bane12a.jpg
2017 m. gruodžio 13 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

Vandens ūkis – ar tikrai kąsnelis gardus?
Romualda Suslavičienė
2017-02-20

Neeiliniame savivaldybės tarybos posėdyje opozicija „užkabino“ klausimą dėl UAB „Kaišiadorių vandenys“ teikiamų paslaugų kainų – mat 2013 metų gegužės 30 dienos sprendimu nustatytos šios bendrovės tiekiamo geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos nustojo galioti 2016 metų liepos 1 dieną, tačiau naujos nepatvirtintos iki šiol. Kodėl taip atsitiko ir ar nenukentėjo gyventojai bei kiti šalto vandens vartotojai, plačiau rašysime gavę savivaldybės administracijos atsakymą į „Atspindžių“ laikraščio pateiktus klausimus, o šį kartą – apie gana ašt­rią diskusiją, kuri taip pat liečia vandens ūkį.

„Imti ar neimti“ Pravieniškes?

Nors sprendimo projektą „Dėl sutikimo perimti turtą iš Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos“ rengėjai iš sausio pabaigos savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkės atsiėmė, posėdžio pabaigoje jį svarstyti visgi teko – buvo pasiūlyta šiuo klausimu priimti tik protokolinį nutarimą, kad nebūtų galutinai užkirstas kelias tolesniems veiksmams.

Nežiūrint to, kad protokolinis nutarimas reiškia tik politinę valią, bet ne finansinius įsipareigojimus, savivaldybės tarybos nariai visu rimtumu svarstė, ar iš Atvirosios kolonijos perėmusi Pravieniškių II gyvenvietės geriamojo vandens bei nuotekų šalinimo įrenginius, savivaldybė su UAB „Kaišiadorių vandenys“ neužsiners kilpos ant savo kaklo.

Meras V. Tomkus informavo, jog dėl tinklų perdavimo kreipėsi Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija po to, kai Valstybės kontrolė nurodė, kad gyventojų aptarnavimas bei paslaugos tiekimas pačiai kolonijai nėra tinkama veikla tokiai įstaigai. Pasiūlymą perimti geriamojo vandens bei nuotekų šalinimo įrenginius apsvarsčiusi savivaldybės Strateginio planavimo komisija jam iš esmės pritarė. Pagal pirminę informaciją, perėmimo klausimas taryboje turėjo būti svarstomas du kartus: pirmą kartą, jei būtų pritarta turto perėmimui, būtų pradėti rengti dokumentai, po to sektų antras svarstymas, liečiantis jau konkretų veiksmą. Pasak mero, per tą laiką turėjo paaiškėti, ar gyvenvietės nuotekų šalinimo įrenginiai bus įtraukti į valstybės finansuojamą programą. Tačiau vėliau paaiškėjo, jog svarstymas bus tik vienas, tad priimti sprendimą politikams tektų dar nieko konkretaus nežinant apie finansavimą – bus jis ar ne.

–Be aiškesnių garantijų sprendimo nutarėme nepriimti. Valstybės Plėtros 2016-2021 metų programos projekte į priemonių planą Pravieniškių nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcija įtraukta, tačiau, kaip informavo UAB „Kaišiadorių vandenys direktorius S. Agurkis, programa bus tvirtinama gegužės-birželio mėnesiais. Tad, kad mūsų pasiryžimą įrenginius perimti žinotų tiek Aplinkos ministerija, tiek kolonija, reikėtų priimti protokolinį nutarimą, kuriame galėtume įrašyti ir sąlygą perimti įrenginius tik tuo atveju, jei bus skirtas finansavimas jų rekonstrukcijai. Sprendime sąlygų įrašyti negalima, - kalbėjo V. Tomkus.

Turtas brangus, bet sukiužęs

Pravieniškių vandens ir nuotekų įrenginiai – turtas gana solidus. Netgi atmetus nusidėvėjimą, ilgalaikio turto likutinė vertė siekia 441 tūkst. 596 €, o trumpalaikio – 10 tūkst. 172 €. Perėmus jį UAB „Kaišiadorių vandenys“ turtas pasipildytų solidžia suma kainuojančiais įrenginiais. Tačiau, nors nesvarstyto sprendimo projekto aiškinamajame rašte parašyta, kad „neigiamų sprendimo pasekmių nebus“, ne vieną politiką neramino sklindančios kalbos, esą, įrenginiai beviltiškai nusidėvėję, tad norėdama juos eksploatuoti mūsiškė bendrovė būtų priversta lįsti į didžiules skolas, o tai jokių būdu nepanašu į „neigiamų pasekmių“ nebuvimą. Ypač jos atsilieptų dabartiniams vandens vartotojams, jau ir taip už paslaugas mokantiems itin didelę kainą.

Kad tektų plačiai atverti kišenę, patvirtino ir UAB „Kaišiadorių vandenys“ direktorius S. Agurkis:

–Buvo sudaryta trišalė komisija, kelis kartus lankėmės Pravieniškėse, apžiūrėjome kiekvieną kampelį, kiekvieną įrenginį. Apytiksliai kapitaliniam remontui reikėtų 7-8 milijonų eurų. Jeigu Pravieniškėse esančius vandentiekio įrengimus dar būtų galima naudoti 1,5-2 metus, tai nuotekų įrenginius praktiškai reikia iš karto sulyginti su žeme ir statyti naujus, - sakė S. Agurkis.

Kad Pravieniškių įrenginiai beviltiškai susidėvęję, tvirtino ir seniūnė Galina Jengalyčeva, kurios žodžiais, supuvusių vamzdžių vietose gyvenvietėje jau veriasi smegduobės.

Atsakydamas į politikų klausimus apie galimus renovacijos kaštus, S. Agurkis informavo, jog sėkmės atveju prie valstybės paskirtų lėšų tektų prisidėti dvidešimčia procentų. Nuo 7-8 milijonų tai maždaug 1,6 mln. eurų. UAB „Kaišiadorių vandenys“ turėtų skolintis iš banko. Jau surastas bankas, kuris suteiktų tokią paskolą dvidešimčiai metų su 6 metų atidėjimu.

Kirto į paširdžius

Klausydamas kalbų apie galimą valstybės finansavimą, tarybos narys G. Gružauskas kirto į paširdžius priminęs nežinioje pakibusį Vandens ir nuotekų valymo renovacijos projekto Kaišiadoryse finansavimą.

– Turėjome galimybę gauti 85 proc. finansavimą. Šiandien projektas pasibaigęs, kokia reali galimybė atgauti tuos 2 milijonus? Šiandien tie milijonai jau sumokėti, atgauti, tikriausiai, jau nebeatgausime. Dabar, jei įvykdysime 7 milijonų vertės projektą ir vėl neatgausim pinigų... – tiek savivaldybei, tiek UAB „Kaišiadorių vandenys“ niūrią perspektyvą piešė politikas.

Prisipažinęs, jog minėto projekto reikalus tiria APVA ir FNTT, UAB „Kaišiadorių vandenys“ direktorius S. Agurkis kalbėjo:

– Tai buvo vienintelis projektas, dėl kurio vykdomas tyrimas, jis dar nebaigtas. Žinoma, kažkokie nuostoliai bus, tačiau pažiūrėkime realiai: kokios buvo aplinkybės, iš kur jos atsirado. O kas atsitiko, tai atsitiko, tai yra ir mano, kaip vadovo kaltė.

S. Agurkis tikino, jog dalį pinigų iš probleminio projekto bendrovė tikrai turėtų atgauti, juos ir bus galima skirti Pravieniškių tinklų reikalams.

Nuteistieji – maudynių fanai?

Vicemeras A. Janavičius priminė, jog Kaimo reikalų komitetas, įvertinęs riziką, į būsimą protokolinį nutarimą prašė „įdėti saugiklius“ – sakinius, kad savivaldybė sutinka perimti turtą tik tuo atveju, jei bus skirtas finansavimas. Jis taip pat akcentavo, jog, be kolonijų, Pravieniškių II gyvenvietėje yra dar apie tūkstantis gyventojų, kuriems savivaldybė privalo teikti geriamo vandens tiekimo bei nuotekų valymo paslaugas.

– Įmonei (UAB „Kaišiadorių vandenys“ – aut. past.) gauti tokį objektą yra tikra svajonė. Vandens vartotojas – mokus, suvartojama daug vandens, o tuo tarpu tinklų – tik 16 kilometrų, kai rajone- apie 20, - skaičiavo vicemeras, kurio nuomone, prijungus Pravieniškes su ten esančiomis kolonijomis, padvigubėtų abonentų skaičius, o tuo pačiu – ir „Kaišiadorių vandenų“ pajamos, tai, blogiausiu atveju, leistų atlikti rekonstrukciją patiems, suremontuoti ir kitose gyvenvietėse esančius nė kiek ne geresnės būklės tinklus.

Apie įspūdingus kolonijoje suvartojamus vandens kiekius kalbėjo ir S. Agurkis. Pasak jo, jei Kaišiadoryse ir visame rajone per metus sunaudojama 560 tūkstančių kubinių metrų vandens, tai Pravieniškėse – visi 700 tūkstančių kubinių metrų. Padidėjęs vartotojų skaičius leistų atpiginti vandenį gyventojams.

Tuo smarkiai suabejojo tarybos narys E. Cikanavičius:

– Turto sąraše – tik trys gręžiniai. Ar jie gali eksploatuoti tokį didelį kiekį?

Sužinojęs iš S. Agurkio, jog kolonijose kali apie 2300 nuteistųjų, virš 300 guli ligoninėje, politikas dar labiau stebėjosi, kad toks kiekis žmonių sunaudoja žymiai daugiau vandens, nei Kaišiadorių miesto bei rajono gyvenviečių vartotojai kartu paėmus.

– Ar jie ten baseinus turi, ar skaičiai paiimti „iš lempos“? – klausė E. Cikanavičius.

UAB „Kaišiadorių vandenys“ direktorius kelis kartus patikino, jog skaičiai oficialūs ir tikri. Matyt, šioje vietoje geriausiai tiktų populiarus posakis „Akivaizdu, bet neįtikėtina“. O gal – laisvėje gyvenantys kaišiadoriečiai – tiesiog murziai?

Lauksim parašo

Diskusija dėl protokolinio nutarimo tęsėsi ilgai ir audringai, merui V. Tomkui keletą kartų teko priminti, jog šis nutarimas dar nėra konkretus įsipareigojimas.

Vis tik neramu. Juk, kaip sakė M. Mitkus, „Pravieniškių iš Kaišiadorių rajono neišmesi“. UAB „Kaišiadorių vandenys“ direktorius S. Agurkis nuogąstavo, kad neatsitiktų taip, jog kažkas iš viršaus paprasčiausiai „nuleis“ sprendimą ir tiesiog įpareigos prisiimti paslaugos Pravieniškėse teikimą. Tuomet bendrovei tikrai iškiltų grėsmė.

– „Kaišiadorių vandenys“ šiandien kaip tik stojasi ant kojų. Darbuotojams pakelti atlyginimai, dirbame pelningai, niekam nesame skolingi. Tvarkome savo įrangą, kuri metų metais buvo smarkiai apleista, autotransportą ir panašiai. Praėjusiais metais sutaupėme 700 tonų kuro, Žiežmariuose įdiegta įranga vietoje keturių darbuotojų per metus leis sutaupyti dar 20 tūkstančių, galėčiau išvardinti ir daugiau dalykų, kurie leidžia po truputį bristi iš balos,- vardijo S. Agurkis.

Iš tiesų, būtų apmaudu, kad Pravieniškių perspektyva pakištų įmonei koją, nes jos nuostoliai gultų ant visų vartotojų pečių. O juos ir taip slegia nemenka našta – didelė vandens kaina.

Savivaldybės taryba šiuo atveju, matyt, padarė viską, kas šioje situacijoje buvo įmanoma – vietoje sprendimo priėmė protokolinį nutarimą. Beliko laukti. Iš vyriausybės programos Pravieniškių nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcija kol kas neišbraukta, trūksta tik oficialaus parašo dėl finansavimo.

 

Komentarų skaičius

2017-07-17 17:15:10
Visa laika tas kasnelis buvo gardus kai kuriems vandeniams ir kai kuriems "kitiems". Laikosi, kiek gali tu "kedziu"
2017-04-24 12:47:17
2017-04-21 pas Radvilą vyko pogrindinis dalies Kaišiadorių savibledos tarybos posėdis, kuriame dalyvavo pagrindiniai veikėjai meras V.Tomkus, savibledos direktorius Č.Neviera, posėdžiui vadovavo ir dirigavo pats kunigaikštis-šaltkalvis Radvila. Šio pogrindinio posėdžio-pjankės metu buvo nutarta visą kaltę dėl aferų su aplinkosauginiais europiniais projektais suversti nieko dėtam Kaišiadorių vandenų direktoriui S.Agurkiui.
2017-02-23 09:34:55
Taip lengviau skaičiuoti. Negi valdininkai dirbs taip sunkiai ir atsižvelgs į realybę.....
2017-02-22 14:54:48
O kodėl Pravieniškių perspektyvos nuostoliai tūrėtų gulti ant visų vartotojų pečių?Sulyginkite šalto vandens kainą Pravieniškėse su Kaišiadorių kaina ir pasidengs kaštai.
2017-02-21 15:48:23
Tikrai pamiršom, atsiprašome. Kadangi šiuo klausimu rašyti, kaip matome, teks dar ne kartą, nuliukus pridėsim
2017-02-21 14:48:11
Rašytojai, nepamiršot dar trijų nuliukų pridėti? :D „Atsakydamas į politikų klausimus apie galimus renovacijos kaštus, S. Agurkis informavo, jog sėkmės atveju prie valstybės paskirtų lėšų tektų prisidėti dvidešimčia procentų. Nuo 7-8 milijonų tai maždaug 1600 eurų. UAB „Kaišiadorių vandenys“ turėtų skolintis iš banko. Jau surastas bankas, kuris suteiktų tokią paskolą dvidešimčiai metų su 6 metų atidėjimu. “
 1-6