bane12a.jpg
2017 m. gruodžio 13 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

Kiek pavyks atsilaikyti?
Romualda Suslavičienė
2017-06-07

Prisiminus kai kuriuos istorinius dalykus ir kadaise gana sparnuotą posakį, kiek pakeitus jį nesunkiai galima pritaikyti šiems laikams. Ir skambėtų šis posakis taip: „Pravieniškių šmėkla klaidžioja po savivaldybę“. 

Brukte bruka jau pusmetį 

Visus, kuriems po šių žodžių galvoje susiformavo vaizdinys, kad minėta „šmėkla“ iš savivaldybės rengiasi kuriuos nors asmenis pasiimti su savimi į taip pat minėtą vietovę, turime kiek nuvilti – kalbėsime apie Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos vandens ir nuotekų tinklus, kurie jau beveik pusmetį brukte brukami savivaldybei.

Sprendimo projektas perimti iš pataisos namų turtų vadinamus tinklus darbotvarkėje atsirado dar sausio mėnesį, tačiau tuomet rengėjai šį klausimą atsiėmė. Svarstymas įvyko vasario pabaigoje, ir lauktų rezultatų jis neatnešė – politikai atsisakė priimti rekonstrukcijos reikalaujančius pasenusius tinklus motyvuodami tuo, jog jų prikėlimas normaliam gyvenimui gali skaudžiai atsiliepti visam rajono vandens ūkiui ir tuo pačiu, mokesčių mokėtojams.

Vasario mėnesio posėdyje sužinojome, jog kapitaliniam tinklų remontui reikėtų 7-8 milijonų eurų, o nuotekų įrenginius, pasak tuometinio UAB „Kaišiadorių vandenys“ vadovo, „praktiškai reikia iš karto sulyginti su žeme ir statyti naujus“. Tai irgi kainuotų apvalią sumelę.

Tačiau yra ir kita medalio pusė – pažadai, jog apie 80 proc. rekonstrukcijos išlaidų padengtų vyriausybė, iš rajono biudžeto beliktų prisidėti dvidešimčia procentų, kas sudarytų apie 1,6 mln. €, kuriuos UAB „Kaišiadorių vandenys“ skolintųsi iš banko. 

Kam iš viso to reikia Kaišiadorims? 

Po to, kai Valstybės kontrolė nurodė, kad gyventojų aptarnavimas bei vandentiekio ir nuotekų paslaugos teikimas kolonijai nėra tinkama veikla (kartu su nuteistaisiais kolonijoje aptarnaujami ir Pravieniškių gyventojai), Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija kreipėsi į mūsų savivaldybę, prašydama perimti tinklus, o Valstybės Plėtros 2016-2021 metų programos projekte į priemonių planą įtraukta Pravieniškių nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcija, kas tarsi liudija, jog lėšos bus skirtos. Tačiau manydami, jog vien įtraukimas į planą nėra rimta garantija, kad pinigai tikrai ateis, vasario mėnesį rajono politikai priėmė protokolinį nutarimą apsispręsti tuomet, kai bus gautos tikros finansavimo garantijos.
 

„Garantijos“ – dviejuose asmenyse 

Šį kartą, gegužės mėnesio pabaigos savivaldybės tarybos posėdyje, Aplinkos ministerija „garantijas“ atsiuntė net dvi – Europos sąjungos valdymo skyriaus vedėją Vilmą Slavinskienę bei šio skyriaus vyr. specialistę Raimondą Juknaitę. V. Slavinskienė tikino, kad vien „buvimas sąraše – beveik šimtaprocentinė garantija“, jog savivaldybė finansavimą gaus. Žinoma, ne visą, o 80 proc., likusius reikiamus 20 proc. turės teisę skolintis. Tačiau tolesnėse diskusijose paaiškėjo, jog galimas finansavimas tik nuotekų valyklos rekonstrukcijai, o už sukiužusių tinklų renovaciją teks mokėti patiems. Be to, tarybos nariams buvo priminta, jog rūpintis vandens tiekimu savo teritorijoje – tesioginė savivaldybės, o ne ministerijos pareiga.

Diskusijos buvo karštos. Jų metu nuskambėjo pasiūlymų kuriai nors ministerijai pačiai rekonstruoti tinklus, o po to jau tvarkingus perduoti savivaldybei. Taip pat politikai teisingai pastebėjo, jog savivaldybė privalo aprūpinti savo gyventojus geriamu vandeniu bei užtikrinti nuotekų šalinimą, tačiau kolonijos „klientai“ jokiu būdu nėra rajono gyventojai. Mūsų rajono teritorijoje jie atlieka bausmę, kolonija priklauso Teisingumo ministerijai, o ne savivaldybei, tad vardan ko ji turėtų rizikuoti tokiomis didelėmis pinigų sumomis?

Suabejota ir finansavimu, kurio santykis 80 proc.: 20 proc. Tuojau pat buvo suskaičiuota, kad Pravieniškių gyvenvietėje „laisvų“ žmonių yra tik 1/6 dalis – būtent jų vandeniu ir nuotekomis privalo rūpintis savivaldybė. Tad kodėl siūloma prisidėti dvidešimčia procentų, o ne viena šeštąja nuo dvidešimties procentų arba kokiais 5 procentais? Juk paimta paskola taps akmeniu po kaklu, kuris ilgą laiką neleis atpiginti brangaus vandens.
 

Bomba 

Tačiau didžiausia „bomba“ posėdyje sprogo po to, kai UAB „Kaišiadorių vandenys“ vyr. inžinierius A. Masikonis, dalyvavęs vandens bei nuotekų tinklų apžiūroje Pravieniškėse, be kita ko, informavo, jog rekonstrukcijos reikalaujančioje valykloje valytos nuotekos išleidžiamos į gretimą mišką...

Šioje vietoje, jei šių eilučių autorė būtų Aplinkos ministerijos atstovė, A. Masikonis būtų tuoj pat apipiltas klausimais – juk išsakytas teiginys daugiau negu skandalingas. Tačiau viešnios kukliai tylėjo.

–Tai ar Aplinkos ministerija imsis kokių nors priemonių? Tikriausiai, žinojote, kad teršiama aplinka. Ją teršia ir ligoninė, - neiškentė tarybos narys A. Jurevičius, jam įkandin savo pasibaisėjimą išreiškė ir kiti politikai. Ministerijos atstovė atsakė, jog jos ne iš TO skyriaus, ir pažadėjo informaciją perduoti... Komentarai šioje vietoje, tikriausiai, nereikalingi.
 

Tik iš baimės 

Svarstymo rezultatai pasirodė savotiški – raštiškos garantijos, kad finansavimas bus gautas bent jau nuotekų valyklos rekonstrukcijai – nėra. Kiek konkrečių lėšų sudaro dvidešimties procentų prisidėjimas – taip pat neaišku, nes darbų kaina paaiškės tik tada, kai bus parengtas investicinis projektas. Akivaizdus faktas tik vienas – taryba turi apsispręsti vėliausiai biržely, nes paskui bus vėlu net kalbėti apie valstybės finansavimą. Atrodo, jog balsuoti „už“ reikėtų tik iš baimės, jog savivaldybė nepajėgs atsilaikyti prieš ministerijas, ir Pravieniškių vandens bei nuotekų tinklai su valykla bus užkarta ant mūsų visų sprando, nesvarbu, su finansavimu, ar be. Tai būtų pats blogiausias scenarijus, kokį tik galima įsivaizduoti.

Vis dėlto šį kartą „už“ buvo tik meras V. Tomkus, susilaikė vicemeras A. Janavičius, balsavimo mygtukus „prieš“ paspaudė 21 tarybos narys.

Įdomu, kiek ilgai pavyks atsilaikyti?

Komentarų skaičius

2017-09-05 12:21:35
Ismeskite is vandenu viena lapiu lape (padchaluju) visu direktoriu ir gyvenimas vandenyse bus skaidresnis. I nekrus proto ir nekenks direktoriams vandenu visiems.Zino ja visas miestas.
2017-06-28 09:42:13
Agurkis nuėjo bažnyčion, atliko išpažintį, atgailavo ir jam buvo duotas išrišimas. Be to Agurkis yra protingas žmogus ir suprato, kad susidėjus su tokiais avigalviais kelias veda atgal į Pravieniškes, tik šykart anapus grotų.
2017-06-26 15:15:37
O ka S. Agurkis kitaip sieke, kad galetu "isplauti " limonus is "Kaisiadoriu vandenu'. Bet nepavyko, ismete, kaip muse is barsciu. O pries tai zinoma laimino A. Radvila, B. Bradauskas, kad patektu i si posta.
2017-06-19 13:45:01
DĖMESIO, DĖMESIO, DĖMESIO. Ieškomas žmogus užimti Kaišiadorių vandenys generalinio direktoriaus vietai. Reikalavimai kandidatui neturėti proto ir būti naiviam, kad valdančioji savibledos dauguma galėtų "išplauti" 9 limonus europinių pinigų Pravieniškėse. Mes siūlome-ilgus metus už grotų. Kandidatai galite kreiptis tiesiai į A.Radvilą arba per tarpininką B.Bradauską.
2017-06-19 13:35:45
Kažin kodėl juoda katė perbėgo tarp S.Agurkio ir A.Radvilos, kad pastarasis taip inisiatyviai siekė S.Agurkio nušalinimo nuo Kaišiadorių vandenio posto? Jei ne S.Agurkio vadovavimas Pravieniškių zonai ir sudarytos visos sąlygos A.Radvilai pardavinėt prekes kaliniams už keturis kartus didesnę kainą, tai A.Radvila taip ir būtų netapęs verslininku o likęs iki šiol eiliniu šaltkalviu. Be to kas gali paneigti, kad A.Radvila su S.Agurkio pagalba Pravieniškių zonoje neužsiimdavo ir narkotikų prekyba? Nesuprantu kaip A.Radvila dabar galėjo nusisukt nuo savo geriausio draugo S.Agurkio.
2017-06-18 23:38:20
Taip, rajono liberalai pasimete, apatiski... Dar kazkiek ir jie issilakstys ar patvoriais, ar i "valdancias" partijas. Ir tai tik laiko ar ju "stuburo" stiprumo klausimas, nors ne tiek jau ir daug iki kitu rinkimu liko - rajonas ne paciose geriausiose vezese - zmones ne akli, mato koki veikeja issirinko - kas vyksta, sansu tikrai yra ;) O Urmileviciui jau saulelydis - nebukim naivus....
2017-06-18 20:05:03
Gerai jeigu ši mokytoja yra muzikos ar tikybos ir pamokų metu negali kalbėti apie politinius procesus, vykstančius valstybėje ir savivaldybėje. Jos bukumas akivaizdus. Vagis ji vadina gerbiamais veikėjais, o bandančius ką nors daryti nachalais ir vagimis. Nesistebiu, jog mūsų moksleiviai pagal žinių lygį vieni iš blogiausių europoje.Kokie mokytojai, tokios ir moksleivių žinios.
2017-06-18 14:44:58
Į ką miestą pavertė R. Paškauskas? Stebiu Kaišiadoryse vykstančius politinius ir visuomeninius procesus ir mane apima siaubas! Iki kokios komedijos ir įžūlaus nachališkumo siautėjimų nuriedėjo rajono savivaldybė? Pirmiausiai kalbu apie opoziciją. Mes nematome jokios sopozicijos Kaišiadorių rajono savivaldybėje. Net ir visų gerbiamas meras R. Urmilevičius krapšto nosį, kai svarstomi lėšų įsisavinimo klausimai ir tyliai tūno kamputyje, užuot kėlęs nepatogius klausimmus vagių daugumai. Taip, liberalai yra politiniame patvoryje. Jų nesigirdi, nesimato ir atrodo, kad jie nuolankiai paklūsta komunistų vadeliojimui. Paminėjau gerbiamą R. Paškauską, nes esu įsitikinęs, kad būtent šis žmogus yra atsakingas už visa tai, kas Kaišiadorių rajone vyksta ne vieną dešimtmetį. Būten R. Paškausko suburti ir išpuoselėti liberalai dabar prarado visas pozicijas! Ką daryti iš tiesų ir nuoširdžiai liberaliomis idėjomis tikinčiam žmogui, pone Paškauskai? Kuo tikėti??
2017-06-16 00:13:52
Cia i kokius zvejus jus apeliuojate ar i issiziojusi smirdziu Vaicvekauska ar i berasti Radwila? Kadangi manome kad smirdejimo dugnas kaip ir jau pasiektas.... tai belieka padugnes :D
2017-06-14 21:17:05
NU KĄ, VIENO SOCIALDEMOKRATO KARJERA PAKIBO ANT SKARDŽIO :DDDDD
2017-06-13 10:20:16
Kol dar tu gyvas ... :D
2017-06-12 23:51:19
- SU KOKIA MEŠKERE ŽVEJOJA GYVENIMO NUOPOLĮ PATYRĘ ŽVEJAI? - DUGNINE :DDDDDDD NES DUGNAS PASIEKTAS :DDDDD - O SU KOKIA ŽVEJOJA ŽVEJAI BE GĖDOS IR SĄŽINĖS? - PADUGNINE :DDDDDDDDDD BLET
2017-06-12 19:10:20
o į snukį tai tamstai tikrai būtų neblogai :))
2017-06-12 10:09:44
- KAS BENDRO TARP LSDP SĄSKRYDŽIO IR STOTIES RAJONO? - GALI GAUT Į SNUKĮ :DDDDD - O KAS DAR? - PILNA KŪRVŲ :DDDDDDDD
2017-06-10 09:42:29
Savibleda, smirdi ir kiti žiaugčiojimai - tai apsikakojusių liberastų bandymas įkasti tiems, kuriems tenka išmėžti jų paliktas pridergtas mėšlides.
2017-06-10 09:36:38
Tam, kuriam smirdi, reiketu paciam islysti is konspiracijos ir perspeti ta, kuris smirdi.
2017-06-09 10:00:48
Kas su komunistais susideda visi prasmirsta.
2017-06-08 12:59:29
gal meras galėtų atsakyti kodėl administracijos direktorius T. Vaicvekauskas taip smirdi? gal jam naumuose "Kaišiadorių vadnenys" vandenį atjungė ar ant dezodoranto neuždirba? Ar gali tokias pareigas užimantis asmuo būti toks nevalyvas? Ar jam niekas to nepasako?
 1-18