Ar Teksasas sugriaus JAV?

0
Teksaso valstijos gubernatorius Rikas Peris balandžio pradžioje pareiškė, kad jo valstija gali atsiskirti nuo JAV.
Šis pareiškimas nuskambėjo, kuomet šalyje nuvilnijo protesto banga prieš mokesčių didinimą. Skandalingiausias mitingas vyko Teksaso sostinėje Ostine. Jame gubernatorius Rikas Peris sakė, kad nenorėtų, jog Teksaso gyventojai kentėtų dėl visos Amerikos problemų. Jis pakvietė Baltuosius rūmus peržiūrėti subjektų apmokestinimo politiką. Neatšaukus mokesčių, valstija išstos iš šalies sudėties, pažadėjo gubernatorius.
„Mes turime daug scenarijų. Mokesčiai – tai visos valstybės problema. Mūsų valstija prisijungė prie šios valstybės 1845 m. laisvanoriškai. Vadinasi, mes galime ir atsiskirti, jei taip nuspręsime,- sakė R.Peris. – Mūsų šalis didi ir mes neturime nei vienos priežasties išardyti ją. Tačiau jeigu Vašingtonas toliau kiš nosį į JAV liaudies reikalus, suprantama, kuo viskas gali baigti.“
Toks pareiškimas nebuvo atsitiktinis. Visų pirma, pagal konstituciją, valstija turi ypatingą statusą ir buvusios nepriklausomos respublikos patirtį. Antra, šioje valstijoje labai stiprios separatistinės nuotaikos. Vietiniai šią valstiją jau senokai vadina „Teksaso Respublika“.
Atsiskyrimo bacila R.Peris bando užkrėsti ir kitas valstijas, pakvietęs jas atsispirti Vašingtono kišimuisi į jų teises.
„Aš galvoju, kad mūsų federalinė vyriausybė tapo diktatoriška. Tai pasireiškia vyriausybinio aparato dydžiu, jo kišimusi į piliečių gyvenimą ir kišimusi į mūsų valstijos reikalus“, – sakė Peris. Jis taip pat sakė, kad Teksasas turi pakankamai ekonominės galios, tuo tarpu kai Vašingtone viešpatauja „finansinė betvarkė“. „Milijonai teksasiečių pavargo nuo to, kad Vašingtonas, Kolumbijos apygarda, bando mus mokyti, kaip valdyti Teksasą“, – sakė gubernatorius.
Teksasiečiai savo noru atsiskirti nuo centro nėra vieninteliai. Neseniai Šiaurės Amerikos dakotos indėnų genčių atstovai pareiškė, kad nutraukia150 metų senumo sutartį su JAV vyriausybe. Jie paskelbė, kad išėjo iš JAV sudėties ir rengiasi atidaryti savo atstovybes užsienio valstybėse.
„Mes daugiau nesame JAV piliečiais ir visi, kurie gyvena penkių valstijų teritorijoje, kuri priklauso mūsų valstybei, gali prisijungti prie mūsų“ – pareiškė ilgametis kovotojas už indėnų teises Raselas Minsas. Dakotos valstybė apima dalį Nebraskos, Pietų ir Šiaurės Dakotos, Montanos ir Vajomingo valstijų. Šios genties indėnai 1974 metais pakilo į kovą už nepriklausomybę priėmę nepriklausomybės deklaraciją, panašią į Deklaraciją, kurioje buvo skelbiama JAV nepriklausomybė nuo Anglijos.
Beje, 2008 metais Jungtinių Tautų Organizacija priėmė vietinių tautų teisių deklaraciją, nors tam ir priešinosi JAV administracija.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

aštuoniolika − vienuolika =