bane12a.jpg
2017 m. gruodžio 12 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

Į Sibirą – savo noru(3)
Romualda Suslavičienė
2016-03-29

Jeniseiske pateko į vietinę spaudą

Lietuvoje Kalėdas sutikome taip ir nesulaukę išsvajoto sniego, užtat Sibire viešinčiam Ričardui Grigui jo užteko su kaupu.

Kai čia, namuose, ruošėmės gražiausiai metų šventei, mūsų žemietis, atsisveikinęs su svetingais Atamanovo kaimelio gyventojais, leidosi į kelionę, vedančia Jenisiejaus upe žemyn. Už 375 kilometrų pasitiko Jeniseiskas – vienas svarbiausių Sibiro miestų, turintis daugiau kaip 19 tūkstančių gyventojų.

– Pirmas įspūdis – Lietuvoje itin retai pasitaikantis trisdešimties laipsnių šaltis, mūsų jau pamirštas dalykas – Lenino paminklas ir nuostabiai gražios cerkvės, - pasakoja Ričardas, kurį šiame įdomiame mieste, po kelerių metų minėsiančiame savo keturišimtąsias metines, pasitikęs rusas nuvedė į pakankamai jaukų viešbutuką. Kaina nedidelius pinigėlius skaičiuojančiam fotomenininkui pasirodė „įkandama“ – 11 eurų para, todėl čia apsistojo ilgėliau.

Dabar, įgijęs patirties, R. Grigas sako, jog atsisakytų ir viešbučio – vėliau sužinojo, jog prie Jeniseiske esančio vyrų vienuolyno taip pat veikia nedidelis viešbutis, kur mielai priimami keliauninkai, atvykstantys į šį atšiaurų kraštą.

Kadangi laiko nebuvo daug, kaišiadorietis skubėjo apžiūrėti miestą, įdomesnius foto kadrus „gaudė“ ir naktį. Beveik kiekviename žingsnyje žavėjo ir stebino istoriniai paminklai – namas su memorialine lenta legendiniam Arkties ir Sibiro tyrinėtojui norvegui Fritjonui Nansenui, įstabaus grožio baltoji cerkvė, kur nuo persekiojimo slėpėsi lietuvių šeima, Jekaterinos II laikų kalėjimas... Į akis krito ir tai, kad ruošiantis Jeniseisko jubiliejui, dideliu tempu vyksta pastatų restauracija.

Jeniseiske R. Grigas netikėtai pateko į vietinę spaudą – dalyvaudamas miesto naujametinės eglės įžiebimo šventėje atsitiktinai susipažino su „Jeniseiskaja pravda“ („Jeniseisko tiesa“) žurnaliste Oksana Vlasova. Abu žmones suartino požiūris į keistą naujametį spektaklį su ginkluotomis matrioškomis. Savo įspūdžius žurnalistė aprašė straipsnyje „Sveika, švente, arba ar rusai nori karo?“, kuris vėliau buvo paskelbtas ir interneto portale „Presslife“. „Pasirodė, jis – fotomenininkas iš Lietuvos, specialiai atvažiavęs į Jeniseiską ir Jeniseisko rajoną ieškoti retų kadrų“ – taip savo naują pažįstamą pristato Jeniseisko žurnalistė.

Būdamas toli nuo namų, kaišiadorietis vienišas nesijautė – viešnagę Jeniseiske ypač praskaidrino pažintis su Petru Vaišvila. Šis šaunus savo žemaitiškos tarmės ir Sibire nepamiršęs lietuvis, dirbantis greitosios pagalbos vairuotoju, suvedė su kitais tautiečiais, patarė, kur reikėtų apsilankyti. Jis nuvežė ir prie Monostyrskoje ežero, kuriame kadaise buvo nuskandinti valdžiai neįtikę ir laiku nepasislėpę vienuoliai... Šiltus įspūdžius paliko pažintis su Vladu Gustu, Rima Onaitiene, kitais.

– Kiek įmanoma, lankiau tremtį patyrusius lietuvius, dabar stengiuosi susisteminti tai, ką išgirdau, - sako Ričardas.

Petras Vaišvila svetingai kvietė ir prie Kūčių stalo, tačiau jas sutikti Ričardas Grigas nusprendė vienas.

– Viešbučio virtuvėlėje pasigaminau vakarienę, kurią paįvairino Petro ir jo žmonos dovanotos lauktuvės, ir sėdėdamas daug galvojau – apie Sibirą, apie namus, gyvenimą, - prisimena kaišiadorietis.

Naujuosius metus šiemet jam pasisekė sutikti tris kartus.

Pirmieji užklupo Krasnojarske, kai iki traukinio išvykimo buvo likusios dvi valandos. Antri – traukinyje, pravažiuojant Omską, o treti – jau Maskvos laiku. Nedaug kam gyvenime pasitaiko toks dalykas.

Sibiras nepalieka...

Parsivežęs daugybę nuotraukų, įspūdžių, Ričardas Grigas sako, jog nemažai patirties įgavo ne tik keliaudamas po Sibirą, bet ir ruošdamasis šiai kelionei. Sunkiausia buvo gauti lėšų – toli gražu ne visi, į kuriuos kreipėsi paramos, suprato, kam ir kodėl reikia taip toli važiuoti ir fotografuoti.

– Su dėkingumu visuomet miniu verslininką Vidmantą Melniką, su kuriuo susipažinau fotografuodamas bėgimo aplink Žaslius akimirkas. Sužinojęs apie tai, kokiai kelionei rengiuosi, iš karto pasidomėjo, ar nereikia fotoaparato, kurį galėtų nupirkti jo firma. Ir nupirko! Fotoaparatas puikus, jis man labai pravertė kelionėje, - kalba R. Grigas.

Pasak fotomenininko, pirmasis lėšomis parėmė savivaldybės tarybos narys E. Cikanavičius, padėjo jo kolegos Marius Muižinikas, Kęstutis Meilutis ir Kęstas Moroza, Seimo narys Mantas Adomėnas, Karolis Janulis, Nerijus Kudrevičius, UAB „Savex“, verslininkai N. Kralikauskas ir R. Paškauskas.

Vos sugrįžęs, R. Grigas vėl skuba ruoštis kelionei – šį kartą jau labai konkrečiais maršrutais. Apie tai, kaip sekasi, kada atvyks, telefonu nuolat teiraujasi ir Sibiro lietuviai.

– Žinau, kad Krivliake manęs laukia aštuoniasdešimt aštuonerių metų tremtinė iš mūsų rajono Aldona Taparauskienė, pas kurią ir gyvensiu, - sako Ričardas, šiuo metu vėl minantis verslininkų bei politikų slenksčius paramos. Nors minimaliausioms kelionės reikmėms tereikia surinkti apie 700 eurų, sekasi nelengvai. Menininkui keisčiausia, jog toms institucijoms, kurioms tarsi ir būtų privalu rūpintis istorine atmintimi, kelionė po kaišiadoriečių tremties vietas ir galimybė po to rengti jų fotoparodas, lyg ir neatrodo įdomi.

– Toks įspūdis, jog niekam nereikia, - stebisi R. Grigas, neprarandantis pasiryžimo visgi susirinkti tą menką sumą ir vėl leistis į tolimą kelią.

Keistuolis?

Galbūt.

Tačiau tie, kurie vaikšto tik „sisteminiais“ takais, niekuomet neturi galimybės sušukti „Eureka“!

Komentarų skaičius

2016-04-06 15:28:36
Kažin kodėl, kai įvyksta kažkas, kas liečia kitas partijas, praeina pakankamai rami diskusija, o jei užkabinama kokio nors liberalo valdoma įstaiga ar mokykla, tuojau prasideda drabstymasis š... Ar tai išskirtinis tos pakraipos žmonių bruožas? dėl užeigų - vieni renkasi Žasliuose sraigyne, kiti kur nors muziejuose, taip kad vietų netrūksta, nėra ko ironizuoti...
2016-04-04 20:32:02
26 DĖL KAIŠIADORIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ MOKINIŲ PRIĖMIMO LAIKO NUSTATYMO, KLASIŲ SKAIČIAUS IR MOKINIŲ SKAIČIAUS VIDURKIO KLASĖSE PAGAL VYKDOMAS BENDROJO UGDYMO PROGRAMAS, PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO GRUPIŲ SKAIČIAUS IR VAIKŲ SKAIČIAUS VIDURKIO GRUPĖSE 2016–2017 MOKSLO METAMS PATVIRTINIMO Meras parklupdė tarybą Mero pristatydamas sprendimą dėl priešmokyklinio ugdymo grupių pareiškė, kad nors sprendimas ir klaidingas, bet, bet koalicija susitarė palaikyti jokiais duomenimis ir faktais nepagrįstą sprendimą. Tai baisu. Bet kokį sprendimą tokiu credo remiantis galima priimti. Ir miestą paskandinti susitarus, ir pinigus, ir visų laimę. Liberalų jėgos išskydo Tik A. Lakštauskas ir K. Moroza sugebėjo atsilaikyti prieš koalicijos spaudimą atsisakyti nuo nuoseklios švietimo politikos, kuria siekiama užtikrinti, kad visi darželinio amžiaus vaikai patektų į darželius. Kur kiti liberalai? Kur K. Petkevičiaus "UŽ"? Kur kiti „miega“? Nebelanko posėdžių, nes nebeturi jėgų? Iš toli girdima ir matoma moteris Tarybos narė Rita Gliaudelienė primena ideologiškai sužeistą žvėrį, kuris kas penkiolika minučių keičia nuomonę: tai pritaria, kad vaikai turi būti ugdomi gausiai aprūpintoje aplinkoje, tai siekia maksimaliai sumažinti lėšas švietimui, tai stambina šveitimo įstaigas, tai smulkina, tai Jai vadovai per dideli, tai per maži. Pavojinga moteris... iš toli girdima...ir matoma. Tik gaila, kad savęs važiuojančios namo prieš eismą nemato :) Kur dar ką čia „prisidūrus“ Darželio „Žvaigždutė“ direktorės pastangomis valdančioji dauguma bando dar kartą investuoti Į ES lėšomis suremontuotus pastatus. Juk gera proga kol esi valdžioje paneigti visuomenės interesą ir pagalvoti kur dar ką čia „prisidūrus“, Juk paslaugoms ir taip daug lėšų nueina. O norisi dar daugiau, o nėra iš kur... Va tada ir griebia socialdemokratus "už parankės" ir leidžiasi nešami visi pavasariško vėjo... Prastai su matematika Rajone reikia sustiprinti matematinį mokymą, nes niekaip nesusiskaičiuojame šimto ribose. Švietimo skyriuje taip pat nepavyksta suskaičiuoti darželinukų ir priešmokyklinukų. O nieks nepadeda. O susėstų tarybos nariai prie stalo ir vietoj barnių ir "marazmų" komitetuose suvestų į ekselį duomenis ir išfiltruotų. Nu bet jiems tai baisus mokslas, nes gi reiks konkrečiai dirbti, o ne liežuviu malti. Popietiniai pasimatymai Kai kurie aštrūs tarybos sprendimai gimsta užeigoje „Pas Orintą“ Ją lanko ir literatūros klasikas Anužis ir tikėjimo kelio ieškantis Neviera. Gaila, kad darbo metu ir visiems matant, ir tik trise... O gal kiti prisijungia vakarais?
2016-04-04 10:31:31
prisimesdamas kazkokia tai nebuta kelione i sibira- skaito gi ir Sibiro lietuviai, ir didele geda apie Kaisiadorys taip girdeti, cia jau ne skuri dvasia rasinejancio, cia sizofrenija....
2016-04-02 13:15:47
grigai , rasinedamas komentarus buk mandagus, nes pats esi dvasios ubagas, nesugebi net uzsidirbti ir prasineji ismaldos pragyvenimui, prisimesdamas kazkokia tai nebuta kelione i sibira
2016-04-01 00:09:38
Suprantamos emocijos skaitant dvasios ubago ir tos skurdžios dvasios ligonio kliedesius . O kad tritaškis ar koks kitoks su žyme kaktoje - tai vis tiek iš tos pačios padermės ... Tiesos nereikia ginti sako filosofai. Tiesą sunaikinti mėgina tie, kurie mankurtuoti, debilizuoti ir demonizuoti - tarp tokių didžioji dauguma net ne žmonės, ti žmonių pavidalą turi .. Rusiškai labai subtiliai ir esmę atskleidžia toks posakis - Ne vse čeloveki mež liūdmy ... Taip pat kaip ir Zigmo Vaišvilos puslapį pasiūlė pamėgti ir pakviesti savo draugus vienas žmogus . taip ir Ričardo Grigo puslapį kviečių pakviwesti pamėgti savo draugus ir pažįstamus . Ričardo iškeltas žiburys nėra paslėptas po lova, - perfrazuojant Šventą raštą . Ričardo tautiškumo ir humanizmo dvasios šviesa neatėmusiam sau pačiam dvasinio regėjimo - visuomet nušvies asmeninio kelio perspektyvą , nes ji Lietuvių Tautos kelio žiburio dalis, o ir ne tik Lietuvių Tautos. Visų šviesios dvasios Tautų žmonių dvasios išsigryninimo iš kartos į kartą perduodamas dvasinės ugnies fakelas .
2016-03-29 17:41:14
Tritaški, tu - š.. krūva! Ričardo nuotraukas ir įspūdžius iš Sibiro net Mantas Adomėnas pastebėjo ir į savo žurnalą įsidėjo. Plėšosi redakcijos dėl Ričardo - va kas! O tu čia pavydi kaip heiteris ir net vardo savo negali parašyti nors jau senai numanau, kas tu esi!
2016-03-29 14:27:20
jau ir Suslavičienė visai nusipeizojo rasineja grigo pramanytas paistaliones per visus straipsnius ta pacia nesamone, kad grigas trumpo proto tai aisku, bet gi korespondente tai siek tiek hytresne
 1-7