Didžiosios kraustynės

0

Remontas – kaip stichinė nelaimė?

Džiugi žinia, kad pagaliau bus remontuojama Kaišiadorių viešoji biblioteka, netikėtai tapo ir nemažos sumaišties pradžia. Juk kol vyks remonto darbai, iš pastato reikia išsikraustyti.

Galiojanti tvarka (arba – turinti galioti) sako, jog laikinos patalpos skiriamos savivaldybės tarybos sprendimu. Tačiau sprendimai šįsyk vėlavo, nors būsimas remontas – ilgai lauktas įvykis, darbų pradžios data taip pat buvo žinoma ir anksčiau, tačiau rugsėjo mėnesio savivaldybės tarybos posėdyje jokio sprendimo projekto dėl laikinų patalpų paskirstymo politikai negavo.

Spalio mėnesį savivaldybės taryba posėdžiavo 26 dieną. Iki tol Viešoji biblioteka į savivaldybės administracijos pasiūlytas patalpas V. Giržado progimnazijoje, technologijų ir Verslo mokyklos, A. Brazausko gimnazijos kabinetus jau buvo pergabenusi didžiąją dalį savo turto. Kitaip ir būti negalėjo – juk didžiuliai knygų fondai per kelias dienas patys savaime neperskrenda į kitą vietą, jų pergabenimas – gana ilgas darbas, tad laukti, kol valdžios viršūnėse bus atlikti visi būtini formalumai, nebuvo kada.

Dabar, kai bent bibliotekos laikinas persikėlimas baigėsi laimingai, ne laikas svarstyti „kas būtų, jeigu“. Posėdyje pateiktiems sprendimo projektams dėl laikinų patalpų suteikimo savivaldybės tarybos nariai pritarė, kad ir atgaline data. O štai Kaišiadorių apylinkės seniūniją, kuri taip pat jau gyveno persikraustymo nuotaikomis į „Žvaigždutės“ lopšelį-darželį, tas „jeigu“ užkabino smarkiai. Sužinoję apie būsimus planus, pasipiktino šią ugdymo įstaigą lankančių vaikų tėvai, surinko parašus. Jaunoms kaišiadoriečių šeimoms pasirodė nepriimtina, kad ten, kur dienas leidžia jų vaikai, vaikščios įvairūs seniūnijos interesantai. Taip pat tėvai nepageidavo ir Turizmo ir verslo informacijos centro.

Kai savivaldybės administracija iš posėdžio darbotvarkės atsiėmė sprendimo projektą dėl patalpų suteikimo seniūnijai, iki numatytos bibliotekos pastato remonto darbų pradžios buvo likusi vos savaitė. Šioje vietoje atmintyje iškilo skaudi ir skandalinga „Rugelio“ renovacijos istorija, kurioje darbus atlikusi ir daug problemų pridariusi statybos organizacija kaip vieną svariausių argumentų kėlė tai, kad patalpos nebuvo iškraustytos laiku. Negi nieko taip ir nepasimokėme?

Savivaldybės tarybos nariai nepalankiai sutiko mero paskelbtą informaciją, jog dėl patalpų suteikimo teks rinktis į neeilinį posėdį.

Iš tiesų, pats savaime neeilinis posėdis nėra jokia tragedija – kandidatuodami į savivaldybės tarybą politikai žadėjo dirbti išsijuosę, tad papildomas atvykimas į posėdžių salę neturėtų būti traktuojamas kaip bėda. Tačiau, antra vertus, įstaigų kraustynės – ne stichinė nelaimė, kuri užgriuvo netikėtai, juk apie remontą buvo žinoma seniai, kodėl tad nebuvo galima laikinų patalpų klausimo paruošti gerokai iš anksto?

Ar tikrai žinome, kad gyventojų mažėja?

Neeiliniame posėdyje savivaldybės tarybai teko svarstyti ne tik Kaišiadorių apylinkės seniūnijos iškraustymo klausimą. Kadangi neilgai trukus prasidės ir buvusio kino teatro remontas, reikia pasirūpinti, kur įkurdinti ir Kaišiadorių miesto seniūniją.

Sprendimų projektuose nurodyti adresai kelia tam tikrų abejonių. Abi seniūnijas numatyta perkelti į dabartinį Turizmo ir verslo informacijos centro pastatą, kur įsikūrusi ir Vietos veiklos grupė. Patalpos, kurias siūloma skirti apylinkės seniūnijai, sudaro šiek tiek daugiau nei 102 kvadratinius metrus. Juose, remiantis oficialioje savivaldybės interneto svetainėje pateiktais duomenimis, įsikurs 4 darbuotojai. Kaišiadorių miesto seniūnijai ( 4 darbuotojai) siūloma skirti 110 kv. metrų patalpas. (Jei skaičiai kiek netikslūs, pats laikas juos pasitaisyti svetainėje!).

Kad šie plotai būtų laisvi, Turizmo ir verslo informacijos centrą buvo siūlyta iškraustyti į „Žvaigždutės“ lopšelio-darželio pastate veikiantį Švietimo ir kultūros paslaugų centrą. Čia keturi centro darbuotojai sutilps 81 kvadratiniame metre. Po diskusijų tarybos komitetuose, Vietos veiklos grupę siūloma perkelti į Savivaldybės rūmus, kur yra laisvų kabinetų, jų plotas – kiek daugiau nei 42 kv.m. (grupėje – 6 darbuotojai).

Visiškas fiasko! Visi šie sprendimų projektai neeiliniame posėdyje nesusilaukė pritarimo: dauguma nepritarė planams į Švietimo paslaugų centrą perkelti TVIC, tad svarstyti likusius tris sprendimų projektus neteko prasmės.

Ne kvadratiniuose metruose ir ne darbuotojų skaičiuje esmė. Nenag­rinėsime ir vykdomų funkcijų, gausių Vietos veiklos grupės bei Turizmo ir verslo informacijos centro organizuojamų renginių. Tiesiog šiek tiek keista, kad rengiant sprendimų projektus nebuvo ieškota galimybių būtent seniūnijas perkelti į Savivaldybės administracinį pastatą, kas būtų logiškiausia išeitis vykdomų funkcijų prasme.

Netilps?

Tai jau kitas klausimas, kita problema, apie kurią jau senokai derėjo susimąstyti. Juolab, kad neseniai Vidaus reikalų ministerija pristatė planus panaikinti šešias savivaldybes: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ir Alytaus. Tai taip vadinamos žiedinės savivaldybės, kurių centrai yra kitų savivaldybių teritorijose ir kokių niekur daugiau Europoje nėra. Apie tai, beje, diskutuojama jau daugiau nei penkmetį. Gal jau pats laikas pagalvoti apie „žiedines“ seniūnijas? Tokių rajone turime – tai abi Kaišiadorių – apylinkės ir miesto, bei Žiežmarių ir Žiežmarių apylinkės seniūnijos. Žiedinių savivaldybių naikinimo oponentai nuogąstauja, kad sujungus šių miestų ir rajonų savivaldybės, gyventojams bus sunkiau pasiekti administracijas. Mes rajone, kalbant apie „žiedines‘ seniūnijas, tokios problemos net neturime – jau seniai abiejų minėtų apylinkių seniūnijos įsikūrusios miestų centruose. Reikėtų pagaliau įsisąmoninti ir tai, kad sparčiai mažėja gyventojų skaičius. Tad organizuojant „didžiąsias kraustynes“ pravartu būtų pagalvoti ir apie tai. Kartu būtų lengviau spręsti ir patalpų klausimus.

P.S. Beje, apie gyventojų skaičiaus mažėjimą ne tik šalyje ar savivaldybėse, bet ir konkrečiose seniūnijose, liudija ir statistika, kurios mes kažkodėl nepaisome. Nors oficialioje savivaldybės interneto svetainėje nurodyta, kad Kaišiadorių mieste yra 10844 gyventojai, 2011 metų surašymo duomenimis, čia gyveno 8664 žmonės. Kaišiadorių apylinkės seniūnijoje, Kaišiadorių enciklopedijos duomenimis, 2011 m. buvo 3472 gyventojai. Savivaldybės tinklalapyje informacija, matyt, atnaujinta, nes nurodyta jau 2269. Žiežmarių miestelyje šiemet suskaičiuota 3268 žmonės (Vikipedija), tuo tarpu savivaldybės svetainė dar džiaugiasi 4674-ais. Žiežmarių apylinkės seniūnijoje 2011 m. gyveno 3472 žmonės (Kaišiadorių enciklopedija). Tuo tarpu savivaldybės svetainėje skelbiama, kad 3720. Suskaičiavus šiųmetinius duomenis, tikėtina, jog skaičiai dar labiau sumažėję, taigi…

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

vienas × trys =