Graikija ir Makedonija pasirašė susitarimą ginče dėl Makedonijos pavadinimo

0

Atėnai, birželio 17 d. (AFP-ELTA).


Graikijos ir Makedonijos užsienio reikalų ministrai sekmadienį pasirašė preliminarų susitarimą, kuris turi užbaigti daugiau kaip 25 metus trunkantį ginčą dėl Makedonijos pavadinimo.

Netoli pasienio esančioje Psaradeso vietovėje pasirašytas dokumentas numato, kad Makedonija ateityje oficialiai vadinsis Šiaurės Makedonijos Respublika. Susitarimui dar turi pritarti abiejų šalių parlamentai. Be to, Makedonijoje bus surengtas referendumas.

Graikijos ministras pirmininkas Alexis Tsipras Psaradese kalbėjo apie „drąsų, istorinį ir reikalingą žingsnį abiem tautoms“. Susitarimas, anot jo, „atveria kelią mūsų šalių, Balkanų ir Europos taikai, brolybei ir augimui“.

Makedonijos premjeras Zoranas Zaevas sakė: „Mes būsime partneriai ir sąjungininkai“. Abi šalys, pasak jo, „paliko praeitį ir žvelgia į ateitį“.

Ar susitarimas įveiks parlamentinę kliūtį ir referendumą, nėra aišku. Abiejose šalyse kompromisas sulaukė didelės kritikos.

Ginčas dėl Makedonijos pavadinimo daugiau kaip 25 metus temdė santykius tarp Graikijos ir jos šiaurinės kaimynės. Konfliktas siekia 1991-uosius, kai tuometinė Jugoslavijos respublika paskelbė nepriklausomybę ir pasivadino Makedonija.

1993 metais šalis JT nare tapo laikinai vadindamasi Buvusia Jugoslavijos Respublika Makedonija (FYROM).

Graikijos požiūriu, pavadinimas Makedonija yra graikų nacionalinio paveldo dalis. Daugelis graikų būgštauja, kad kaimynė, vadindamasi Makedonija, gali pradėti reikšti pretenzijas į tokio pat pavadinimo Šiaurės Graikijos provinciją.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

vienas × 4 =