banerturg.jpg
2017 m. lapkričio 23 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

„Teisė žinoti“ kaišiadorietiškai
Irena Šimkūnaitė, profesinio susivienijimo pirmininkė
2012-01-24

Sako, jei gali nerašyti, geriau nerašyk, jei gali patylėti – geriau patylėk. Bet po to, ką teko patirti, vėl nebegaliu tylėti, nes 2011-uosius palydėjau su didele gėla.... Širdyje laidojau vos įsižiebusią viltį, kad pagaliau mūsų rajone kažkas pajudėjo į priekį, šviesos link.

Mane - ir kaip žmogų, ir kaip profesinio susivienijimo pirmininkę, skaudžiai palietė savivaldybės administracijos direktorės Ligitos Pūrienės, nepradirbusios nė metų, atsistatydinimas. O juk ji buvo pirmoji savivaldybėje sutikta moteris, kuri pradėjo kalbėti suprantamai, mąstė realiai, su interesantais elgėsi pagarbiai, atsakydavo konkrečiai, aiškiai, moraliai...

Teatleidžia man buvusi direktorė, kad savo pamąstymus pradėjau nuo to, nepykstu, kad neatsiliepė į keletą mano skambučių, bet labai gerbiu ir jos atsistatydinimą, ir viešą pareiškimą, nenorėjimą „suaugti“ su kasdienine melo atmosfera. Manau, rajonui buvusios direktorės dar labai prireiks. O kol kas – vieša paslaptis, kad rajonui vadovauja vienas menamas „šeimininkas“ ir jo aplinkos statytiniai, iš kurių galvų seniai „išoperuoti“ moralė, atsakomybė prieš žmones. Bet juk tai – neamžina. Sako, jog prieš pabaigą „šeimininkai“ būna labai aršūs...

 Vėl ėmiausi plunksnos dėl tos priežasties, kad šie metai, priskirti Drakonui, daliai švietimiečių prasidėjo tikrai drakoniškai. O juk iki šiol apie 15 metų jau neturėjome bėdų dėl ne laiku išmokamų atlyginimų.

Nustebino tai, kad pagal iš anksčiau susiklosčiusias šiokias tokias „tradicijas“ A.Brazausko gimnazijos darbuotojai atlygimus už praėjusį mėnesį tebegauna paskutiniai. Mat vadovybė aiškina, jog reikia laiko, kad skubėdami dirbti, nepridarytų skaičiavimo klaidų (tikime...).

Tačiau visas įdomumas prasidėjo šių metų sausio 9-ąją, kai mano kolegos – A.Brazausko gimnazijos bendradarbiai, savo sąskaitose nerado atlyginimo už gruodžio mėnesį. Iš viršininkų pusės – tyla. 10 dieną – tyla. Paklausti nėra ko, nes gimnazijos direktorius kažkur tobulinasi. Tad eilinį kartą teko kreiptis į savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Č.Nevierą.

Situaciją pradėjome aiškintis telefonu, iš gautų atsakymų pradėjo aiškėti mintis, neva, ministerijoje pasikeitė lėšų pervedimo metodika ir terminai. Pokalbio metu pastebėjau, jog Č.Neviera nuoširdžiai susidomėjo situacija.

Susirašinėjant ir besikalbant su įvairaus rango pareigūnais, ėmė formuotis klausimas: nejaugi savivaldybės aparate nėra žmogaus, kuriam būtų privalu žinoti, jog nuo 2012 metų keičiasi mūsų kasdienybei tokie svarbūs dalykai, liečiantys kolektyvinius tarpusavio susitarimus, saugią aplinką, tiesos žinojimą?

Jei žinojo, tai kas tie asmenys, kuriems tiesiogiai priklausė informuoti apie būsimus pasikeitimus, kas turėjo perspėti, kad žmonės galėtų planuoti išlaidas, juk kai kurie turi įsipareigojimų bankams, reikia mokėti mokesčius...

Sakoma, jog sotus alkano neužjaučia. Taip atsitiko ir su mokytojais, laiku negavusiais atlyginimo. Užuojautą jiems savivaldybėje rasti sunku – juk šios įstaigos darbuotojai jau pernai gavo atlyginimus už gruodžio mėnesį. Prieš šventes. O gal – ir ne tik atlyginimus, kas žino...

Nutariau rimtai pasidomėti – visgi kuris savivaldybės darbuotojas privalėjo žinoti ir informuoti pedagogus, jog atlyginimų mokėjimo tvarka keičiasi. Ir pasklido jau gerai pažįstamas seno raugo kvapas... neva, jeigu mums priklausantys pinigai į savivaldybės biudžetą įplauks sausio 11, tai, geriausiu atveju, atlyginimus gausime rytojaus dieną, o jei įplauks sausio 12, tai algų sulauksime tik 16 d., nes dar reikia juos paskirstyti, o tas, kas skirsto, vyksta į seminarą dar pasimokyti...

Viską metusi vėl beldžiuosi į administracijos direktoriaus Č.Nevieros duris, aiškinu, kodėl aš ir vėl čia. Pavaduotojas ima telefoną ir vieną po kito renka numerius, ieškodamas atsakymo į mano konkretų klausimą – kada mūsų mokytojai gaus likusią atlyginimo už gruodžio mėnesio dalį, ar tiesa, jog tik kitą savaitę. Besikalbant apie tai, kodėl būtent metu, kai mokytojai brandina dviejų valandų įspėjamojo streiko planus, taip neatsakingai elgiamasi, atsidarė kabineto durys ir jose pasirodžiusi Švietimo skyriaus darbuotoja L.Džemedžionienė suskubo man aiškinti tai, ką jau pati per tris dienas buvau spėjusi sužinoti. Beje, ši neaiški informacija profsąjungos pirmininkės A.Jagminienės rūpesčiu jau nuo sausio 9 dienos puikuojasi ir V.Giržado progimnazijos skelbimų lentoje (teko girdėti, kad analogišką elektroninį laišką buvo gavęs ir A.Brazausko gimnazijos direktorius...). Tad p. L.Džemedžionienei beliko pasakyti, jog visa šita aš gerai žinau, po ko buvau jos apkaltinta, kad be reikalo vaikščioju ir trukdau gerbiamo pavaduotojo laiką.

 Ką bepridursi – vaikščiojau ir, kol gyva, vaikščiosiu kur norėsiu. Tik, ateityje, manau, eisiu pas tuos, kurie nerėkauja, neįžeidinėja, stengiasi savo darbą dirbti gerai, kurie supranta, kad už jų laiku padarytų darbų ir sprendimų stovi gyvi žmonės, kad kiekvienas laiku ir sąžiningai atliktas darbas kuria saugią ir skaidrią visų mūsų aplinką.

 Eidama iš savivaldybės (jau trečią kartą!) po nelengvos darbo dienos, taip ir nesužinojusi, kada gausime mums priklausančią atlyginimo dalį, dėliojau įvairias mintis: kodėl mūsų mielos Švietimo skyriaus ponios nepasirūpino tiksliai ir laiku informuoti, kada dalis jų vadovaujamų žmonių gaus teisėtą atlygį už savo nelengvą darbą. Gal galvoja, kad šiandieninis taip vadinamas „žinių amžius“ Kaišiadoryse apsieis ir sugebėjimo bei kompetencijos gauti ir skleisti gyvybiškai svarbią informaciją?

Šiuo atveju galiu tik atgal grąžinti dažnai mokytojų adresu sakomą frazę: reikia žinoti įstatymus. Reikia. Bet reikia visiems. Reikia ne tik žinoti, bet ir vykdyti.

 P.S. Atsiprašau kolegų, o ypač profesinės sąjungos narių, kad kartu su naujaisiais metais mus pasivijo jau seniai pamirštos bėdos, kad vėl būsime įtraukti į jau spėtą pamiršti kovą dėl laiku mokamų atlyginimų. Šiandien, kai skaitote šį straipsnį, atlyginimus, žinau, jau esate gavę. Noriu pridurti, kad mokytojai, kaip ir visi žmonės, puikiai supranta, jog gali vykti pokyčiai, atsitikti vienokių ar kitokių nesklandumų, tačiau apie tai norime ir turime būti informuoti. Kad taip nebuvo padaryta – manau, taip – didelis Švietimo skyriaus darbo brokas. Antra vertus, savivaldybė jau daug metų neatiduoda mokykloms senos skolos, tad kiekvienų metų sausio mėnesį esame užprogramuoti panašiems atsitikimams.


 

Komentarų skaičius

2012-01-31 21:23:23
Savivaldybės tarybos nariai neretai sužino, kad jie priėmė sprendimą apie piniginių lėšų panaudojimą, kada jo vykdymas būna jau pradėtas, įpusėtas, ar netgi baigtas. Tada kelia į viršų rankas. Bet ir čia susimauna. Kelia ne abi, o vieną. Po mero klausimo "Kas už"
2012-01-31 17:14:40
taip jau musu kaisiadoryse pedagogai ir medikai tiksliau slaugytojos sunio vietoj gerai pasake vienas labai didelis buves vyr netinka iseikit tokiu kaip jus uz vartu simtai tai sedim ir dirbam uz maziausia kruvi valdziai nerupi kd uz buta reikia moketi vaikus imokslus leisti niekam mes paprasti nerupim juk ligoninei reikalinga begale pavadotuoju finansininku dabar laukiam naujo vado gal sitas su didesne sazine
2012-01-28 21:40:17
labiau panašu į antibiotiko, o ne probiotiko rašliavą...
2012-01-28 16:38:58
skaitant šio internetinio laikrašcio tendencingus,provincialumu permirkusius marazmus skirtus piktoms dvasioms pritraukti ir davatkoms užganedinti,o taip pat ir savo asmeninėje tulžyje mirkstantiems lūzeriams ir jiems prijaučiantiems dvasios ubagams ju komentarus, man susidaro įspudis, kad yra susifomavusi internetiniu dunduku bendruomene(POPULIACIJA), kuriai visiskai nerūpi objaktyvi rajono problemu sprendimas, nes šie 'dundukai'yra dundukai tikrąja tiesiogine šio žodžio prasme o jū mentalitetas, kaip ir ju asmenine kultūra daro juos politiskai ir pilietiskai neįgalius.Todel manau,kad labai simboliskas it taiklus yra sio laikrascio pavadinimas 'atspindziai' ,nes jis dudukams atspindi juos pacius. ir kaip neprisiminiti rusu klasiko pasakecios beždžionė ir veidrodis.būtinai pasiskaitykit .Daugelis pažinsit save.
2012-01-27 09:22:57
Antibiotikas,siekiantis recidyvisto statuso.
2012-01-26 19:57:50
o kas cia tas "šeimininkas" paslaptingasis?
2012-01-26 10:20:45
Manau, Kaišiadorims noras turėti "šeimininką" yra atavizmas, likęs nuo sovietmečio, kai ilgus metus valdė labai valdinga ir reikli partijos pirmoji sekretorė. Bet Ji tai buvo asmenybė. Ir rajonas tada nesivilko uodegų uodegoje, kaip dabar. Dabar valdžion yra sugrįžę to laikmečio "trintukai"- paklusnios ir pataikaujančios vidutinybės. Tai ir laižo subinę nachališkiausiajam iš savo tarpo...
2012-01-26 08:57:59
Niekada nesupratau, ir nesuprasiu, kas lemia, kad savivaldybės visa valdžia, nesvarbu ar rinkta, ar skirta, iš tikro šoka pagal vieno žmogaus, oficialiai neužimančio jokių postų, ir nuolat turinčio problemų su teisėsauga, muziką?
2012-01-25 14:56:41
Na ir įdomūs tie periferijos politiniai mūšiai. Jų dūmai kartais atsklinda net iki Vilniaus bokštų. Įdomu ir tai, kad straipsnio mistikos šydą praskleidus, pasimato kažkokio „šeimininko“ mįslinga beveidė figūra. Man, kaip XXI a. žmogui, „sugadintam“ parlamentinės demokratijos sistemos ir viešumo, susidaro įspūdis , kad kaišiadoriečiai tebegyvena 19 amžiaus baudžiavinėje Lietuvoje, kurioje viską lemia caras, ponas, šeimininkas. Visi priklausomi nuo jo. Jis ir duoda, jis ir atima. Atsakingas vienas. Visi kiti – aukos ir kampininkai. Tuo tarpu pažiūrėjus iš arčiau į tuos, kurie stovi prie šio rajono valdžios vairo – meras, vicemerai, administracija bei daugelis tarybos narių – prisimena Kremliaus KP CK politbiuro androgeninis vaizdelis...(Adrogenika - mokslas apie žmogaus senėjimo procesus ir su jais susijusias pasekmes) . Naujų, jaunų ir moderniai mąstančių politikos kartos atstovų šiame rajone nesimato nė su žiburiu. Kyla natūralus klausimas: koks šeimininkas „pastatė“ tokius politikus? Gal šeimininkas iš Kremliaus? O gal tai greičiau visų vietinių rinkėjų darbas? Iš serijos „Rinkome kaip geriau, o išėjo kaip visada“. Žurnalistai turi būti pažangos variklis visuomenėje ir jos negerovių veidrodis. Iš šono žiūrint kyla abejonių dėl šio straipsnio objektyvumo ir jo autorės nuoširdaus noro išryškinti tikrąsias rajono socialines ir savivaldos problemas. O gal straipsnio autorė vadovaujasi seno sovietinio anekdoto išmintimi, kai iškviestas į Kremlių santechnikas neapdairiai prasitarė, kad vieno vamzdžio remontas čia nepadės, reikalinga keisti visą supuvusią sistemą. Minėto santechniko daugiau niekas nematė. O straipsnio autorė, panašu, žymiai atsargesnė. Tik ar ne laikas Lietuvėlės periferijoje atnaujinti baudžiavinį mentalitetą? Ir ypač žurnalistams…
2012-01-25 11:36:16
ar ne laikas "darbuotojai is savivaldybes" iseiti i uztarnauta poilsi, nes pati nebesuvokia, ka raso. Matyt, buvusi direktore buvo uodega "prikirpusi" ir siai poniai, o tokiu "uzsisedejusiu" savivaldybeje, nors vezimu vezk.
2012-01-25 09:00:35
Labai taiklus ir stiprus straipsnio autorės sakinys apie "šeimininką"ir jo aplinką,tačiau nesutinku su teiginių ,kad buvusios direktorės rajonui" dar labai prireiks".Dirbu savivaldybėje seniai,visokių viršininkų prisižiūrėjau,tačiau tokios,kurios viršininkiška poza ir arogancija kelis kartus didesnė už jos sugebėjimus dar nebuvo.Dievas vis dėl to davė jai proto atsistatydinti,kadangi suprato.kad tarnavimas korumpuočiausiam rajono veikėjui,veda į valdiškus namus.
2012-01-24 13:26:44
Atlyginimu nemokejo, valandas mazino. Taip pradejome Naujus metus...
2012-01-24 13:09:20
Jau nėr :). Ačiū.
2012-01-24 10:27:32
seno rago kvapas... Taip rašoma straipsnyje. Pataisykite
 1-14