bane12a.jpg
2017 m. gruodžio 13 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

Ar ilgai sveikinsime „raktą“?
Mindaugas Šimkūnas
2017-03-12

Sakoma, kad teatras prasideda nuo rūbinės. Panašiai galima pasakyti ir apie kiekvieno miesto prieigas. Atvykstančius į Kaišiadoris jau 45 metus pasitinka statinys, iškilęs prie Ščebnicos tvenkinių.

Šioje vietoje 1941 metų liepą,vokiečių kariai sušaudė 15 rajono gyventojų, sovietinių aktyvistų, kurių gretose buvo ir keturi Tauckūnų kaimo komunistų grupės nariai. 1960 metais šalia šios vietos buvo pastatytas paminklinis akmuo, tačiau po dešimtmečio vietinės valdžios iniciatyva iškėlus palaikus į karių kapus buvo pastatytas taip vadinamas obeliskas. Ant jo šono lietuviškai ir rusiškai buvo užrašytas tekstas „Šioje vietoje 1941 metais fašistai sušaudė 15 tarybinių aktyvistų“. Paminklą kompartijos nurodymu kūrė ir gamino Z.Sakalauskas ir L.Glinskis. Greitai „paminklas“ gavo ir „rakto“ pavadinimą, nes labai jau primena populiarų santechnikų raktą.


Toks statinys dabar....


  ...o taip atrodė prieš 40 metų.

Prasidėjus atgimimui ir ėmus versti sovietinius stabus, kaišiadoriečio, aktyvaus Sąjūdžio nario S.Abromavičiaus iniciatyva nuo šio betoninio stulpo buvo pašalintos visos raidės.

Minint 27-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines betoninis stulpas vis dar tebestovi, šalia jo išklotos plytelės jau senai apaugo piktžolėmis. Neprižiūrimas betono „kūrinys“ nuo laiko pažaliavo ir niūriai primena gūdžius sovietinius statinius.

Kažkodėl nė viena valdžia nesusimąstė, kad tokio „paminklo“ stovėjimas įvažiuojant į miestą daro gėdą ne tik išrinktiesiems, bet ir gyvenantiems Kaišiadoryse bei visame rajone. Negi vadovai nevažinėja po Lietuvą ar pasaulį, kur miestai ir gyvenvietės pasitinka reprezentaciniais akcentais?

Ar ne laikas gyventojams imtis iniciatyvos ir vietoje šio „obelisko“ pastatyti kažką gražaus ir atspindinčio  rajono savitumą? Paieškoti idėjų pats laikas – juk artėja Lietuvos valstybės šimtmetis.

O čia keletas pavyzdžių:


 

Komentarų skaičius

2017-04-25 20:53:56
neminėk Jo vardo be reikalo. Jis įvertins visus. Bet, tai nepanaikina pareigos, kol esam gyvi vertinti ir spręsti, kas GERA ir kas BLOGA. Nesvarbu kas tai padarė - gyvi ar mirę. Kitaip - turėtume užmiršti Stalino, Hitlerio, jų parankinių ir kitų žmogėdrų nusikaltimus. O tai reiškia - leisti juos pakartoti prieš mus pačius, prieš mūsų vaikus ir anūkus.
2017-04-25 10:32:34
Atsiprasau, Viespatie - nepazinau is karto. Mat iki siol naiviai tebetikiu, kad Visatoje tera tik Vienas Auksciausiasis, ir kad tik Jis ateis gyvuju ir mirysiuju teisti...
2017-04-18 20:02:40
kai sulyginama koplytėlė su paminklu tarybiniams aktyvistams, kovojusiems PRIEŠ Lietuvos piliečius, prisidėjusius prie jų trėmimo, diskutuoti sunku, gal net neįmanoma. Skirtingos vertybės. Žmonės seniai suprato: paminklas - ne vien meno kūrinys, net nebūtinai meno kūrinys. Jis ženklas. Ženklas, simbolis, ką mes vertiname, ką renkamės. Ir ne veltui nacistiniai ir komunistiniai simboliai draudžiami. Jie simbolizuoja neapykantos ideologijas. "Tarybiniai aktyvistai" taip pat. Ponas Leonai, juk galų gale jie palaidoti su visa mirusiems derama pagarba Kaišiadorių karių kapinėse. Ir paminklas ten yra ir kapai prižiūrimi savivaldybės lėšomis. Ir atminimo niekas nedergia - tiesiog, savo laiku jie pasirinko su kuo ir už ką. Ir nereikia pravardžiuotis - tai silpnumo požymis, Leonai.
2017-04-18 13:50:14
Vienas kitą padrasindami lietuviai vis labiau įsismagina karpyti, perrašinėti ir perdarinėti (šiuo atyveju) istoriją, o tai veda į visišką jos ištrynimą ir gal net dar baisiau - į susinaikinimą per prisišauktas stichines nelaimes. Tokio elgesio su istorija pavyzdys stovi visai netoli - vos už gero puskilometrio kitoje kelio pusėje esanti koplytėlė. Tarybiniais laikais ji buvo nugriauta; kas po to dėjosi ir kaip ji buvo atstatyta dauguma gyventojų dar gerai pamena. Tai kodėl dabar kažklam panižo dergti kitų žuvusių kaišiadoriečių atminimą? Ar tik ne taip demonstruojamas pseudopatriotizmas. Juk Lietuvos žemelė yra priglaudusi daugelio ne mūsų valstybės armijų karių galvas, ir jeigu dabar gyvieji pradės jas rūšiuoti, ar neužsitrauks Dievo rykštę?
2017-04-11 20:06:57
pritariu visiems, saugantiems "kultūros verybę" - raktą. Ypač autoriui Glinskiui, įrodinėjančiam, kad jis sukūręs meno kūrinį. Tai va, restauruokime "meno kūrinį" taip, kad jis atgautų originalią išvaizdą: su visomis :meniškomis" rusiškomis ir lietuviškomis raidėmis. Jos yra to kūrinio dalis - įspaustos meniškai, ne kokia lentelė pakabinta. Ir nuotraukoje jos vaizdą pagyvina (dar ir atmintis tokį vaizdą išlaikė), o šiandien pravažiuodamas žiūriu - raidės ryškėja. Matyt, jaučia - tinkamas laikas atėjo. Ir meno kūrinys tai? Ne ideologinis? Tai ir restauruokime prideramai, su visomis autoriaus meninėmis priemonėmis - ir tekstu 2 kalbom. Juk niekam į galvą (sveiką protą išlaikančiam) užtepti dailininkų paveiksluose nuogybes ar dar ką. Ir proga, va tinkama, 100- mečio jubiliejus tuoj. Kas ką, o Kaišiadorys "meno kūrinį atrestauruos. Ura, tovarišči!
2017-04-11 13:26:43
Griauti ,pjauti lengviausia, čia ir beraščiai gali, o protingai atstatyti, čia jau kas kita.Išpjovė medžius -palei geležinkelį, tai dabar varnos po visą miestą apsigyveno , teršia , šikalioja, tiesiog ant galvų einant gatve krenta jų aižomos šakos, o ką jau kalbėti kai jų šūdai krenta ir drabužius sutepa, baisu........
2017-03-21 08:38:12
Esmė, kad Kaišiadoris net tie 15 proc. pjauna ir tą pati valdžia atėjusi į apkarpomas įstaigas atviru tekstu iškosi. Darbą galima susirasti aišku, bet dažniausiai ijau nebe Kaišiadoryse. O jeigu tenka važinėti, tai tuomet kas tam žmogui iš plytelių jeigu jis jaučiasi, kad dėl tų plytelių prarado darbą.
2017-03-20 19:48:02
kreipkites, tauta, padesiu seime busiu, reiks dar chebrai padet, sakes ateina
2017-03-20 19:40:02
baikit dejuot ir apgaudinėt save ir kitus: savivalgybės lėšų šiems darbams naudojama 15 proc. likusios ES lėšos. O diskutuot, žinoma, galima ir reikia, tik prasmingai diskutuoti galima ŽINANT ir neiškraipant faktų apie finansavimo šaltinius, tų šaltinių galimus panaudojimo būdus dabar ir po 2020 metų ir pan. Ar tikrai visose biudžetinėse įstaigose dirba optimalus darbuotojų skaičius? Ko gero, ne, yra dar kur pasitempti. Ir kodėl, Mariau, manote, kad atleisti ( jei būtų atleisti, ko dar nėra, o jau verkiate) darbuotojai nesusirastų darbo - pilni laikraščiai skelbimų?
2017-03-20 10:02:17
Sutvarkys, bet kokia kaina. Jau dabar dėl tų projektų valdžia ieško tik kaip apkarpyt biudžetą įvairioms įstaigoms. Reiškia kiekviena padėta plytelė ar dviračių takas kažkam (ne vienam) reikš atleidimą iš darbo ar sumažėjusį atlyginimą. O jei žmogus praranda darbą Kaišiadoryse kas jam iš tų dviračių takų ar plytelių. Diskusija kiek ir į kur reikia investuot.
2017-03-19 21:11:19
lukterk dar bent metus. Ir aikštė bus baigta ir parkas ir dviračių takas atsiras. Taip, vėluoja Kaišiadorys, bet geriau vėliau, nei niekada.
2017-03-19 15:46:11
Sveiki. Kas vyksta Kaisiadoryse, tikrai geda. Parkas suniokotas, medziai is centrines gatves ispjaunami, o savivaldybes aiksteje isvis kazkokia nesamone daroma. Del to tikrai kaltas ne paminklas ir ne gatviu pavadinimai. Savivaldybes klerkai anie ar sitie, o ir visi buve ir esamas meras nieko nenuveike, kad pagerintu Kaisiadoriu miesto ivaizdi. Paziurekit i Jonava, toks buvo netvarkingas miestas, o dabar kaip atsinaujino, renovacijos, dviraciu takai ir tt. Persasi tik viena isvada, miesto valdzia yra korumpuota ir jiems ant miesto ir jo zmoniu yra nusispjauti...
2017-03-18 09:25:29
Sovietiniu reliktu pilna visur. Ne tik ,,raktas", bet ir gatves pavadinimai (pvz. L.Giros, S.Neries, P. Cvirkos, Pionieriu ir kt) nedaro garbes netik valdziai bet ir abejingai bendruomenei. O gal dar sugrįs?
2017-03-15 10:53:43
Beje siūlantiems ženklą su užrašu KAIŠIADORYS, nereikėtų užmiršti, kur dabar yra miestp ženklas.
2017-03-15 10:51:53
Na galima būtų kitoj kelio pusėj pastatyti spyną. Raktas būtų vyriškumo simbolis, o spyna moteriškumo. Čia galėtų sustoti vestuvininkai ir išsidirbinėti.
2017-03-14 22:54:51
Čia mes šiek tiek nukrypome nuo temos. Paminklas turėjo prasmę, kažkam kažką reiškė, kol jame "protinguoliai", "superpatriotai" nenurodė sunaikinti užrašo. Taigi, jau tada paminklas buvo sunaikintas. Ir tada reikėjo jį pašalinti visą, nes virto betono gabalu. Tuo labiau, kad jo meninė vertė abejotina, sukelia aliuziją į santechninį įnagį. Reikėtų pasiklausti autoriaus nuomonės, jei jis gyvas. Aš jo vietoje sutikčiau, kad būtų pašalintas, juk atlygis už jį jau gautas. Dargi galima būtų pasiūlyti p. Malinauskui, gal jam tame sovietikos muziejuje praverstų. Bet be užrašo ir jams netiks...
2017-03-14 20:02:04
"neprotingai" ar specialiai (yra toks terminas: "naudingi idiotai), sulygini ir sumeti į vieną krūvą žydšaudžius, Lietuvos partizanus, sovietinius aktyvistus (kolaborantus), dar pridėkit, v.ladai, tremtinius, kurie esą patys veržėsi Sibiran, galvoje gausis visiška mišrainė. Tai yra, kad nebuvo Lietuvoje patriotų, buvo tik žudikai. Gražinti istoriją nereikia. Ją reikia žinoti. Ir negarbinti (tame tarpe ir paminklais) kolaborantų. Žinom, kas gręsia iš rytų. Todėl privalom aiškiai žinoti, kad didžiosios dalies visuomenės pasiryžimas priešintis okupantams, nusiteikimas nekolaboruoti yra ir mūsų saugumo šiandien garantas. Kaip ir NATO.
2017-03-14 14:41:42
Tenorėjau (ir tenoriu), kad būtų išsaugota istorija. Visa, kokia ji buvo. O jos žymi dalis trinama, lyginama su žeme, numušinėjami užrašai. Tai barbarizmas. Kitos dalies rodoma tik gražioji pusė. O buvo visaip. Vienpusiškumas jau privedė, kad "pasižymėjome" holokauste, a ne? Reikėtų padaryti pauzę. Ir tie, kurie siautėjo sovietų pusėje, ir tie kurie "gynė Lietuvą", varydami į mirtį žydų kolonas ir žudydami tarybinius aktyvistus", šeimas, jau stovi vienoje krūvoj prieš vieną Teisėją- poną Dievą. Jiems nepavydžiu, nei tiems, nei aniems. Likome mes, jų palikuonys. Gerai būtų leisti ir mums, palikuonims, patiems numirti, o tada gražinti istoriją, jos vieną pusę. Nes ne dvi Lietuvas žymi skiriamoji linija, o žmonių skaudžius likimus. Įsivaizduokime: atvaro žydes moteris prie duobių Strošiūnuose, o duobėse- jų gyvi vaikai. Ir po ne visų taiklių šūvių, jos griūva ant jų, gyvųjų. O jos - Motinos. Turbūt mane teis už pastaruosius žodžius, bet aš turiu rašytinį jų liudijimą, tai gausiu baudą, o ne Sniego gatvę...
2017-03-13 20:35:51
praeitis gyva. Ir visus 27 metus - nesutaikoma. Ir skiriamoji linija - neptiklausoma Lietuva ar sovietinė išprievartauta Lietuva. Ir, neduok Dieve, kiltų vėl sumaištis iš rytų - vėl v. ladai tęstų raudonųjų aktyvistų darbus. Vėl būtų niekinami Lietuvos partizanai. Bet, gali būti, kad čia "paraugėjimai" iš bejėgiškumo. Kad neįkąs.
2017-03-13 18:10:26
verskit greičiau tą raktą ir užrakinkit duris į neapykantą.Čia jokia kapavietė ir jau tikrai neverta mesti pinigų į balą, o tokie prisiminimai tik dar labiau sustiprina nuomonę, jog neverti įamžinimo tie, kam šis paminklas buvo pastatytas.Baikit kalbas ir rūpinkitės mokyklų stadionais, vaikų užimtumu, o tai auganti neturinti kuo užsiimti pašalpinių karta pusei lietuvos galvas kastuvais sukapos , pakiš po berželiais ir nereiks paminklinių lentų.
 1-20  21-35