banerturg.jpg
2017 m. lapkričio 23 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

Gydytis – pas pavaduotojus?!
Romualda Suslavičienė
2011-09-30

Kai mintimis perbėgi per visus dar nė dviejų dešimčių nesiekiančius „Atspindžių“ laikraščio gyvavimo metus, tai pamatai, jog, ko gero, daugiausiai rašyta apie ligoninę. Ir tai visai natūralu – sveikata žmogui visada buvo labai svarbus dalykas. Ir brangus (dabar jau – visom prasmėm...).

Dabar jau tik prisiminimuose liko tie laikai, kai rajono gyventojų sveikatos apsauga rūpinosi viena stipri įstaiga su vienu vadovu ir vienu pavaduotoju (jei neskaičiuosime to, kuris rūpinosi ūkio reikalais ir ne taip seniai vadinosi kukliu ūkvedžio pavadinimu). Neslėpėme nuostabos ir nepritarimo, kaip konservatorių laikais ta viena įstaiga suskilo į mažesnes, atsirado VšĮ Kaišiadorių ligoninė, Kaišiadorių PSPC, Kruonio PSPC, Rumšiškių PSPC, Žaslių PSPC, Žiežmarių PSPC, dar vėliau – Psichikos sveikatos centras, ir iš mūsų mokesčių, skirtų sveikatos apsaugai, jau prireikė išlaikyti ne vieną, o septynis direktorius su jų tarnybiniais automobiliais ir kitais atributais.

Paskui baltų chalatų pripildyto sąrašo dėka į valdžią atėjo liberalai – dalis balsavo už tai, jog jie, lygiai kaip mes, nevengė išsakyti nuomonės, jog šis skilimas – ne į gera. Tačiau viltis, jog kažkas pasikeis ir visuotinė viršininkizacija medicinoje bus panaikinta, netruko subliukšti. Naujoji valdžia nė nemanė mažųjų sveikatos apsaugos „imperijų“ jungti į vieną. Ir kaip gi – juk dalis įstaigėlių vadovų būtų įsižeidę, ir partiniai sąrašai būtų gerokai sutrumpėję.
Ilgainiui ši tema pasimiršo. Juk net šuo pavargtų loti, kai traukinys vis tiek eina...

Nuoširdžiai piktinomės, kai sveikatos apsaugos reforma tarsi nuvytusius lapelius Kaišiadorių ligoninėje skabė lovų skaičių. Kiek daug ir kaip nuoširdžiai pridejuota, kokia bloga ta – „viršutinė“, valdžia, skleidžianti nesąmoningas pertvarkas, ir kokie darbštūs, pasiaukojantys mūsų išrinktieji vietiniai, iš paskutiniųjų ragais ir nagais ginantys rajono gyventojų teisę į kokybišką mediciną.

Taip besipiktinant, įvairiomis formomis reiškiant savo palaikymą ir pritarimą, rankiojant parašus, prisigyvenome iki to, kad Kaišiadorių ligoninė atsidūrė labiausiai „apskabytų“ Lietuvos ligoninių dešimtuke. Jau ne tik eilinį kartą sumažintas lovų skaičius – nušluoti ir ištisi skyriai. Ir ne bet kokie, o gyvybiškai svarbūs.

Ką atsakyti žmogui, kuris klausia, kaip čia yra – Lietuva viena, Sveikatos apsaugos ministerija - viena, o mes – tarp dešimties labiausiai sumažintų? Mitas, kad kalta geografinė padėtis – esame „per arti Kauno“ subliūkšta, kai žvilgteli link Jonavos – jie – dar arčiau, tačiau...

Užtat viršininkizacija tęsiasi. Neseniai mūsų ligoninėje, iš kurios paskutiniaisiais metais taupant lėšas ir uždarant skyrius atleista ne viena slaugutė ar medicinos seselė, įvyko konkursas, po kurio atsirado dar vienas ligoninės direktoriaus pavaduotojo etatas. Kas lėmė šį poreikį? Padaugėjo paslaugų, pradėtos daryti naujos operacijos, procedūros? Padidėjo lovų skaičius, išaugo pacientų srautas, nors rajono gyventojų skaičius sumažėjo? Kodėl tuomet, kai rajone gyveno žymiai daugiau žmonių, jų sveikata įstengė rūpintis viena įstaiga su vienu pavaduotoju, o dabar iki minimumo susitraukusiai ligoninei prireikė jau dviejų? Jeigu jau tokiai įstaigėlei vadovauti prireikė visos brigados, ar tai reiškia, kad smarkiai sumažėjo intelektualinis vadovaujančiųjų koeficientas?

Tiesa, ruošiantis padauginti pavaduotojų, buvo rūpestingai atlikti „namų darbai“ – kažkada buvęs pavaduotojo slaugai etatas pavadintas „skyriaus vedėju“, pavaduotojas ūkio daliai taip pat – jau skyriaus vedėjas. Viršininkų skaičius auga kaip ant mielių. Gaila, visuomenei neprieinama informacija, kiek per metus kainuoja vienas pavaduotojas arba direktorius – internetinėje Kaišiadorių ligoninės svetainėje dar ir dabar skelbiami 2009 metų atlyginimų dydžiai, nors apie tai jau esame rašę viešai. Tikėjomės, kad susidomės ir Lietuvos valstybės įstatymus vykdyti paragins savivaldybės gydytoja, kuri gauna atlyginimą už sveikatos įstaigų priežiūrą, arba bent savivaldybės tarybos sveikatos reikalų komitetas. Kur tau! Taigi paskaičiuokime bent „senomis kainomis“, juolab, kad nuoširdžiai tikimės, jog atlyginimai tikrai nesumažėjo.Tai štai: 2009-aisiais ligoninės direktorius gaudavo 6363 Lt, pavaduotojas – 4250 Lt per mėnesį. Pridėkime dabar dar vieną pavaduotoją ir padauginkim iš dvylikos. Jaučiate, kaip pagerėjo sveikatos apsauga mūsų rajone?

... Kartu su skaičiais ir vėl atgyja prisiminimai. Štai vicemero kabinete vyksta spaudos konferencija su naująja Kaišiadorių ligoninės direktore E.Skarakodiene. Laikraščių skaitytojams pristatomi gražūs planai – savivaldybė galvoja skirti stipendiją medicinos studentui, kad grįžęs dirbtų Kaišiadoryse, gydytojus bandys privilioti skirdami butus... Per laiko atstumą šiuos šnekalus galima palyginti nebent su tarpplanetiniu šachmatų turnyru Vasiukuose. Butams ir stipendijoms lėšų neatsirado, o štai viršininkų etatams – maloniai prašom!

Beje, jei kam įdomu, naująja Kaišiadorių ligoninės direktoriaus pavaduotoja ambulatorinėms paslaugoms po konkurso tapo skandalingai pagarsėjusi buvusi šios įstaigos direktorė E.Skarakodienė. Tai akivaizdžiai liudija, jog rajone lyderiaujančios Liberalų sąjūdžio partijos gretose „šeimyninis skandalas“ baigėsi. Tarsi nelabai stabilioje šeimoje, po pasisvaidymo indais ir apsikumščiavimo, pagaliau stojo ramybė – gyventi tai reikia, juolab, kad sieja bendri darbai ir prisiminimai, kuriais, panašu, nederėtų dalintis garsiai... Ant slenksčio – dar vienas konkursas, nes direktoriaus vieta, E.Skarakodienei užėmus pavaduotojos postą, liko laisva. Kalbama, kad į ją ateis „visai naujas ir perspektyvus žmogus“. Ar galėtų būti kitaip? Juk į Kaišiadoris tik tokie ir ateina. Tik kažkodėl perspektyvūs ima ir „nuperspektyvina“ į paskutinį dešimtuką...
---
Prieš rengiant šį straipsnį, lyg tyčia po akimis pasipainiojo savivaldybės mero Romualdo Urmilevičiaus mintys, išdėstytos labai gražiai parengtoje Kaišiadorių visuomenės sveikatos biuro 2010 metų ataskaitoje, kuri vadinasi „Kaišiadorių rajono savivaldybė: gyventojų sveikata, sveikatos ištekliai ir jos būklė, aplinkos poveikis sveikatai“. Gerai įsigilinkime, ką rašo mūsų meras:

Dažnai žmonės politiką tapatina su valdžia ir jos institucijomis, bet pamiršta, kad jie – ir tik jie suteikė mandatą tai valdžiai veikti ir kad valdymo institucijos įgyvendina visų bendruomenės narių lūkesčius ir sprendžia visų reikalus. Todėl šiandien labai svarbu paneigti visuomenės nuostatą, kad tik valdymo institucijos formuoja politiką sveikatos srityje ir tik vieni ją įgyvendina. Politika kaip reiškinys turi atsirasti iš pačios bendruomenės poreikių. “

Šia proga pravartu prisiminti vieną anekdotą: prieš rinkimus kažkuri partija išplatina plakatą, kuriame didelėmis raidėmis parašyta: „Pagerinsime žmonių gyvenimo sąlygas“. Ir apačioje, jau mažomis raidelėmis: „Žmonių sąrašas pridedamas“.

Tad gal galėtų meras pagaliau viešai ir visiems laikams paskelbti TOS bendruomenės, kurios lūkesčiai ir sveikatos politikos poreikis – dar vienas ligoninės direktoriaus pavaduotojo etatas, narių pavardes?

Nekantriai lauksime!


 

Komentarų skaičius

2011-10-02 17:40:40
Aš tai suprantu. Vienai iš klano parankinių po dekretinių atostogų reikia geros algos ir nevarginančio užsiėmimo. O ir ką nors klanui nuveikti gali, kas nepavyko prieš dekretines. O išsilavinimas čia ne prie ko. Ar nežinote, kokio išsilavinimo žmogus vadovauja Psichikos sveikatos centrui? Net ne veterinorius.
2011-10-01 13:01:14
Trečiadienį, spalio 4 d., Rumšiškių MAXIMOS atidarymas. Čia, tai naujiena. Ir ambulatorija mūsų tvarkoje. Baikit verkšlenti.
2011-10-01 12:27:01
niekaip nesuprantu, kam steigiami nauji etatai, jei personalo, skyrių skaičius mažinamas. kokia naujos pavaduotojos funkcija? ar ji tikrins kaip dirba poliklinikos gydytojai pati neturėdama pilno medicininio išsilavinimo? kažkaip nėra logikos. beje, nebūtų taip nemalonu visa tai girdėti, jei tai būtų privati institucija. bet kai algos mokamos iš mūsų, mokesčių mokėtojų, kišenės, norisi detalesnių naujojo etato atsiradimo aplinkybių ir priežasčių.
2011-10-01 10:37:06
Tai kaip gi Bronius nekandidatuos ir nebus išrinktas, jei jis prieš gerą dešimtmetį padovanojo ubagams net, berods, penkias dešimtis, berods, iš kontrabandininkų atimtų batų, berods vienai kojai, berods kairei, ir, berods, beveik vienas išasfaltavo net keturis kilometrus kelio į ten, kur anksčiau buvo labai skanūs kai kam chaliavni kibinai. O dar, prieš pat praėjusius rinkimus gražiai prižadėjo padaryti "namų darbą" - sutvarkyti kelią į Kazokiškių kapines. Ar sutvarkė? Dar yra laiko...
2011-10-01 10:25:52
Mane domintų skandalingai atgabento (bandyta neatgabenti) medicininio prietaiso, kainavusio pusmilijonį valstybės ir savivaldybės lėšų likimas. Ar jis rado savo vietą apmažintų pajėgumų ligoninėje ar poliklinikoje, ar tyliai iškeliavo ten, kur jį lyg ir siekta nuolat įkurdinti? Toje painioje, vietos žiniasklaidos narpliotoje istorijoje kaip tik ir figūravo dabar minima simpatingoji naujoji senoji E.Skarakodienė. Kas žino, painformuokite čia...
2011-09-30 18:52:24
Naujas Lietuvos Respublikos Seimas bus renkamas tik kitų metų rudenį, bet Elektrėnų ir Kaišiadorių socialdemokratai rinkimų maratonui jau davė startą. Rugsėjo 23 d., pavakarę, per patį lygiadienį, Kaišiadorių užeigoje „Po vežimu“ susitiko Kaišiadorių ir Elektrėnų socialdemokratai, kurie įvardijo savo siekius rinkimuose į Seimą. Vienmandatėje Kaišiadorių – Elektrėnų rinkiminėje apygardoje ketvirtą kartą kandidatuos Seimo narys ir Lietuvos socialdemokratų partijos Kaišiadorių skyriaus pirmininkas Bronius Bradauskas
 1-6