banerturg.jpg
2017 m. lapkričio 19 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

Kaišiadorių ligoninė regionine netaps
Romualda Suslavičienė
2009-11-05

Darbo grupės, sudarytos prie LR sveikatos ministerijos, parengtos Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos pertvarkos veiksmų plano išvados privertė sunerimti dėl Kaišiadorių ligoninės likimo. Girdisi visokių nuomonių, pesimistiškiausia kurių – sparčiai ritamės į situaciją, kai liksime tik su slaugos tipo ligonine.

Kaip yra iš tikrųjų? Ką žada pertvarka mums, Kaišiadorių rajono pacientams? Apie tai kalbamės su Kaišiadorių ligoninės direktoriumi Vytautu Gilaičiu.
 
Kas mūsų laukia?
- Visų Lietuvos ligoninių suskirstymas į tris „R“ – Respublikos, Regiono ir Rajono lygmens ligonines, kaip atrodo, mums žada pozicijas tik pačiame žemiausiame lygmenyje...
- Baigiamosiose darbo grupės išvadose Regiono lygmens ligoninėms nustatyti kriterijai: gimdymų skaičius (ne mažiau 300 per metus); operacijų skaičius (ne mažiau kaip 3 didžiosios operacijos per parą), 1100 operacijų per metus; geografinis atstumas (atstumas nuo gyvenamosios vietos iki Regiono ligoninės turėtų būti ne didesnis nei 50 km);. Taip pat yra ir papildomi kriterijai – žmogiškieji ištekliai (vietiniai ir atvykstantys gydytojai), naktinių operacijų skaičius (ne mažiau, kaip 1 didžioji operacija per parą arba 120 operacijų per metus), skyrių ir padalinių ekonominis veiklos efektyvumas. Mes neatitinkame nė vieno iš šių kriterijų: nei geografinio atstumo, nei gimdymų skaičiaus, nes neturime akušerinio skyriaus, taip pat per mažas operacijų skaičius. Jų per praėjusius metus atlikta 702, naktinių – 83.
- Atmetus politinius lozungus „ginsime“, „stengsimės“, „kovosime“, kas mūsų laukia realiai, kai ligoninė bus priskirta Rajono lygmeniui?
- Rajono lygmens ligoninėms Teritorinė ligonių kasa finansuos priėmimo ir skubios pagalbos, terapijos, slaugos ir palaikomojo gydymo, dienos chirurgijos I, II, dienos stacionaro, stebėjimo, dienos epizodo stacionaro, reanimacijos I-2, pediatrijos I, vaikų ankstyvosios korekcijos-reabilitacijos, ambulatorinės reabilitacijos, ambulatorinių konsultacijų bei kitas ambulatorines paslaugas.
- Paaiškinkite plačiau, ką reiškia skaičiai, nurodyti prie kai kurių paslaugų?
- Terapija I – tai visų vidaus ligų, kurioms nereikia operacijų, gydymas, į šį punktą įeina ir kai kurie nervų sistemos susirgimai, pvz. insultas. Tai reiškia, kad neturėsime specializuoto neurologinio skyriaus – vadinasi, už gydymą gausime mažiau lėšų iš teritorinės ligonių kasos, tačiau tas skirtumas nėra labai didelis. Dienos chirurgijos paslaugos turėtų būti tik I, II lygio – vadinasi, labai susiaurintas chirurgų darbas, pvz. dienos metu įvairių pūlinių atvėrimas, žaizdų susiuvimas ir pan. Tas pats ir su reanimacija – nedidelės apimties paslaugos išimtinai dienos metu.
- Skamba nelinksmai...
- Kol kas pavojaus varpais nemušame, o stengiamės siekti, kad turėtume kai kurias išlygas. Pavyzdžiui, chirurgijos paslaugas norėtume išplėsti net iki VI lygio. Tam turime visas sąlygas. Jei šias paslaugas bus leista išplėsti, galėsime atlikti netgi nedideles sąnarių operacijas artroskopu – turime ir įrangą, ir puikų specialistą. Taip pat vyksta derybos, kad būtų leista teikti reanimacijos paslaugas ne tik dieną, bet ir nakties metu. Taip pat deramės dėl traumatologijos punkto įsteigimo (skyriaus tikrai negalėsime pasilikti). Manome, jog tai garantuotų pacientų saugumą. Pagal Darbo grupės išvadas, Rajono lygmens ligoninėse nakties metu budi tik terapeutas ir pediatras. Jei bus leista įsteigti traumatologijos punktą, jame dirbtų ir traumatologas-chirurgas, kiekvienu atveju nereikėtų važiuoti į Kauną (manome, jog būsime priskirti prie kurios nors šio miesto regioninio lygmens ligoninės). Juolab, kad iki šiol neaišku, kas padengs ligonių transportavimo išlaidas, kuri konkrečiai ligoninė aptarnaus mūsų pacientus. Pagaliau, svarbu ne tik išlaidos – dabar naktį turėsime dvi budinčias greitąsias, to tikrai neužteks, kad būtų užtikrintas ir savalaikis pacientų gabenimas į Kauną, ir nesutriktų vizitai pas ligonius pagal iškvietimus. Panašių pasiūlymų turi visos savivaldybės, Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga, Lietuvos ligoninių asociacija. Turiu nemažai vilties, kad tokia daugybė balsų bus išgirsta, ir paslaugų skaičius taip drastiškai, kaip kad prognozuojama dabar, nesumažės. Šiuo metu intensyviai vyksta įvairūs susitikimai, pokalbiai, diskusijos, yra ženklų, kad pertvarka nebus vykdoma taip skubiai ir ne visai apgalvotai, kaip planuota anksčiau.
- Ar, sumažėjus finansavimui, Kaišiadorių ligoninė neatsidurs ant bankroto slenksčio?
- Kad taip neatsitiktų, reikalingas racionalus kasdienis darbas. Turime neblogą bazę, netolimoje ateityje turėtų iš pagrindų atsinaujinti ligoninės konsultacinė poliklinika ir slaugos skyrius – esame parengę projektą ir iš ES tikimės apie 3,8 mln.Lt slaugos bei konsultacinės poliklinikos renovacijai. Taip pat galvojame ir apie apmokamas paslaugas, dėl kurių šiandien kaišiadoriečiai priversti važiuoti į didmiesčius.
 
„Pergalingo žygio“ finalas
Padėkojus Kaišiadorių ligoninės direktoriui Vytautui Gilaičiui už racionalų pokalbį, visgi sunku susilaikyti nuo kai kurių pasvarstymų. Panašu, kad didingas auksaburnių mūsų politikų žygis į superšviesią ligoninės ateitį priartėjo prie realios pabaigos. Dabar galime visa gerkle šaukti, kad planuojama pertvarka neatitinka ligoninės vizijos “Tapti viena geriausių šalyje, Europos Sąjungos reikalavimus atitinkančia klinika, pirmenybę teikiančia kokybiškų darbo sąlygų sudarymui personalui ir optimalių aptarnavimo sąlygų sudarymui pacientams”, tačiau kad vizija taptų realybe, o ne elementariu kliedesiu, dirbti reikėjo pradėti prieš 5-10 metų. Tik su pavydu dairytis šiandien galime į, pavyzdžiui, kaimynų jonaviškių ligoninę, kurioje per metus atliekama 1570 operacijų, Joniškį (1120 operacijų) ir pan. Kodėl jie šios regioninei ligoninei nubrėžtus kriterijus įveikė, o mes ne?
Priežasčių daug. Keista, kad rajono sveikatos politikai strategai, jau seniai žinoję (arba turėję žinoti) apie būsimą pertvarką, nesiruošė jai iš anksto. Užuot sutelkus visas savivaldybės gydytojo jėgas tam, kad sveikatos centrai būtų įtikinti gimdyves siųsti ne į Kauną, o į Kaišiadorių ligoninės akušerijos skyrių, užuot pirmiausia atremontavus šį svarbų, daug lėšų galintį uždirbti padalinį, o ne administracijos kabinetus, akušerijos skyrių buvo lengviau uždaryti. O juk kai taip pasielgė Elektrėnų ligoninė, kokios perspektyvos buvo pritraukti gimdyvių iš ten! Taip vienas iš atrankos kriterijų buvo palaidotas amžiams, taip sumažėjo operacijų, kurias kvalifikuotai atlikdavo aukščiausios kategorijos gydytoja E.Grybauskienė, kurią ir naujoje darbovietėje susiranda šimtai kaišiadoriečių pacienčių. O galima buvo...
Dabar baisimės, kas bus, kai reanimacija naktį nedirbs. Bet taip jau buvo! Ryškiai prisimename, kai, vadovaujant direktorei E.Skarakodienei, vasarą reanimacija taip pat dirbo ne kasdien – apie tai esame rašę, fotografavę net ir ant durų kabėjusį gydytojų-reanimatologų budėjimo grafiką su tuščiais tarpais. Kas nors reagavo? Svarstė? Žinoma, ne. Užtai įprasta ir paprasta tapo ligonius operacijoms išvežti kitur. Tai iš kur kriterijai?
Sunku užmiršti ir tai, kaip dar prieš paskutinius savivaldybių rinkimus „smūgiu koalicijai į nugarą“ buvo pavadintas principingi vieno politiko pastebėjimai apie vietos sveikatos apsaugos sistemos bėdas. O reikėjo įsiklausyti.
Atminty gyva ir super optimistiška tada dar tik pradėjusios direktoriauti E.Skarakodienės spaudos konferencija savivaldybėje su puikiais užmojais dėl ligoninės kadrų gausinimo – ir bestudijuojančiam stipendiją mokėti, ir kartu su savivaldybe gydytojams butus siūlyti. Kur visa tai?
Sukišti didžiuliai pinigai, pripirkta aparatūros, net nepasidomėjus, ar po pinigų sumokėjimo ji apskritai pasiekė Kaišiadoris. O tiek nedaug trūko, kad būtų ir niekada nepasiekusi – kas paneigs, kad tereikėjo „pasaugą“ pratęsti iki naujos sveikatos sistemos pertvarkos pradžios, kai, netekus teisės teikti kai kurias paslaugas, aparatūra Kaišiadorių ligoninei būtų tapusi apskritai nereikalinga ir niekas jos net nebūtų prisiminęs...
Šia tema būtų galima kalbėti daug ir ilgai. Tačiau praėjusio laiko, deja, nebesugrąžinsi. Šiandien visi turėtume paremti direktoriaus V.Gilaičio išvardintus siekius, kad ligoninė, nors ir tapusi rajono lygmens, galėtų teikti platesnes paslaugas – tas, kurios mums visiems gyvybiškai svarbios. Kaimynai prieniškiai, kaip ir daugelis kitų rajonų gyventojų, jau yra surinkę nemažai parašų po prašymais Sveikatos apsaugos ministerijai. Pats laikas sukrusti ir mums.
Komentarų skaičius

2012-08-23 11:13:19
Negaliu susilaikyti, neparašiusi komentaro, atleiskite man. Gimiau ir augau Kaišiadoryse, tačiau apie gimtinės ligoninę esu labai blogos nuomonės. Tegul ji geriau jau bus uždaryta, nei kas nors eilinį kartą joje bus nugydytas. Vistiek žmonėms reikia važiuoti gydytis į Kauną ar Vilnių, o slogai gydyti yra poliklinika ir vienas kitas normalus jaunesnės kartos gydytojas. Senieji "mohikanai", kiek žinau, baigia išmirti. Kitaip apie senuosius Kaišiadorių "daktariukus" negaliu išsireikšti. Atvažiuojantys iš Kauno irgi nėra geriausios kvalifikacijos, jei prisidirba Kaune, tai būna priimti dirbti Kaišiadorių ligoninėje.
2009-11-30 17:43:28
Mielos smalsuolės.Gerb.daktarė dirba Pasvalio ligoninėje ginekologiniame akušeriniame skyriuje.
2009-11-23 10:38:49
Radijo stotis JPP dirba....
2009-11-23 10:11:43
Būtų gerai, kad darbo metu dirbtum, o ne rašinėtum komentarus.
2009-11-23 09:11:58
Kiekvienas vadovas darbuotojus renkasi pagal save. Reikės slaugos skyrių užpildyti pacientais.
2009-11-22 17:19:22
Bijote konkurencijos?Nepergyvenkite,dirbkite savo darbą.Žmonės atskiria pelus nuo grūdų.Sėkmės!
2009-11-22 15:43:35
Tokia patikima, kad vos suspejusi Kaune susilti kojas buvo mandagiai isprasyta lauk.
2009-11-21 11:34:32
Ačiū už gerą žinią! Jūs ramiai linksminkitės, o mes su džiaugsmu eisim gydytis pas patikimą daktarę.
2009-11-20 18:04:21
mieli kolegos, SOS!!!!!!! vedeja grizta!!!!!!!!! gales labai jos pasiilge moterys eiti gydytis, tik va, kad jos tie gydymo ir diagnostikos metodai sovietiniai, jau seniai pasene, tai ka ji gydys? Manau, kad jau ko ko, o intrigu ligonineje tikrai padauges. Susitiks vel senu geru draugiu trijule: lab.vedeja, ekonomiste ir didziai gerbiama pareinancioji vedeja. Manau dabartiniam ligonines vadovui nebereiks visai i darba eiti, bus ir be jo kam vadovauti, nes jau dabar visi matom, kad ne jis o ekonomiste vadovauja, o kai gris dar viena drauge, tai bus liuks! Ligonine tikrai taps ne regionine, o respublikine!! Linksminkimes ir dziaukimes!!
2009-11-18 15:32:36
Jei as atvykstu i ligonine su susirgimu, kuriam istirti reikia atitinkamos specializacijos gydytojo ir specialios aparaturos, kurios nera rajonineje ligonineje, tada suprantu gydytojo pareiga padeti man, siunciant mane i aukstesnio lygio gydymo istaiga. Taciau jei atvykusi i ligonine pateksiu pas grubia ginekologe, girta neurologa ar puikybes ir arogancijos pilna chirurga, ar tai bus demokratijos apraiska, vercianti mane vykti ieskoti pagalbos kitur? Tai ne mano problema, tai problema gydytojo, kuris turedamas nemaza darbo staza nesugeba susitvarkyti su SAVUOJU AS.
2009-11-18 12:03:23
Taip, as vazineju i Kauna. Tik gaila tu, kurios neturi galimybes nuvaziuoti ten, kur jas priimtu kaip zmones, o ne kaip gyvunus. Ir apmaudu, kad del mediko nekompetencijos bei grubumo pinigelius is pacientu uzdirba ne rajonine, o apskriciu ar respublikines ligonines. Del tokios deklaruojamos demokratijos ir vyksta respublikos ligoniniu restrukturizacija.
2009-11-18 08:33:29
Šituo parašymu tu pasirodei esanti tikrai grubi. O jeigu grįžtanti gydytoja tau nepatinka, gali pas ją ir nesilankyti. Lietuvoj demokratija. Važiuok nors ir į Kauną. Ten tavęs tikrai laukia
2009-11-14 23:26:27
sklinda gandai, kad grubijonka noretu sugryzti i Kaisiadoris???????
2009-11-14 13:36:29
akuserijos ir gimdymo-tai kaip ir tas pat :))
2009-11-13 19:42:19
jeigu butu patikes, tai akuserijos skyrius but veikes, o gimdymo skyrius uzkistas :::))))
2009-11-13 12:15:28
ir vel apie aparatura,ar nenusibodo pasene pletkai,ponia zurnaliste.akuserini prisiminet,gerai,tik kodel dabar,nuostolingas jis juk seniai,gal tuometinis vadovas jums patiko...ne vienas skundesi ligonis akuserinio vedejos grubumu,tik zinot moteriai reiks kada nors grizti...na o jus del ligonines pasistenkit,tik nepersistenkit kaip visalaik.po reformu,ligonine mums prastiems mirtingiesiems bus labai reikalinga.zinot bankrutuot bet kas gali,nieko amzino nera.sekmes geruoe darbuose
2009-11-13 08:49:09
Ligoninės vadukas nieko dėtas.Savivaldybėje yra intrigų meistras,kuris ant ligoninės vaduko,tos pačios partijos nario,parašė skundą,adresuota sau.
2009-11-12 14:36:55
eitų kalba apie ligoninės vaduką
2009-11-12 09:42:25
Tas, kuris tiktai nusimano kaip mikrobai dauginasi,daugiau nieko.
2009-11-11 19:53:05
kas tas veterinorius ?
 1-20  21-36