bane12a.jpg
2017 m. gruodžio 14 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

Nuomonė apie kai kuriuos Visagino AE direktoriaus samprotavimus
Saulius Lapienis
2012-04-01

Kovo 30 dieną "Žinių radijuje" Visagino atominės elektrinės generalinis direktorius Rimantas Vaitkus pasakė, kad "katastrofa naujoje Visagino AE yra neįsivaizduojama". Gal būt? Bet gamtos fantazijai nėra ribų. Jei čia (Lietuvoje) cunamių ir nebūna, tuomet per penkiasdešimt metų gali, pavyzdžiui, meteoritas nukristi, kurio jokios betoninės ar plieninės apsaugos nesulaikys. Fizikas R. Vaitkus gindamas atominę energetiką šiek tiek lengvabūdiškai pasinaudojo galimybe operuoti skaičiais tam netgi pasitelkdamas mirčių statistiką!? Neneigsiu, kad statistika mokslas yra rimtas, bet yra žinoma, kad statistika kartais tarnauja ir melui pateisinti. Taip, jei lyginti kiek tiesiogiai žmonių žūsta pagaminant 1 TWh (vieną teravatvalandę) elektros, tuomet atominė energetika yra lyg ir nekalčiausia. Tačiau "nekalčiausia" yra tik tuomet, kai vertiname tiesioginių mirčių skaičių avarijų arba incidentų metu. O kaip su sveikatos sugadinimu, dažniausiai besibaigiančiu vėžiniais susirgimais kuriuos sukeldavo atominės avarijos? O kur priskirti mirtinus susirgimus skaičiuojamus dešimtims tūkstančių žmonių, kurie atsiranda per dešimt, dvidešimt ir daugiau metų po rimtesnio atominio incidento? O kaip į statistiką įkelti masines "socialines mirtis" – amžiną gyventojų evakuaciją iš jų nuolatinės gyvenamosios vietos po atominio incidento? Po Černobylio avarijos buvo evakuoti 45000 gyventojų, o po Fukušimos avarijos jau yra evakuota 140000. Šiandien vis garsiau kalbama, kad reikėtų evakuoti ir visą Fukušimos miestą (apie 300 tūkst. gyventojų). Tokiai mirčiai suvokti paklauskime savęs "Kiek iš Lietuvos buvo ištremta gyventojų"? Apie 132000! Mums tai buvo (ir tebėra) didžiulė tragedija. Tai kartu sudėjus buvo ir moralinė, ir kultūrinė, ir ekonominė MIRTIS. Tai ar visų tų, kuriuos iš gimtųjų vietų Ukrainos ir Japonijos žemėje "ištrėmė" atominė energetika, t.y. pasmerkė socialinei mirčiai, nereikėtų įtraukti į tą p. R. Vaitkaus sąrašą, kuriame ciniškai apskaičiuojamos teravatvalandės ir mirtys. O į kokią statistikos lentynėlę padėti tūkstančius kvadratinių kilometrų nebetinkamų gyvenimui? O kuri lentynėlė skirta žuvusiai arba mutavusiai faunai ir florai, be kurių nebūtų darnos planetoje Žemė? Tokie R. Vaitkaus palyginimai prilygsta šiaudo ieškojimui skęstančiai atominei idėjai ...

Šiek tiek žinių apie "Hitachi" reaktorių. Reaktorius, kurį Lietuvai siūlo "Hitachi" yra vieno blogiausių iš visų reaktorių, kurie kada nors buvo suprojektuoti pasaulyje (MARK I tipas), patobulinimas. Sakykite, ar "Zaporožietis" apkarstytas naujausia elektronika taps Mersedesu? Vargu. Jis ir liks "zaporožiečiu". Tas pats yra su japonų Lietuvai siūlomu, ir Japonijoje niekam nebereikalingu, ABWR tipo reaktoriumi. VAE direktorius kalba, kad patobulintas "Hitachi" reaktorius turi 72 valandų (trijų parų) vandens rezervą (baseiną) avariniam aušinimui. Bet tokius pat baseinus turėjo Fukušimos 3 ir 4 reaktoriai, ir tai nepadėjo. O kas bus, jei dėl neįtikėtinai susiklosčiusių aplinkybių vandens tiekimo nebus ketvirtą, penktą ir kitas dienas? Japonų siūlomas reaktorius negali atsilaikyti ir prieš didesnius žemės drebėjimus. Manoma, kad virš 6 balų (reaktoriaus zonoje) pagal Richterio skalę žemės drebėjimas išveda tokius reaktorius iš rikiuotės (net ir išjungtus kaip tai buvo Fukušimos 1, 2 ir 3 reaktoriuose). Prieš beveik šimtą metų Drūkšių ežero teritorijoje yra buvęs apie 8 balų žemės drebėjimas. Mažai kas žino arba domėjosi, kad pirminė branduolinės avarijos priežastis Fukušimos elektrinėje buvo ne cunamio banga, kuri nutraukė rezervinį elektros tiekimą. Po labai smarkaus žemės drebėjimo iš karto suaižėjo reaktoriaus vidinė struktūra, kritiškai pakilo vidinis slėgis ir įvyko savaiminis radioaktyvių garų nuotėkis ... per reaktoriaus dangtį. Tokio tipo reaktoriai viršutinėje dalyje turi dangtį, kuris yra prisukamas varžtais galinčiais atlaikyti tik ribotus įtempimus. Pastaruoju metu kai kurie "įžymūs" Seimo nariai prašneko apie atominės energetikos statybų pradžią JAV. Jiems (o ir aplamai visiems Seimo nariams, nuo kurių dabar priklausys viso Lietuvos likimas) labai norėtųsi pacituoti neseniai į pensiją išėjusio korporacijos "Exelon" (didžiausias atominių elektrinių operatorius JAV teritorijoje, 22 iš 104 atominiai reaktoriai) generalinio direktoriaus Džono Rouv (John Rowe) žodžius pasakytus Čikagos universiteto Viešosios politikos mokykloje kovo mėnesio pabaigoje: "JUNGTINĖSE AMERIKOS VALSTIJOSE BRANDUOLINĖ ENERGETIKA KAIP NAUJOS ENERGIJOS ŠALTINIS EKONOMIŠKAI NEBĖRA PERSPEKTYVI. IR JI NEBUS EKONOMIŠKAI GYVYBINGA ARTIMIAUSIU METU".

Tai kaip? Ar pirktumėte "atnaujintą" senieną, tegul ir apkaišiotą šiuolaikiškiausios japoniškos elektronikos? Ar pirktumėte reaktorių neatlaikysiantį didelio žemės drebėjimo, kuriam įvykti Lietuvoje tikimybė yra ne nulinė. Ironiška, bet "saugiausią, šiuolaikiškiausią ir naujausios" kartos japonišką reaktorių norima statyti toje pačioje aikštelėje, iš kurios 1988 metais surinkus 700000 parašų buvo išguita nepatikimo rusiško RBMK reaktoriaus III bloko statyba. Gal prisiminkime, kaip mes tada vieningai pasakėme NE! 

Kviečiu po 24 metų pertraukos vėl rinkti parašus (šį kartą nepriklausomoje Lietuvoje) referendumui "Sprendimas statytibranduolinę (at ominę) elektrinę Lietuvos Respublikos teritorijoje priimamas tik Tautos referendumu" paskelbti. Parašai renkami iki birželio 27 dienos. Informacija randama - www.zmonessprendzia.lt Nepamirškime, kad Lietuvos Konstitucijoje yra toks sakinys: "Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu". Ar Atominės elektrinės statyba nėra vienas iš svarbiausių klausimų Lietuvoje? Beje, turėtų būti gėda valdžiai, kad sutartis su "Hitachi" pasirašinėja viceministrai, o ne "atomstūmiai"Premjeras arba Energetikos ministras. Labai pakvipo Williams-2 ir Leo-2 istorijomis.  

 

Parašų prieš Ignalinos atominės elektrinės III reaktoriaus statybą rinkimas. 1988 metai
Miestas
Parašai
Miestas
Parašai
Miestas
Parašai
Alytus
31361
Lazdijai
3346
Šiauliai
31983
Anykščiai
5001
Marijampolė
15577
Šilalė
2695
Birštonas
757
Mažeikiai
9460
Šilutė
11564
Biržai
4467
Molėtai
3365
Širvintos
2430
Druskininkai
4873
N.Akmenė
3071
Švenčionys
5063
Elektrėnai
1654
Nida
1215
Tauragė
10098
Gargždai
1653
Pakruojis
3928
Telšiai
9794
Ignalina
10106
Palanga
3274
Trakai
3596
Jonava
3092
Panevėžys
34053
Ukmergė
7745
Joniškis
3065
Pasvalys
7207
Utena
11857
Jurbarkas
5445
Plungė
5215
Varėna
7822
Kaišiadorys
5540
Prienai
4859
Vievis
373
Kaunas
121686
Radviliškis
6157
Vilkaviškis
8376
Kėdainiai
7324
Raseiniai
4765
Vilnius
97258
Kelmė
4685
Rokiškis
6387
Visaginas
214
Klaipėda
32406
Skuodas
2523
Zarasai
7069
Kretinga
2184
Šakiai
4745

 

 
Kupiškis
3011
Šalčininkai
152
Iš Lietuvos*
94352

 

 

 

 

 

 
* - nenustatyta iš kurių miestų.

 
Iš viso parašų:
679898

Lentelę parengė Saulius Lapienis (1988 metai) 
Komentarų skaičius

2012-04-01 21:12:34
Daugiau kaip 50 organizacijų ir įžymybių iš viso pasaulio prisijungė prie Greenpeace ir pakvietė investuoti į saugią, atstatomą energiją vietoj atominės. Ši žinutė siunčiama visiems šalių vadovams kaip atviras laiškas - priminimas pirmųjų metinių po Fukušimos avarijos. Tai tik įrodymas, kad atominė energija niekada nebus saugi, ir jos turi būti palaipsniui atsisakoma. Tarp pasirašiųsiųjų šie žmonės: Arkivyskupas, Nobelio premijos laureatas dr. Desmondas Tutu; Marina Silva, buvusi Brazilijos aplinkos apsaugos ministrė; Senatorius Bobas Brownas, Australijos žaliųjų partijos vadovas; John Hallas, buvęs JAV kongresmenas; Richard Harvey, tarptautinis žmogaus teisių teisininkas. Taip pat daugybė menininkų, žmogaus teisių vadovai, darbo, vystymo ir aplinkosaugos organizacijos, tarptautinės nevalstybinės organizacijos. Po Fukušimos atominės avarijos dauguma vyriausybių parodė, jog nė per plauką nepasimokė iš šios avarijos, ir tebesirūpina pelno didinimu, atominės industrijos apsauga jiems svarbiau, nei paprastų žmonių. Du garsūs pasaulyje asmenys papildo šį atvirą laišką. Vienas jų - Bernd Nilles, generalinis CIDSE (tarptautinis Katalikų vystymo agentūrų Aljansas) direktorius: "Šiandien mes moraliai atsakingi už pareigą gaminti švarią ir saugią energiją. Fukušimos paminklas mums tik eilinį kartą patvirtina, kad pavojingi elektros gaminimo šaltiniai kelia didžiulę grėsmę tiek žmonėms, tiek planetai. Pratęsdami savo priklausomybę nepatikimiems energijos šaltiniams, mes tik bandome pabėgti nuo realių sprendimų. Saugant energiją, didinant efektyvumą, ir koncentruojantis į atsinaujinančius energijos šaltinius mes nužengsime daug toliau, galėsime aprūpinti energija visus, net neturtingiausius. Tai tokie būtų sprendimai, į kuriuos labiau verėtų investuoti". Kitas gi, JAV politikas, autorius, paskaitininkas, advokatas Ralfas Naderis teigia savo laiške: "Branduolinė energija yra neekonomiška, nesaugi, neapdraudžiama, nereikalinga, nekontroliuojama, nepašalinama avarijos atveju, priklausoma nuo mokesčių mokėtojų, ir pastatanti šalį, prižiūrinčią atominę elektrinę, į padidinto pavojaus zoną kelioms kartoms į priekį, netgi nusprendžia už mūsų vaikus, kokį elektros gaminimo būdą rinktis".
2012-04-01 18:38:58
pridėti parašų rinkimą: http://verslas.delfi.lt/energetics/euobserver-baltarusijos-ae-prie-lietuvos-sienos-dygsta-maskvos-pageidavimu.d?id=57599525 Bus 2 reaktoriai Baltarusijoje, visai šalia. Dviguba ir rizika. Netikiu, kad rusiški reaktoriai "geriausi pasaulyje". Kažkaip nesigirdi "visuomenės" balso apie juos. O jie bus keliasdešimt km atstumu nuo Vilniaus.
 1-2