Iššūkiai ūkininkams – sausra ir pasėlių deklaravimas

1

Šylant orams, švelnėja karantino sąlygos. Ūkininkai, tai tie šalies darbuotojai, kuriems nelabai galioja karantinas. Neuždarysi nei karvių fermos, nepasėsi javų vėliau, nei diktuoja laikas.

Baigiantis balandžiui apie padėtį ūkiuose kalbinome Ūkininkų sąjungos Kaišiadorių skyriaus pirmininką Saulių Stirną.

Pasak rajono ūkininkų vadovo, pandemijos bei karantino pradžia Lietuvoje sutapo su sausros pradžia. „Nuo kovo vidurio Lietuvoje baigėsi krituliai. Tokia pavasarinė sausra mūsų šakyje jau yra antri metai iš eilės. Nors žieminės kultūros gerai peržiemojo ir galima tikėtis neblogo derliaus, to negalima pasakyti apie pavasario sėją. Žemdirbiai iš anksto nusipirko trąšų, ruošėsi sėjai. Paskelbus karantiną striuka tapo su atsarginių detalių tiekimu – vietoj 1- 2 dienų atvežimas truko savaitę. Nusikėlė vėliau ir technikos apžiūra . Tačiau kas gali pasakyti, ar žemdirbys būtų apgintas, jei įvyktų koks eismo įvykis ar nelaimė su TA neturinčiu traktoriumi? „ – sako S. Stirna. „Nors rajono žemdirbiai ir jų šeimos nariai nėra paliesti koronaviruso, tačiau šia situacija pasinaudojo perdirbėjai, kurie, motyvuodami, kad neliko eksporto rinkos, sumažino supirkimo kainas. Štai mėsos kainos krito 20 procentų, pieno apie 15 procentų. Vyriausybė kalba apie 160 milijonų eurų paramos paketą, bet dar nenuspręsta, kam jį duoti – ūkininkams ar perdirbėjams. Kalbama, kad perdirbėjai paramos nepageidauja, nes tektų vėl kelti supirkimo kainas“, – teigia ūkininkas. Pasak pašnekovo, grūdų supirkėjai taip pat kalba apie gerokai mažesnes naujo derliaus kainas. Javus jie žada supirkti 15 – 20 procentų mažesnėmis kainomis, nei buvo pernai. S. Stirna sako, jog jei šis scenarijus įsigalios, tai palies visus verslus bei vartotojus.

Karantino metu, pasak S. Stirnos, žemdirbiai susiduria dar su viena nemenka problema. Prasideda pasėlių deklaravimas. Savo jėgomis, S. Stirnos nuomone, pasėlius deklaruos apie 15 procentų ūkininkų. „Mūsų žemdirbiai yra vyresnio amžiaus, dauguma eidavo pas žemės ūkio specialistus į seniūnijas ir su jų pagalba deklaravo pasėlius. Jei karantinas tęsis, ši problema liks. Reiktų ją palankiai išspręsti. Šiuo klausimu dabar yra daug dirbama, dar yra šiek tiek laiko, tai gal bus susitvarkyta ir neliks nedeklaruotų pasėlių“, – teigė S. Stirna, ragindamas ūkininkus mokytis elektroninio deklaravimo, ieškoti pagalbos iš artimųjų ir nelikti be deklaravimo.

Kalbino V. Šimkūnienė

1 KOMENTARAS

  1. Sutinku, kad karantinas paliete absoliuciai visus tam tikra prasme. Nors kiek zinau, logistika nestrigo ir pagal sutartis viskas buvo gabenama kaip iprastai taciau net ir ne taip paveikti, neretai pandemija naudojasi kaip priedanga sumazinti supirkimo kainas, pakelti tam tikru paslaugu kainas ir panasiai. Labai liudna del to, nes juk kaip tik reikia stengtis atsitiesti, nes liekamieji reiskiniai gali buti ilgalaikiai

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

4 × 3 =