bane12a.jpg
2017 m. gruodžio 14 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

Įstatymas sau – moralė sau
Mindaugas Šimkūnas
2016-11-04

Prieš porą mėnesių Kaišiadoris sudrebino „bomba“ – mažai kas neaptarinėjo rezonansinio įvykio: UAB „Kaišiadorių vandenys‘ direktoriui Skirmantui Agurkiui išmokėtos riebios išeitinės kompensacijos.

Už ką? Tai paprastam mirtingajam suprasti sunku, juolab, kad S. Agurkis niekur nedingo – kaip vadovavo įmonei, taip ir vadovauja iki šiol. Atleistas iš direktoriaus pareigų, pasak mieste sklandančių kalbų, jis nepabuvo nė kelių parų – gavęs savo dviejų mėnesių vidutinio atlyginimo dydžio kompensaciją, skubiai buvo priimtas atgal. Esą, taip „diktuoja“ akcinių bendrovių įstatymai.

Kol kaišiadoriečiai piktinosi ir aštriai juokavo, jog kompensacija „vandenų“ direktoriui, tikriausiai, labai pravertė sumokėti baudą už tai, kad vasarą buvo sulaikytas neblaivus už vairo, „Atspindžiai“ kreipėsi į rajono vadovus ir pasiteiravo, kokia jų nuomonė.

Atsakymus gavome, tačiau rinkimų įkarštyje straipsniu nenorėjome sukelti preteksto postringavimams apie „rinkiminius puolimus“, ką tenka girdėti labai dažnai. Dabar rinkimai jau baigėsi. Taigi...

VYTENIS TOMKUS, rajono savivaldybės meras:

„Moraliniu požiūriu man ši situacija yra nesuvokiama ir nepateisinama. Kiek teko dirbti privačiame versle, niekada neteko girdėti, kad keičiantis bendrovių valdyboms sutartys su vadovais būtų nutraukiamos, jiems išmokamos išeitinės išmokos, o paskui vėl sudaromos naujos sutartys. Juk jeigu vadovo darbas tenkina, terminuotą darbo sutartį galima pratęsti (ji automatiškai pratęsiama, jeigu nėra nutraukiama) ir, kiek žinau, taip yra daroma kitose savivaldybei priklausančiose įmonėse. Darbo kodekso 109, 111 straipsniai, Akcinių bendrovių įstatymas to nedraudžia. Tenka tik apgailestauti, kad valstybės tarnyboje kartais specialistai nesivadovauja sveiku protu, o norėdami preciziškai tiksliai atlikti savo pareigas kartais persistengia, ir dėl to rezultatai būna priešingi. Manau, kad savivaldybės administraciją atstovaujantys valdybos nariai žinojo ar turėjo žinoti, kad bendrovės akcijų turėtoją (savivaldybės administracijos direktorių) bendrovės direktoriaus darbas tenkina, nebuvo planuojama jį atleisti, todėl kadenciją baigianti valdyba neprivalėjo priimti sprendimo nutraukti terminuotą darbo sutartį, tą būtų galėjusi padaryti ir naujos kadencijos valdyba, jeigu bendrovės darbas netenkintų.

Pagal teisinį reglamentavimą ir teismų praktiką, netinkamai pareigas atlikusį ar tiesiog pasitikėjimą praradusį bendrovės vadovą bendrovės valdyba gali atšaukti iš pareigų bet kada, nelaukdama kadencijos pabaigos, nepriklausomai nuo to, ar su juo sudaryta terminuota, ar neterminuota darbo sutartis. Atsižvelgiant į tai, sužinoję apie išeitinės kompensacijos išmokėjimą, nedelsiant paprašėme ją grąžinti, ir, mano žiniomis, šiai dienai (atsakymas gautas rugsėjo 21 d. – aut. past.) pusė kompensacijos jau yra grąžinta, o likusi dalis turi būti grąžinta per artimiausius kelis mėnesius. Džiaugiuosi, kad bendrovės direktorius, nors jokio nusižengimo nepadaręs, suprato situacijos absurdiškumą ir geranoriškai sutiko gautą išeitinę kompensaciją grąžinti. Taip pat atkreipėme savivaldybės administracijos, kurios darbuotojai atstovauja savivaldybė įmonių valdybose, dėmesį, kad panašios situacijos ateityje nesikartotų“.

ČESLOVAS NEVIERA, rajono savivaldybės administracijos direktorius:

„Atsakydami į Jūsų 2016 m. rugsėjo 14 d. paklausimą informuojame, kad 2015 m. liepos 15 d. buvo sudaryta darbo sutartis su Skirmantu Agurkiu dėl UAB „Kaišiadorių vandenys“ direktoriaus pareigų. Šioje darbo sutartyje numatyta, kad tai terminuota darbo sutartis, sudaroma iki bendrovės valdybos kadencijos pabaigos. 2016 m. rugpjūčio 10 dieną baigėsi keturiems metams sudarytos UAB „Kaišiadorių vandenys“ valdybos kadencija. Kaip reikalauja Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 37 straipsnio 3 dalis ir Lietuvos Respublikos darbo kodekso 124 straipsnio 1 dalies 1 punktas, baigiantis bendrovės valdybos kadencijai darbo sutartis su bendrovės direktoriumi turėjo būti nutraukta. Vadovaujantis minėtais teisės aktais 2016-08-09 susirinkusi UAB „Kaišiadorių vandenys“ valdyba nusprendė atleisti bendrovės direktorių 2016 m. rugpjūčio 10 d. iš UAB „Kaišiadorių vandenys“ direktoriaus pareigų pagal Akcinių bendrovių įstatymo 37 straipsnio 3 dalį ir Darbo kodekso 214 straipsnio 1 dalies 1 punktą. Nutraukus darbo sutartį minėtais pagrindais direktoriui priklausė išmokėti jo dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką (DK 140 straipsnio 3 dalis) ir kompensaciją už nepanaudotas atostogas. Tokią uždarųjų akcinių bendrovių direktorių atleidimo tvarką patvirtina ir Lietuvoje susiformavusi teismų praktika. Nepaisant buvusio teisinio pagrindo išmokėti išeitinę išmoką 2016 m. rugsėjo 5 d. bendrovės direktorius grąžino vieno mėn. išmoką į UAB „Kaišiadorių vandenys“ kasą.“

Kaip matome, įstatymus galime traktuoti, kaip norime. Galimai sprendimą, naudingą finansiškai tik UAB „Kaišiadorių vandenys“ direktoriui S.Agurkiui, padiktavo priklausymas vienai partijai. Administracijos direktorius ir įmonės vadovas – socialdemokratai, o jie šiais metais pasižymėjo įvairiausiuose piniginiuose skandaluose visoje Lietuvoje.

P.S. UAB „Kaišiadorių vandenys“ valdybos pirmininkė yra savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistė Laimutė Grabliauskienė, narės – savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Ramutė Taparauskienė bei savivaldybės Buhalterijos skyriaus vyr. specialistė Genė Maleckienė.

Komentarų skaičius

2016-11-18 07:45:55
Aš be darbo sedžiu 20 metų jie čia žaidimus žaidžia
2016-11-15 10:32:21
Geras pavadinimas istatymas sau morales sau, labiausiai tinkantis socialdemokratu partijai kurie tvarkosi kaip nori ir neziuredami i jokius irattymus savivaldybej daro ivairiausius nesaziningus darbus. Gerai tai kad Prienu rajono teismas viena is brutaliu zmoniu socdemu "lyderi" nubaude didele bauda uz melagingus kaltinimus muzikantams, tai dar vienas irodymas kas jus supa, kokie zmones, kokie ju darbai ir kokie tikslai ateinant i savivaldybe turbut kiekvienam rajone zmogui aiskus, kaip pavogti is valstybes. Ir sekant ivykius jiems tai sekas.
2016-11-13 17:05:48
O gal reikėjo naują žmogų priimti vadovauti? nebūtų problemų :)
2016-11-09 09:42:58
Ponas Mindaugai teisingai ka rasai, tik siek tiek tavo galvele siplna ir nenumato i prieki, dar pries rinkimus aisku, kad laimedamas magnatas GRAFAS Radvila tures kazkuriuo budu atsiskaityti. Agurkui, Bradauskui, na ir kitiems. Neteisetai priimdamas savo zenta i savivaldybe, is anksto numate neskaidrius konkursus ir kaleimu tipo parduotuviu savivaldybej. Dabar jau vadovauja visai savivaldybej. 7 val. ryto ateina susitik savivaldybes administracijos direktorium ir duoda jam nurodymus, visai dienai. O tas veterinorius plusa :) Geitai visi dasipluses iki Pravieniskiu, juk netoli ;) ir ten patogu nereikia niekuo rupintis, tavim pasirupina valstybe, ir tie projektai aplinksauginiai kurie brangesni 320 % negu vidutiniskai lietuvoj. Jiems nieko gero neduos, jie tures atsakyt. Cia zymiai didesnis nusikaltimas negu auksiniai saukstai pirkti armjai, ir dar patys darydami nusikaltimus parase laiska Olekui del auksiniu saukstu , kad atsitadydintu. Cia tai vagiu klanas. Zmogus baiges astuonmete Jegeloniu mokykla, nori daryti didelius darbus.
2016-11-08 20:00:15
GIRDIM, MATOM, DAROM.
2016-11-06 14:59:20
Ir kiek gi šitas "kietuolis" gali išsidirbinėt iš valstybės? Kalėjimų departamentui vadovavo- prisipirko auksinių indų, tik atėjęs naują Audi, priėmė į šiltas vietas šutvę savų. Po šitų "varkių" ,iškilus viešumon, teko atsistatydinti. Pravieniškių "troikei" vadovavo- pastatė auksines byrančias, griūvančias tvoras, keitė kas poramet valdiškas mašinas o kiek dar nežinome- remontai, kalėjimo parduotuvės, spaudimas darbuotojams, pijokavimai už vairo. Išėjo iš Kalėjimų sistemos- irgi riebi išeitinė (ten legaliai) ir vėl į tokias aukštas pareigas ir vėl išsidirbinėja. Kada visa tai baigsis? Mūsų meras -Kupčinskas 2. Tikras rajono vadovas po tokių dalykų turi padaryti rimtą sprendimą, pamoką kitiems.
2016-11-06 12:22:01
Kol seni pirdylos sėdės prisiklijavę prie šiltų kėdžių, taip ir toliau bus.
2016-11-05 17:57:10
Pavyko tokiam liberastui iš Kaišiadorių "paslaugų" išeiti į pensiją, neišeinant iš tarnybos, o kuo Skirmantas blogesnis?. Jei jau užteko sąžinės jam pasiimti išeitinę, tai kam jis ją grąžina? Juk formaliai teisėtai pasiėmė...
2016-11-05 12:01:23
tikras cirkas...
2016-11-04 19:45:50
saunuolis Mindaugai , pajudinai raudonuosius vandenis
 1-9