Apie virusą ir priemones jam išvengti

0

Kas yra Coronavirus COVID-19 (liet. koronavirusas)?

Koronavirusai žinomi nuo 1960 metų, tai virusai, kurie cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau žinoma, kad kai kurie iš jų sukelia infekcijas žmonėms. Sukėlę infekciją žmonėms, jie toliau gali būti perduoti nuo žmogaus žmogui, todėl reikėtų mums visiems vengti bendravimo su kitais asmenimis.

Koronavirusų infekcijos šaltinis gali būti daugybė gyvūnų. Pavyzdžiui, 2012 m. Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (MERS-CoV) šaltinis buvo kupranugariai, o 2019 m. sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SŪRS) – civetės katės. Dabartiniai tyrimai sieja COVID-19 su tam tikrais šikšnosparnių tipais, tačiau neatmetama galimybė, kad infekcijos šaltinis galėjo būti ir kiti gyvūnai. 

Nėra įrodymų, kad tokie naminiai gyvūnai kaip šunys ar katės gali tapti naujojo koronaviruso šaltiniu ir nereikėtų atsisakyti prižiūrėti savo augintinių (juokauju, žinau, kad jie patys svarbiausi). Tačiau kontaktuojant su gyvūnais rekomenduojama laikantis bendrų higienos principų – plaukime rankas, dezinfekuokime daiktus ir paviršius, nelieskime nešvariomis rankomis veido ir pan.

Kodėl koronavirusas (COVID-19) toks pavojingas? Kodėl vieni labai bijo, o kiti ignoruoja visas rekomendacijas ir draudimus

Pirmiausia koronavirusas yra pavojingas tuo, kad nuo jo nėra išrasto jokio vaisto (ar skiepo), todėl gydymas yra simptomatinis, t.y. tiesiog lengvinami ligonio jaučiami ligos simptomai kol ligonis pasveiksta savaime. Jei atsidurtum ligoninėje tau pasiūlytų tik vaistų nuo skausmo, karščiavimo ir blogiausiu atveju deguonies kaukę, kuri padėtų kvėpuoti.

Antras pavojingas koronaviruso požymis yra aukštas 3% mirštamumo rodiklis (t.y. iš 100 užsikrėtusių vidutiniškai miršta 3 asmenys). Virš 80% mirštančių pacientų buvo vyresni nei 60 metų ir daugiau nei 75% mirusių asmenų turėjo ankstesnių sveikatos sutrikimų (kaip širdies ligos ar diabetas), todėl labiausiai užsikrėsti ir smarkiai susirgti rizikuoja vyresnio amžiaus bei sunkių sveikatos (ar imuninės sistemos) sutrikimų turintys asmenys. 

Trečias pavojingas faktorius yra užsikrėtimo rodiklis. Asmuo užsikrėtęs koronavirusu pajaučia simptomus ir gali įtarti ligos požymius tik po 2 ar net 14 dienų (t.y. žmonės gali sirgti koronavirusu nejausdami jo simptomų). Europoje neturima pakankamai reagentų COVID-19 viruso tyrimui kiekvienam įtariamam žmogui, tačiau Kinijoje karantinuotose zonose buvo tiriami visi asmenys iš eilės ir nustatyta, kad daugiausiai sergančių asmenų buvo jauni žmonės iki 30 metų, kurie įprastai beveik nejuto simptomų, tačiau platino virusą susitikdami bendraamžių grupėse.  

Žmonės užsikrėtę koronavirusu jaučia peršalimo simptomus: karščiavimą, gerklės skausmą, kosulį, pasunkėjusį kvėpavimą, dusulį, todėl dažnas gali sumaišyti koronaviruso bei paprasto peršalimo simptomus. Jauni asmenys turintys stiprią imuninę sistemą virusą persergą kaip paprastą peršalimą, todėl suprasdami, kad jiems virusas beveik nekenkia – nesiima griežtų saviizoliacijos priemonių sustabdyti viruso plitimą kitiems asmenims.

COVID-19 sunkesnėmis viruso persirgimo formomis gali pasireikšti plaučių pneumonija arba bronchitas. Pagrindinis būdas atskirti koronavirusą nuo gripo ar kitų yra dusimas ir sunkus kvėpavimas, tokiu atveju turėtume visi kreiptis į gydytojus karštąją koronaviruso linija 1808 ir papasakoti apie savo simptomus.

Kodėl Lietuvos Respublikos vyriausybė kovo 16 d. ėmėsi tokių griežtų apsaugos priemonių?

Pasaulio statistiniais duomenimis vienas koronavirusu sergantis asmuo užkrečia nuo 1.5 iki 3.5 asmenų per savo sirgimo laikotarpį, kai palyginus gripo atveju vienas pacientas vidutiniškai užkrečia tik 1.3 (kai užkrečiama mažiau nei 1 – viruso sklaida pradeda nykti ir pamažu visi sergantys pasveiksta).

Šiuo metu turime tik dviejų šalių pavyzdžius kaip buvo bandyta sulaikyti viruso plitimą: Kinija ir Italija. Kinijai pavyko sulaikyti viruso plitimą paskelbus karantiną dešimtims milijonų gyventojų bei pastačius naujas laikinas ligonines sergantiems pacientams. Italijai nesugebėjus išlaikyti koronaviruso viename regione jis išplito po visą Europą ir šiuo metu panašūs scenarijai vyksta įvairiose šalyse.

Baisiausias scenarijus šiuo metu yra Italijoje, kai visi žmonės serga vienu metu, jiems reikalinga medicininė palata, tačiau visoje valstybėje tiek lovų ligoniams nėra. Išleidžiant vieną asmenį iš ligoninės, į jo lovą pretenduoja dar 7 asmenys. Italijoje pradėtos taikyti karo ligoninės taisyklės (t.y. gydytojai turi rinktis kurį asmenį gydyti pirmiausia, o kurie lauks toliau toliau).

Lietuvos vyriausybė gavusi nurodymus iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) dėl pandemijos (epidemijos pasauliniu mastu) paskelbimo ėmėsi griežtų veiksmų stabdyti viruso plitimą ir nuo kovo 16 d. paskelbė visos šalies karantiną, skatina laikytis socialinio atstumo, nes tai yra vienintelė priemonė padedanti sustabdyti ir sukontroliuoti viruso pliti

Kaip aš ir tu galime prisidėti prie koronaviruso plitimo sustabdymo?

Kaip jau tikriausiai supratai – visi turime laikytis Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijos vengti kontakto su žmonėmis ir tokiu būdu užkirsti kelią viruso plitimui. 

Pirmiausia, karantinas reikalingas, kad mes neužsikrėstume nuo kaimyno, draugo, giminaičio ar artimo šeimos nario (su kuriuo negyvename kartu). Antra, karantinas reikalingas apsaugoti mūsų artimus žmones nuo užsikrėtimo virusu nuo mūsų, net tada kai mes net nežinome ar sergame (iki pirmų simptomų pasirodymo).

Kokių veiksmų galime imtis norėdami apsisaugoti nuo koronaviruso?

Esant būtinybei išeiti iš namų (kai privalomas karantinas) turime imtis visų apsaugos priemonių:

  • naudoti veido kaukę (net su paprastą medicinine kauke neužkrėsi kitų);
  • naudoti vienkartines pirštines (apsaugosi savo rankas nuo virusų ir bakterijų pirštines išmesdamas lauk);
  • stenkis neliesti rankomis veido (nosies, burnos, akių) – taip sumažinsi užsikrėtimo galimybę;
  • plauk rankas muilu (jis sunaikina bakterijas esančias ant rankų), o jei nusiplauti neišeina nešiokis su savimi dezinfekcinį skystį.
  • Jei visi laikysimės karantino, vienu metu sirgs mažiau žmonių, todėl sveikatos priežiūros specialistai galės išgelbėti kuo daugiau žmonių gyvybių.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

5 − 5 =