotas. Šiuo metu Inspekcija dėl statinio teisėtumo vykdė tyrimą, surašė aktą dėl vietinės reikšmės kelio savavališkos statybos bei privalomąjį nurodymą nugriauti statinį ir sutvarkyti statybvietę sklype“.

Straipsnyje atskleidžiama, kokie asmenys užsimojo statyti parduodamus namus: tai UAB „Beta Plius“ vadovas Dainius Geležauskas, kurio įmonė užsiima gyvenamųjų ir negyvenamųjų namų statyba (pagal portalo pateiktus finansinius duomenis, 2016 m. šios bendrovės grynasis pelnas siekė 49 629 €). Taip pat D. Geležauskas yra ir kitų bendrovių akcininkas. Antras savininkas – Dainius Žukauskas.

„Delfi“ rašo, jog sklypas su abejotinomis statybomis yra urbanizuotos rekreacinės aplinkos kraštovaizdžio tvarkymo zonoje, statyba apskritai čia leistina, tačiau galima tik poilsiui skirta infrastruktūra: poilsio paskirties pastatai, kuriuose teikiamos apgyvendinimo paslaugos (poilsio namai, turizmo centrai, kempingų pastatai, kaimo turizmo pastatai, vasarnamiai, medžioklės nameliai ir pan.) Tai nelabai dera su pacituotu skelbimu apie namų pardavimą (skelbimo kalba pateikiama netaisyta): „Nauja jauki gyvenviete – Mariu Slenis !!! Parduodami isskirtiniai sklypai Kauno mariu Regioninio parko ekologineje zonoje. Is sklypu atsiveria nuostabus vaizdas i marias, o is visu kitu pusiu juos supa brandus miskas. Asfaltuotas privaziavimas, salia pliazas, autobusu stotele. Projekte numatyta automobiliu stovejimo aikstele sveciams, gyva apsauga 24 val. per para, poilsio lieptas laivams. Isvaziavimas i pagrindine Lietuvos keliu arterija – automagistrale – tiek i Kauno, tiek ir i Vilniaus puse. Tik 15 min. kelio iki judraus ir gyvo Kauno senamiescio.“ Taip pat, pasak straipsnio, skelbimų portale parašyta, jog jau parduoti 4 namai, nurodyta ir kaina – 174 900 €. Kauno marių regioninio parko direktorė N. Eidukaitienė portalui sakė, jog galima manyti, kad statoma tiesiog gyvenvietė ant marių kranto, statybos darbai prasidėjo prieš 3-4 mėnesius. „Blogiausias dalykas yra tas, kad jau dabar iš šio žemės savininko elgesio matosi, kad tai nėra „draugiškas“ žmogus. Jis jau dabar užtvėrė viešą kelią (Rumšiškių g.), kad niekas neprivažiuotų prie jo sklypo. Labai panašu į tai, kad formuojama uždara privati gyvenamųjų namų erdvė, o ne kempingas visiems, kaip įsivaizduoja direkcija ir kas turėtų būti rekreacinėse regioninio parko zonose“, – nuogąstavo direktorė“, – rašoma straipsnyje. Į statybos vietą nuvykę portalo žurnalistai rado ir direktorės paminėtą užtvarą, ir dirbančius žmones, be to, pastebėjo, jog prie marių praretinti medžiai.

Straipsnyje minimas ir dar vienas galimas pažeidimas: skelbime pirkėjams rašoma, kad namai parduodami su 10 arų sklypais, tuo tarpu kai įstatymiškai šio sklypo dalinti negalima. Neaišku, ir ar bus įmanoma išduoti leidimą visiems užmojams įgyvendinti.

Taigi – aplink Kauno marias verda interesų kovos, tad negalima atmesti ir to atvejo, kad ateityje eilinis lietuvis su kuklia pinigine šį gamtos kampelį galės matyti tik per televizorių…

1 KOMENTARAS

  1. Jus gal geriau pacituokit Muiziniko nelegalias statybas – pasidomekit ar jau nusigriove, sutvarke statybviete sitas piemenys? O gal Tomkus su Zelviu sekmingai iteisino jas? Kazko nieko negirdet – taip ir nuveis uzmsrstin su vietos inspektoriaus tyliu palaiminimu (tyli kiaule gilia sakni knisa) 😉

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

du × vienas =