bane12a.jpg
2017 m. gruodžio 14 d.
Naujienos Prenumerata Reklama Kontaktai Filmai

Kaip reikia teisingai rūšiuoti atliekas?

2008-10-16
Kaip žinia, ne tik daugelyje Europos Sąjungos šalių, bet ir Lietuvoje po truputį prigyja kitokio vartojimo kultūra – žmonės pradeda stengtis įsigyti produktus ekologiškose pakuotėse, parsinešti juos namo medžiaginiuose maišeliuose, o suvartojus, nieko neišmesti į bendrą šiukšlių krūvą. Gatvėse vis dažniau akį traukia prie daugiabučių ir nuosavų namų kvartaluose pastatyti skirtingoms atliekoms skirti konteineriai – plastikui, stiklui, popieriui. Deja, kad procesas būtų prasmingas, vien konteinerių nepakanka – reikia ne tik sąmoningumo bei entuziastingo noro rūšiuoti, bet ir tikslios informacijos, kaip tą daryti. Vyresnio amžiaus žmonėms, galbūt, jau sudėtingiau pakeisti savo įpročius, tačiau jauni žmonės turėtų ugdyti atsakomybės jausmą ne tik dėl savo, bet ir dėl visos planetos ateities.

Ar žinote, kad...

Remiantis rūšiavimu užsiimančios bendrovės informacija, nepaisant antrinių žaliavų panaudojimo galimybių, jos sudaro apie 30 proc. sąvartyne esančių atliekų. Sąvartyne likusios atliekos suyra tik per ilgą laikotarpį: popierius – per 2 metus, skardinės – 90 metų, plastikas – 200 metų, o stiklas – net 900 metų. Jau galime įsivaizduoti, kokios susidaro „ilgaamžių“ šiukšlių krūvos, per vieną dieną kiekvienam Lietuvos gyventojui išmestus tik po vieną stiklinį butelį – o juk išmetama kur kas daugiau ir ne tik stiklinių atliekų.

Ką reikia žinoti, pradedant rūšiuoti

Visuomenėje sklando daugybė įvairių mitų apie rūšiavimą – vieni mano, kad tai reikalauja pernelyg daug pastangų, kiti įsivaizduoja, kad į konteinerius gali mesti bet kokios „būklės“ ir sudėties atliekas ir jos vis tiek bus panaudotos. Vis dėlto, yra tam tikros taisyklės, į kurias reikėtų atsižvelgti norint, kad rūšiavimas būtų tikrai prasmingas, o atrinktos atliekos būtų sėkmingai perdirbtos antrinio panaudojimo tikslais.

Iš popieriaus atliekų, galima mesti bet kokius laikraščius, žurnalus ir kitokius spaudinius, taip pat knygas be kietų viršelių bei kartonines dėžes. Tačiau kai kurios popieriaus rūšys yra tiesiog netinkamos perdirbimui, kaip pavyzdžiui: pergamentinis, parafinuotas ar vaškuotas popierius, taip pat netinka ir kalkė bei anglinis popierius. Kartais žmonės tiesiog neatskiria gryno popieriaus nuo tam tikru būdu apdirbto, kuris irgi netinkamas perdirbimui: laminuoto, padengto plastiku, celofanu, folija, plastiku ar bitumu. Šiukšlių surinkėjus stebina ir popieriaus konteineriuose randamos kortelės su magnetinėmis juostelėmis bei įvairių rūšių tapetai.

Ką reikia žinoti apie stiklą? Žinoma, visais atvejais yra tinkami buteliai, stiklainiai bei įvairios stiklo duženos. Stiklo tara turėtų būti išplauta, tačiau nuklijuoti etikečių tikrai nebūtina. Reikėtų įsiminti ir tai, kad ne viskas, kas dūžta, yra stiklas. Tarkime, porcelianas, elektros lemputės, veidrodžiai, keramika, įvairaus pavidalo vaistų tara, krištolas ar automobilių stiklai yra visiškai netinkami perdirbimui, todėl jų rinkimas ir metimas į specialius konteinerius yra tiesiog betikslis. Be to, kaip jau minėta, netinkama ir užteršta tara.

Prie plastiko atliekų yra priskiriami įprasti plastikiniai buteliai nuo įvairios rūšies gėrimų – tik juos prieš metant į konteinerius reikėtų stipriai suspausti ir užsukti kamštelį. Dažnai žmonėms neaišku, prie kokių atliekų jie gali priskirti vadinamuosius „tetrapakus“ (pakelius nuo sulčių ar kitų produktų), juos reikia mesti būtent prie plastiko. Prie šių atliekų yra tinkami ir įvairūs indeliai nuo pieno produktų bei higienos reikmenų pakuotės. Tačiau negalima mesti jokių pakuočių nuo pavojingų cheminių medžiagų, dažų ar tepalų, taip pat įvairiais produktais užterštos taros – ji netinkama perdirbimui.

Lietuvos jaunoji karta gali gyventi „švariau“

Tolimesnė ateitis labiausiai priklauso nuo jaunų žmonių, nes jie imlūs naujovėms ir gali nesunkiai išsiugdyti naujus vartojimo įpročius. „Kitokios“ vartojimo kultūros diegimas – tai nėra skatinimas vartoti mažiau ar iš viso nevartoti, tačiau tai yra skatinimas vartoti protingai, nesispyrioti prieš kitose ES šalyse jau ilgą laiką taikomas alternatyvas ir pajusti vidinį malonumą, bent keletą surūšiuotų šiukšlių išmetant ten, iš kur nukeliavusios jos gali įgauti visai kitos paskirties pavidalą.
Komentarų skaičius

2009-06-10 06:17:18
Kol dar atliekų rūšiavimas mums netapo tradicija,nenorėkim per daug.Pradžiai pakaktų,kad perdirbimui tinkamas atliekas atskirtume nuo bendrų šiukšlių. Keistai skamba teiginys,kad žmonės dažnai neatskiria gryno popieriaus nuo tam tikru būdu apdirbto,stiklo,tinkamo perdirbti nuo netinkamo.Argi daug rastume eilinių gyventojų,išmanančių subtilias popieriaus(ir ne tik) gamybos ir perdirbimo technologijas.Žmogelis stengiasi rūšiuoti,tik negali įtikti šiukšlių tvarkymo bendrovėms.Taip yra todėl,kad mūsų krašte konteineriai atliekoms ir prekių pakuotės neturi vieningos ženklinimo sistemos.Keli pavyzdžiai:ES pagamintas butelis paženklintas trikampiu ir po juo užrašu PET,margarino pakuotė paženklinta trikampiu ir užrašu PP,parfumerijos pakuotė paženklinta trikampiu ir užrašu ALU.Nekiltų nesusipratimų,jeigu atliekų konteineriai būtų pažymėti tokiais pačiais ženklais(savaime suprantama,kad vienas konteineris apjungtų keletą "giminingų"ženklų). Dėja,tokių ženklų ant Lietuvoje pagamintų prekių labai reta. PS.Atvažiuoja specialus automobilis pasikrauti konteinerių turinio.Pasikrovęs išvažiuoja,palikęs alyvos dėmes iš nesandarių hidraulinių sistemų...
2009-03-02 16:29:37
Tikrai, iš kitos rūšies plastiko. Pasiskaityt apie tai plačiau gali Aplinkos ministerijos tinklapyje
2009-02-24 13:49:37
Iki atliekų rūšiavimo mums dar labai toli. Pirmiausia reikėtų pasirūpinti, kad nors po vieną gyvenvietėse ir kaimuose pastatytų konterį. Labai gaila, bet ne visuose kaimuose dar yra konteinerių. Pvz., Žiežmarių apyl. seniūnijoje gyventojai labai norėtų turėti konteinerius. Kiek gi galima vežti į miestą šiukšles ir žiurėti, kad tik niekas nepamatytų, kaip didžiausias nusikaltimas būtų, net juokinga. Tikiuosi kada nors ir kaimo žmonės sulauks konteinerių.
2009-02-23 18:25:29
...uz tai zino kaip rusiuoti >>> sumeti viska i viena konteineri ir tuo baigta,nes gyvenime nemateme tokiu dalyku ir nezinia kada turesime... o i miesta kai nuvezi tai i tave zmones ziuri kaip i bomza ...
2009-02-08 19:52:44
Prie plastiko atliekų yra priskiriami įprasti plastikiniai buteliai nuo įvairios rūšies gėrimų – tik juos prieš metant į konteinerius reikėtų stipriai suspausti ir užsukti kamštelį. Kartą kitame straipsnyje skaičiau, kad kamštelį kaip tik reikia nusukti, nes jis gaminamas iš kitos rūšies plastiko. Tai kaip ten yra iš tiesų?
 1-5