bane12a.jpg
2017 m. gruodžio 13 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

Dar sumažinkime 5 proc. arba 25 gramais (6 arbatiniais šaukšteliais) laisvųjų cukrų kiekį per dieną
Angelė Sederevičienė, Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas
2015-03-09

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai informuoja visuomenę, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) naujose cukraus vartojimo gairėse rekomenduoja per dieną suvartojamų laisvųjų cukrų kiekį sumažinti iki mažiau nei 10 proc. nuo bendrojo per dieną suvartojamo energijos kiekio.

Sumažinus dar 5 proc. arba maždaug 25 gramų (6 arbatinių šaukštelių), būtų gauta papildoma nauda sveikatai.

Laisvieji cukrūs – tai monosacharidai (gliukozė, fruktozė) ir disacharidai (cukrozė ar sacharozė – valgomasis cukrus), kuriuos į maistą ir gėrimus deda gamintojai, virėjai ar vartotojai, taip pat natūraliai meduje, sirupuose, vaisių sultyse ir vaisių sulčių koncentratuose esantys cukrūs.
Laisvieji cukrūs skiriasi nuo natūraliai vaisiuose ir daržovėse esančio cukraus. Kadangi įrodymų dėl natūraliai esančio cukraus pašalinio poveikio sveikatai nenustatyta, minėtos gairės šiai cukraus rūšiai netaikomos.

Didelė dalis suvartojamo cukraus yra „paslėpta“ perdirbtuose maisto produktuose, kurie nėra saldumynai.
Pavyzdžiui, 1 valgomajame šaukšte kečupo yra apie 4 gramus (apytiksliai 1 arbatinis šaukštelis) laisvųjų cukrų.
Vienoje cukrumi saldinto gazuoto gėrimo skardinėje yra apie 40 gramų  (apytiksliai 10 arbatinių šaukštelių) laisvųjų cukrų.

Pasaulyje laisvųjų cukrų suvartojimas skiriasi priklausomai nuo amžiaus, aplinkos ir šalies. Europoje, pavyzdžiui, Vengrijoje ir Norvegijoje, suaugusieji laisvųjų cukrų suvartoja 7–8 proc. nuo bendrojo prie dieną suvartojamo energijos kiekio, Ispanijoje ir Didžiojoje Britanijoje – 16–17 proc.
Vaikai laisvųjų cukrų suvartoja kiek daugiau – nuo 12 proc. tokiose šalyse kaip Danija, Slovėnija ir Švedija iki beveik 25 proc. Portugalijoje.
Be abejo, skirtumų yra ir tarp miesto bei kaimo vartotojų. Pavyzdžiui, Pietų Afrikos kaimo bendruomenėse laisvųjų cukrų suvartojama 7,5 proc., o miesto populiacijoje – 10,3 proc. nuo bendrojo per dieną suvartojamo energijos kiekio.

PSO rekomendacijos pagrįstos naujausių mokslinių įrodymų analize.
Tyrimų duomenys rodo, kad suaugusieji, kurie suvartoja mažiau cukrų, turi mažesnį kūno svorį, o cukrų kiekį padidinus, padidėja ir kūno svoris.
Be to, tyrimai rodo, kad vaikai, kurie suvartoja daug saldintų gėrimų, dažniau turi antsvorio arba yra nutukę negu vaikai, kurie tokių gėrimų vartoja mažai.

Kai laisvųjų cukrų suvartojama daugiau nei 10 proc. nuo bendrojo per dieną suvartojamo energijos kiekio, didesnė tikimybė atsirasti dantų kariesui (dantų ėduoniui) negu cukrų suvartojant mažiau.
Komentarų skaičius

2015-04-08 09:03:18
Esu kaimo bedarbis draustas sveikatos draudimu vakar 7d nuvykus į žiežmariu pirminės sveikatos priežiuros centra legistraturoj sako šeimos gydytojos Medzevičienės nėra sakau nėra man nieko neatsakė kitur nesiunte nebendravo su manim buvo man aukštas kraujo spaudimas ir širdy skaudėjo ritmas sutrikes buvo pagalbos nesuteike man pastovejau ir išejau parvažiavau namo sudviračiu 10 km gryžės namo paskambinau legistratūrai tai sako skambik greitajai sakau buvau nesuteikėt pagalbo jus man sako reikejo sakyt pas kita gydytoja nusiunte butum betvarkė čia girdėjau kad medzevičienė šeimos gydytoja ima kyšius bedarbio biletenis kainuoja pas ja 15 euro menasin sveikam dar uogienes neša grybus marinuotus te pas ja ne kabinetas o daržoviu sandelukas neneši nežiuri negydo kabinėjasi prie ligonio nusivyliau lietuva
 1-1