Dėl kelio suskilo ir partijos, ir valdančioji dauguma

3

Romualda Suslavičienė


Balandžio 25-osios savivaldybės tarybos posėdyje daugiausia iečių sulaužyta svarstant sąrašą, kuriame įrašyti keliai ir gatvės, kurių remontui, priežiūrai ar rekonstrukcijai paskirstomos šiųmetinės lėšos iš Kelių priežiūros ir plėtros programos.

Nuomonės susikirto tada, kai Biudžeto, finansų ir investicijų komiteto nariai socialdemokratai A. Radvila, V. Streikauskas ir darbietis K. V. Meilutis pasiūlė parengti alternatyvų sprendimo projektą, kurio sudarytame kelių sąraše vietoje Kaišiadorių miesto seniūnijos kelio Kaišiadorių kapinės-kolektyviniai sodai (Kriaučiškių g.) įrašytas Žiežmarių apylinkės seniūnijos kelias Stasiūnai-Kriaučiškės- Rečionys. Taip pat naujai įrašyto kelio remontui finansuoti iš Rumšiškių miestelio Ąžuolų gatvės kapitalinio remonto lėšų nurėžta 51,6 tūkst. €.

Politikai diskutavo, kuris kelias reikalingesnis, kai kurie argumentavo, jog naujas kapinių sklypas dar neeksploatuojamas, tad gali palaukti ir kelio remontas.

Redakcijos žiniomis, dabartinių miesto civilinių kapinių pabaigoje esantis naujas sklypas šiuo metu jau baigiamas paruošti, beliko įrengti vandentiekio kolonėles, tualetą bei marmuro apvadus kolumbariumui.

Iš viso rajono kelių priežiūrai ir remontui šiemet skirta 1 milijonas 29 tūkstančiai 700 eurų. Žinoma, tai neatitinka poreikių, todėl kiek­vienas traukia antklodę į save.

Šį kartą pagrindinius pasisakymus apie tai, kuris kelias iš dviejų minėtų investicijų nusipelno labiau, pateikiame be jokių komentarų, o beveik žodis į žodį (išskyrus pataisytas grubiausias kalbos kultūros klaidas bei „nukrypimus nuo temos“), kad kiekvienas Jūsų, mieli skaitytojai, galėtų netrukdomas susidaryti savo nuomonę apie rajono politikus ir politiką.

Taigi, po sprendimo projekto pristatymo (pristatė Statybos, urbanistikos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas R. Želvys)„orientacinių“ klausimų, atėjo laikas tarybos narių pasisakymams, kuriuose jie ir išreiškė savo pozicijas.

(Iš įrašo http:195.182.79. 177/VideoV3/conference)

Už kelią Stasiūnai-Kriaučiškės- Rečionys

Algimantas Radvila: Gerbiamas Želvy, jūs dabar diskutavot šiuo klausimu. Turbūt visiems labai puikiai yra žinomas tas kelias. Apie kapus neetiška kalbėti, diskutuoti, tai būtina asfaltuoti, būtina žiūrėti, būtina daryti. Bet kyla klausimas, kur dar nėra įrengtos vietos ir dar metus ar du naudosimės tam tikromis paslaugomis tam tikroje vietoje (turi omenyje, jog naujas kapinių sklypas dar nenaudojamas – aut. past.), ir kur 450 parašų, 500 sodų, 12 įmonių, kur įmonėse (akcentavo visą laiką meras eidamas į rinkimus ir mes, be abejo – viską skirkim, ne viską skirkim, atsiprašau, dėmesys, prioritetas į verslą, į privažiavimą, į moksleivius, kad visi būtų išsilavinę, išprusę vaikai, privažiuotų autobusai, ko šiandien, toli gražu, dar neturime). Ir dabar aš žiūriu, aš galėčiau vardint daug įmonių, ten yra labai daug po 40, po 60. Nežinau, kur žiūri seniūnas, gerbiamas mere, Kmeliauskas kur žiūri, šiandieną mašina net nepravažiuoja, net nepragreideriuota. Ar čia, mere, suvedamos sąskaitos su kažkuo? Ar tie gyventojai blogesni, kaip jūs pareiškėte, „ten gyvena tas ir tas“. Aš sakau, per visus posėdžius gyventojai ėjo ir ėjo nustebę, sako, meras pasakė – ten Radvila gyvena, jums kelio nebus. Aš noriu pasakyti, gerbiamas mere, mano sklypas 2001-ais metais ten įsigytas, mano sklypas yra per 4 sklypus iki mano sklypo, ir jokių sąsajų ten nėra. Negana to, prieina per komitetą ir sako – tu turi nusišalinti. Aš tikrai nenusišalinsiu, ir dabar, ir niekada, kas bus susiję su šiuo klausimu. Labai skaudu, kad neatsižvelgiama, bet aš kartoju – aš ir už tai, ir už tai, bet aš tikrai nebalsuosiu už tą kelią ir panašiai. Plius dar vienas labai svarbus dalykas: jau dabar tam kelyje (puikiai visi žinote, kur tas kelias yra), 90-ies laipsnių kampu įvažiavimas. Padidinus eismą, padarius to kelio asfaltą (aš kartoju – iki žydų kapų reikia kelio, būtinai reikia), bet padarius visi srautai mesis tenai. Jau dabar mašinos lenkiasi taip, kad kapų tvoras varto, nes neprasilenkia. Jau dabar ten didžiausias avaringumas, man pačiam 2-3 autoįvykiai yra buvę. Tiesiog aš norėčiau, kas pasvertumėt visus svertus dėl to, ką darote. Nesakau, kad nereikia, aš tik už tai, tik prašau pažiūrėti, kur ir kaip daryt.

Rita Gliaudelienė: Aš esu neutrali, ir man vienodai, ar Rad­vila, ar Moroza, ar dar kas nors. Ir jeigu yra tiesa, aš visada tiesos pusėje, ar aš mėgstu žmogų, ar nemėgstu. Aš ėjau į politiką, ėjau į tarybą dėl to, kad pateisinčiau visų žmonių lūkesčius. Nesvarbu, kas jisai būtų – verslininkas, turtuolis, vargšas. Ir dabar šitas klausimas, kaip aš jaučiu, yra politinis. Ne vienas mes gal šildėmės Radvilos prieglobstyje, ne vienas mes gal pas jį lankėmės. Jisai sumoka mokesčius. Ir aš dabar išgirdau iš Radvilos, kad ten yra 12 įmonių, jie yra verslininkai, mes iš jų gyvename. Mes gyvenam ne iš jūsų, ne iš mero, ne iš manęs ar ko nors kito. Mes gyvenam iš verslininkų, mūsų rajonas.

Ten gyvena žmonės. Mes tuos žmones gydom, mes norim, kad jie būtų sveiki ir kad jie nekvėpuotų dulkėmis. Aš pajutau, kas tai yra, šiemet, kai tvarkoma mano gatvė, kai yra pekla. Yra nesvarbu, ten gyvena Gliaudelienė, ir galime daryti, ką mes norime ir kaip norime. Jeigu vyksta šventė, kelias uždarytas, paliktas metras pravažiavimo, nėra tvarkos, šiukšlės, važiuoja. Aš pažiūrėjau, kas yra – mano dantys, mano vaikų ir anūkų dantys, buvo pilna burna žemių visą dieną. Aš labai suprantu, kai žmonės gyvena žvyrkeliuose. Ir mes dabar 30 metų nepriklausomybės, beveik 30 metų nepriklausomybės, mes neturime asfaltuotų kelių. Ir mes darom politiką. Ir dabar – ar tai svarbu, kas, kaip ir kur, kelias bus išasfaltuotas. Tai gal paskaičiuokime, kur daugiau žmonių, kur yra verslas. Padėkime jiems, ten važiuoja „fūros“. Ir nežiūrėkime tų politinių kontekstų, kai dabar ant to žmogaus (rodo į A. Radvilą– aut. past.) visi varo. Kodėl jį žmonės rinko? Tegu nerenka. Kodėl mane rinko? Tegu nerenka. Bet jie renka. Nežinau, kokiais būdais, kaip. Kaip merą išrinko, ir taip toliau. Ir paskui ateina toksai laikas, kai mes pradedam žiūrėti politinių dalykų, o ne kur yra gatvė, kur yra svarbus mums objektas.

(Toliau pasisakyme tarybos narė stebisi nepaprastai didelėmis vieno kvadratinio metro atskirų numatytų remontuoti gatvių kainomis, pateikia pavyzdžius, siūlo paskubėti vykdyti projektus, nes jau ir taip praėjo 4 metų mėnesiai).

Algimantas Radvila: Gerbiamas Želvy, aš jums paskaitysiu, pasirašiau, tad paskaitysiu. Jūs teigiate, kaip gerb. Gliaudelienė pasakė klausimus, teigėte, kad visi vienodai – tiek ten, tiek ten. Aš jums pasakysiu – praėjusiais metais alternatyva (kelias Stasiūnai-Kriaučiškės-Rečionys, – aut. past.) numatyta sąraše kaip rezervinis projektas. Jau praėjusiais metais. 12 metų ten yra sprendžiama, jūs meluojat. Buvo sutaupyta lėšų, atlikti pirkimai. Kadangi darbams nesutaupė, jų nedarė. Todėl logiška, kad šis kelias turi būti svarstomas ypatingai prioritetiniu pirmumu.

(Toliau tarybos narys taip pat palietė problemą, kad kelių remontų bei rekonstrukcijų kainos labai didelės, jo manymu, net nelogiškos. Kaip pavyzdį pateikė T. Brazio gatvės šaligatvio kainą.) A. Radvila kalbėjo:

– Aš galiu garantuoti – tai žaidimas. Bus sutaupyti pinigai, ir paskui bus paklotos tam tikros gatvelės, šaligatviai.

Už kelią Kaišiadorių kapinės-kolektyviniai sodai (Kriaučiškių g.)

Kaišiadorių miesto seniūnė Laima Katelevskienė: Esamose civilinėse kapinėse greitu laiku vietos jau neturėsime. Apie naują kapinių sklypą praėjusią savaitę kalbėjausi ir su savivaldybės administracijos direktoriumi, ir su ponu R. Želviu, informavau apie esamą situaciją. Šiemet jau išduoti 43 leidimai laidoti, 6 jų – vien per praėjusią savaitę. Iš tų šešių – dvi urnos, kurios šiuo metu kasamos į žemę. Gal ir ateityje žmonės pageidaus urnas laidoti, o ne saugoti kolumbariume.

Kelio būklė yra labai prasta, reikia suremontuoti atkarpą bent jau iki kapinių.

Turiu dar vieną pastebėjimą: prieš porą metų iš miesto buvo atimta lėšų ir jos atiduotos Pravieniškių seniūnijai. Tuomet irgi buvo didelė diskusija savivaldybės tarybos posėdyje, tačiau virš 70 tūkst. eurų atiteko Pravieniškėms. Šiemet vėl siūloma miesto keliams skirtus pinigus atiduoti kitai seniūnijai (pritarus alternatyviam projektui – Žiežmarių apylinkės seniūnijai, – aut. past.). Aš, kaip Kaišiadorių seniūnijos vadovė, kaip miesto patriotė, tiesiog norėčiau, kad tie pinigai liktų mieste. Šiuo metu į sąrašą įtraukta Urėdijos gatvė, problemiškas kelias į bendriją „Baltasis berželis“. Situacija su asfalto danga ten tragiška, prieš 5-6 metus taip pat parengtas techninis projektas. Ten jau tik­rai pravažiuoti neįmanoma, tai kodėl lėšų nesuoti Urėdijos gat­vei? Turime ir kitų labai prastos būklės gatvių, visą kvartalą prie ligoninės. Apskritai, kas važinėjate po miestą, patys žinote, kokių yra gatvių ir kam į dantis tas smėlis byra… Visas kvartalas prie ligoninės – nė žingsnelio į priekį, tik pagreideriuojame, pažvyruojame, dar skaldos kokios papilame. O ką dabar daryti su Urėdijos gatve? Susitikimuose su tarybos nariais šis klausimas buvo keliamas, prašymą taip pat parašė bendrijos „Baltasis berželis“ nariai. Gavo meras, gavome ir mes. Vien tik „Baltajame berželyje“ gyvena 52 gyventojai, Urėdijos gatvėje yra tiek pat. O į kapines kelio tikrai reikėtų, nes netrukus teks pradėti eksploatuoti naują sklypą.

Meras Vytenis Tomkus: Buvo daug emocijų ir politikavimo, todėl šioje vietoje reikėtų priminti: pirmiausia, kelių sąrašai sudaromi savivaldybės administracijoje pagal gautas seniūnijų paraiškas, kur seniūnai aptaria poreikius su seniūnaičiais. Pagal jų pateiktus prioritetus administracija sudaro ir teikia Kelių tarnybai sąrašą. Sprendimus dėl to, kuriuos kelius tvarkyti, priima jokiu būdu ne vienas meras, o visa taryba, ir kiekvieno balsas yra toks pats svarbus. Tas kelias, kuris yra paminėtas alternatyviame projekte (Stasiūnai-Kriaučiškės-Rečionys), lapkričio mėnesį, kai buvo pateikti sąrašai, jo apskritai nebuvo, o vasario mėnesį patikslintuose sąrašuose jau buvo įrašytas paskutiniu 15-u ar 16-u numeriu. Tai iš tikrųjų galime kalbėti, kodėl sąrašas yra toks. Bet tas sąrašas yra sudaromas pagal formulę, išlaikant santykį tarp seniūnijų, atsižvelgiant į gyventojų skaičių, kelių ilgį ir kitus dalykus, taip pat – seniūnų pateiktą sąrašą, kuris buvo aptartas tarp seniūnaičių. Visi suprantame, kad rajone yra daug nesutvarkytų gatvių, kelių, kuriuos reikia tvarkyti; daug kur veikia ir įmonės, ir mokyk­liniai autobusiukai važinėja, ir visa kita. Bet mes patys kol kas esame nusistatę tokias tvarkas, pagal kurias reikia atsižvelgti ir į formulę, ir į seniūnijų paraiškas.

Meras paminėjo, jog ateityje planuojama Kelių direkcijos pavyzdžiu nusistatyti prioritetus ir parengti ilgalaikius kelių tvarkymo planus. Toliau jis kalbėjo:

– Tačiau šiuo metu yra svarstoma pagal dabar galiojančias tvakas. Jokiu būdu, kaip kad čia kažkas bando įteigti, ne pagal politines nuostatas ar dar kažką. Atsižvelgiant į tai, kad pirmoji alternatyva (kelias Kaišiadorių kapinės-kolektyviniai sodai – aut. past.) yra parengta laikantis nustatytos tvarkos, ir atsižvelgiant į seniūnijos paraiškas, o antroji (kelias Stasiūnai-Kriaučiškės- Rečionys) – pateikta ne visiškai laikantis… Be abejo, po to buvo gauti gyventojų prašymai, pasirašė seniūnaičiai. Bet tai jau ne tas pats, kai viskas svarstoma viename susirinkime. Po to jau galima nešti ir prašymus, ir seniūnaičiai gali ant visų pasirašyti, bet patys sprendimai privalo būti priimti tada, kada yra nustatyta. Tad tik­rai pasisakysiu už 17-ą projektą (Kaišiadorių kapinės-kolektyviniai sodai – aut. past.). Ne todėl, kad esu prieš kažką nusiteikęs, ne todėl, kad kiti yra mažiau svarbūs, bet todėl, kad tai yra parengta atsižvelgiant visus reikalavimus.

– – –

Po audringų diskusijų, kurių metu buvo ne tik daug ir karštai (ir netgi labai garsiai) kalbėta, gestikuliuota, plekšnota į stalą, vyko balsavimas. Rezultatas – netikėtas, nes pasirodė, jog šį kartą opozicijos vaidmenį prisiėmė socialdemokratai, o konservatoriai su liberalsąjūdiečiais stojo į vieną gretą. Taigi – už sprendimo projektą, kurio sąraše išlieka kelias Kaišiadorių kapinės-kolektyviniai sodai, balsavo konservatoriai A. Janavičius, K. Jakelis, S. Pilkis, V. Tomkus, D. Nasevičienė ir M. Vaicekauskas; liberalsąjūdiečiai K. Baniūnienė, K. Moroza, Š. Čėsna, K. Petkevičius ir R. Urmilevičius, nuo Darbo partijos išrinktas A. Jurevičius bei vienintelis socialdemokratų atstovas A. Anužis. Šios daugumos valia sprendimas priimtas.

Susilaikė Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) atstovė R. Gliaudelienė bei socialdemokratas V. Streikauskas.

Projekto su keliu į kapines nepalaikė ir balsavo prieš social­demokratų frakcijos nariai E. Cikanavičius, L. Rudienė, A. Lukoševičius, A. Radvila, V. Silvanavičius, darbietis K.V. Meilutis ir valstiečių atstovas M. Mitkus.

Taigi – dėl kelio šį kartą suskilo ir kelios partijos, ir netgi pati valdančioji dauguma. Nieko keisto – artėjame į rinkimų tiesiąją, kuri kai kam, kaip ir visada, pranašauja pabaigos pradžią.

3 KOMENTARAI

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

keturi × penki =