Dzūkijoje auginamos ir į laisvę paleidžiamos medžiuose gyvenančios varlės

0

Siekdamas pagausinti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų varliagyvių skaičių, Lietuvos gamtos fondas ėmėsi gana neįprasto projekto. Šiais metais Dzūkijoje buvo užauginta ir į laisvę paleista apie 1 tūkst. medvarlių jauniklių.

Lietuvos gamtos fondo darbuotoja Dalia Bastytė sako, kad šio darbo esmė – iš jau esamų vietų surinkti dalį medvarlių kiaušinių, jiems suteikti idealias gyvenimo sąlygas ir jau išsiritusius varliagyvius paleisti atgal į laisvę.

„Natūraliomis gamtos sąlygomis iš medvarlių kiaušinių užauga maždaug 5 procentai mažų varlyčių. Kitus suėda plėšrūnai. Buožgalviams suteikus idealias sąlygas ir apsaugojus nuo plėšrūnų, mes galime pasiekti, kad beveik visi buožgalviai taptų varlytėmis“, – lrytas.lt sakė mokslininkė.

Dalis ką išsiritusių medvarlių paleidžiama atgal į tą pačią vietą, iš kurios buvo paimti kiaušiniai, o kitos – į gretimas, joms gyventi tinkančias, kūdras. Trūkstant tinkamų vietų Lietuvos gamtos fondo specialistai organizuoja naujų kūdrų kasimą ir esamų valymą.

Taip natūraliomis priemonėmis yra gausinama retų varlių populiacija.

Laikas nuo buožgalvio pagavimo iki jo paleidimo užtrunka maždaug tris mėnesius. Pradžioje buožgalviai auginami kibiruose. Juose nuolat šildomas vanduo, kad neatšaltų iki jiems pavojingos temperatūros. Čia jie šeriami akvariuminių žuvyčių maistu.

Vėliau, šiek tiek paaugus, jie perkeliami į kūdrose esančius specialius narvus. Dėžės uždengtos tinkleliu, kad buožgalviai ir medvarlės nepabėgtų, kad jų pačių nepasiektų plėšrūnai – vabzdžiai, žuvys ir paukščiai.

Kai buožgalviukai tampa medvarlėmis, jiems maistas jau tampa įvairesnis. Į dėžę įdedamas pūnantis bananas. Jis privilioja smulkias musytes, o jas pasigauti šios varlėms – vieni niekai.

Maždaug tūkstantį buožgalvių ir jau išsiritusių medvarlių auginanti ir prižiūrinti Veisiejų regioninio parko ekologė Irma Maciulevičienė sako, kad šių mažų varliagyvių priežiūra ir auginimas nėra sudėtingas. Tam ji kasdien skiria maždaug po valandą laiko.

Kai medvarlės gali jau savarankiškai gyventi gamtoje, jos paleidžiamos į laisvę.

Lietuvoje medvarlės buvo aptinkamos tik ties Kapčiamiesčio miesteliu Lazdijų rajone. Dėl tinkamų sąlygų ir gamtininkų pagalbos šie reti varliagyviai per 20 metų dabar išplito iki Veisiejų miestelio. Tad per dvidešimtmetį jos natūraliai įveikė apie 15 km skiriančius šiuos miestelius.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

3 × 2 =