Tarptautinėje folkloro fiestoje – ir mūsų krašto balsai

0

Liepos ketvirtąją ant Verkių piliakalnio buvo uždegtas įspūdingas trisdešimtojo tarptautinio festivalio „Baltica 2017“ aukuras, kuris davė pradžią unikaliai šventei, paeiliui švenčiamai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Šiemetinei šventei pasirinkta tema „Mes ir gamta“. „Norime pabrėžti tradicinių kultūrų išsaugotą pasaulio, gamtos, kaip gyvo, dvasios sklidino organizmo suvokimą. (…) Žmogus gamtos aprėptyje esti lyg to paties kūno dalis, jo veiklos grindžiamos pagarba aplinkai, darbo santykiu su ja, auginančiu gyvenimo džiaugsmą, pilnatvės patyrimą“, – taip festivalio idėją nusako šventės rengėjai, sukvietę ne tik geriausius Lietuvos folkloro kolektyvus, bet ir svečius iš užsienio: Indijos, Ispanijos, Japonijos, Meksikos, Brazilijos, Graikijos, Slovakijos, Lenkijos, Ukrainos ir, žinoma, Baltijos šalių.

O rytojaus dieną, 18 valandą, Vilniaus kongresų rūmuose suošė galingas festivalio atidarymo koncertas, kurio pynėje skambėjo ir mūsų krašto balsai – garbė dalyvauti atidarymo koncerte teko šauniajam Ringailių folkloro ansambliui, šiemet švęsiančiam gražų savo gyvavimo jubiliejų. Koncerte, pavadintame „Gamta gimta“ dainavę Nemaitonių žemės žmonės dar turėjo progos savo tėvų, senelių ir prosenelių dainuotas dainas pademonstruoti liepos 7-ąją.

– Tądien mūsų dainorėliai pasirodė tris kartus: du kartus kopėme į didžiąją sceną ir kartą koncertavome mažojoje, – dalijosi įspūdžiais Ringailių folkloro ansamblio vadovė Aldona Kamantauskienė.

Bernardinų sode, kuris trims dienoms buvo virtęs festivalio miesteliu, koncertai vyko trijose scenose, buvo dainuojama, šokama, grojama, iš visų kraštų suvažiavę savo senuosius amatus demonstravo įvairių šalių ir regionų amatininkai, kvepėjo tradiciniais patiekalais… Į tokį mielą ir šiltą šurmulį šiemet pirmą kartą pateko Kaišiadorių kultūros centro Jaunimo folkloro ansamblis „Žilvita“ su savo vadove Laima Morkūniene. Žilvitukai šauniai sukosi Vaikų kiemelyje, kaišiadorietišką tarmę du kartus rodė didžiojoje scenoje, koncertuoti teko ir antrojoje scenoje.

– Įspūdžiai patys gražiausi. Su jais liepos 22-ąją važiavome koncertuoti į Panevėžį, – pasakojo ypatingai daug koncertuojančio kolektyvo vadovė.

Jei „Žilvita“ į koncertinę kelionę leidosi netrukus po „Baltica 2017“, tai Kaišiadorių kultūros centro folkloro ansamblis „Verpeta“ net nespėjo suskubti į tarptautinio folkloro festivalio atidarymą – mūsų krašto tradicijų puoselėtojai į sostinę atvyko tiesiai iš Šiaulių, kur vyko taip pat tarptautinis folkloro festivalis-konkursas „Saulės žiedas“.

– Konkurse nedalyvavome, tačiau suspėjome pabuvoti iš karto dviejuose renginiuose. Ne tik pasirodėme festivalio koncerte didžiojoje scenoje prie Šiaulių Kaštonų alėjos kartu su folkloro ansambliais iš Slovakijos, Portugalijos, Ukrainos, Rusijos bei lietuvių „Raskila“, „Nova“ ir Sutaras“, bet ir atstovavome Dzūkijos regioną Šiaulių kultūros centro projekte „Tautinio kostiumo festivalis „Nuo tradicijos iki moderno“. Vilkėdami Dianos Tomkuvienės sukurtais tautiniais kostiumais (beje, ši tautinio kostiumo meistrė „aprengė“ ir „Žilvitą“ bei Ringailių folkloro ansamblį – aut. past.) sulaukėme didžiulio pasisekimo, – įspūdžiais dalijosi „Verpetos“ vadovė Valerija Jankauskienė.

Ypatingą dėmesį „Verpetai“ skyrė ir renginį filmavusi Šiaulių televizija, kaišiadoriečių folkloristų veidus matėme respublikinės televizijos siužete apie tautinio kostiumo festivalį. Visus labai sužavėjo jauniausiais ansamblio „dalyvis“- Valerijos Jankauskienės anūkėlis, ansamblyje dainuojančios jos dukters Auros Baubienės sūnelis Jokūbas, kuris, aprengtas lininiu kostiumu, ant mamos rankų pasirodė scenoje. Šis vos pusmečio sulaukęs pyplys tapo ir baigiamuoju festivalio akcentu, kurį palydėjo festivalio vedėjo žodžiai, jog liaudies tradicijoms nelemta išnykti, nes yra, kas jas tęs…

Tad į „Baltica 2017“ „Verpeta“ atvažiavo su pakilia nuotaika ir šauniai atlaikė tris pasirodymus Bernardinų sode.

Pabuvę bendraminčių būryje, parodę visa, ką gražiausio turi mūsų kraštas, trys mūsų rajono folkloro ansambliai grįžo namo, kad vėl rengtųsi į koncertams, primenantiems, iš kur esame atėję.

R. Grigo nuotr.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

keturi × 4 =