Simbolinė Baltijos kelio tąsa: Lietuva, Latvija ir Estija kvies į pilis ir dvarus

0
Švęsdamos valstybingumo atkūrimo šimtmečius, Lietuva, Latvija ir Estija sujungia savo jėgas, simboliškai tęsdamos Baltijos kelią.

Trijų šalių pilių ir dvarų asociacijos pirmąkart kartu rengia tarptautinį projektą, padėsiantį atskleisti regiono dvarų tinklo tankumą, pabrėžti dvarų, kaip kultūrinės, ekonominės ir regioninės raidos variklių, svarbą praeityje ir dabar.

Latvijos 100-mečio informacijos centre Rygoje šią savaitę pristatytas projektas „Pažinkime Baltijos šalių pilis ir dvarus“, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo ir Latvijos bei Estijos šalių nepriklausomybės paskelbimo šimtmečiams bei Europos kultūros paveldo metams.

Net 131 istorinė pilis ir dvaras trijose Baltijos šalyse atvers duris lankytojams šių metų vasarą. Lankytojai objektuose bus laukiami nuo gegužės 24 dienos iki rugsėjo 16 dienos.

Pasak projekto organizatorių, Baltijos šalių praeitis, taip pat ir dabartis, pilna iššūkius keliančių palikimo ir tarpkultūrinių prieštaravimų. Viena iš įdomių temų – dvarų likimas XX amžiuje. Buvę politinės galios, architektūrinės ir kultūrinės didybės nešėjai, – žinomų pasaulio tyrinėtojų, menininkų, rašytojų, mokslininkų ir pan. gimimo ir gyvenimo vietos, – dvarai įgavo naujas funkcijas, o kai kurie buvo apleisti ir nyko, pradedant nuo 3-iojo praėjusio amžiaus dešimtmečio, o dramatiškai – sovietų okupacijos laikotarpiu.

Dvarų palikimas labai iš lėto atgimė 9-ajame dešimtmetyje – pirmieji tyrimai ir išsaugojimo darbai 1991 metais nutiesė kelią Baltijos šalių kultūros paveldo aktualizavimui Europos kontekste. Nuo tada valstybės, savivaldybės, paveldo institucijos, o labiausiai šimtai privačių savininkų ir entuziastų paskyrė savo laiką, išteklius ir jėgas buvusiai dvarų didybei išsaugoti ir atgaivinti.

Šiandienos iššūkis yra atkurti dvarų, kaip kaimiškų vietovių ekonominės ir kultūrinės raidos variklių šiuolaikinėje visuomenėje, poziciją.

XXI amžiaus pradžioje dvarų savininkai ir valdytojai susibūrė į nacionalines asociacijas, siekdami dalintis žiniomis, patirtimi ir remti vienas kitą. Šiemet pirmą kartą trijų Baltijos šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo, kad sukurtų bendrą kelionių „žaidimą“, leisiantį pažinti dvarų tinklo tankumą, atrasti panašumus ir skirtumus, paliudyti pastangas žmonių, sunkiai dirbančių, kad išsaugotų mūsų bendrą kultūros paveldą.

2018-aisiais lankytojams duris atvers daugybė dvarų. Keliautojai kviečiami į dvarus, jau gerai žinomus dėl savo kruopščios restauracijos, dėl įdomių muziejų, puikių paslaugų ar aukšto lygio kultūrinių veiklų. Tačiau verta pažinti ir daugybę kitų – mažų ar didelių, geresnės ar prastesnės būklės dvarų. Visi ir kiekvienas iš jų yra praėjusių laikų liudytojas ir daro įtaką kultūrinei ir ekonominei vietovės raidai.

Pažinimo ir kelionių projekto simbolis – raktas – tai užuomina į pilį ar dvarą, kaip galimybė atverti duris į naujus kultūrinio paveldo atradimus. Lankytojai rinks simbolinius pilių ir dvarų raktus kaip patirties prisiminimą ir patirto įkvėpimo ženklą.

Tarptautinis kelionių projektas „Pažinkime Baltijos pilis ir dvarus – švęskime kartu“ žiniasklaidai ir visuomenei ketvirtadienį buvo pristatytas Latvijos šimtmečio informacijos centre Rygoje.

Kelionių po Lietuvos dvarus pradžios renginys – gegužės 24 dieną Alantos dvare. Simbolinio rakto perdavimu pirmam lankytojui bus atvertos pirmojo Lietuvos dvaro durys, o lankytojai kviečiami domėtis ir keliauti po gerai žinomus, kruopščiai restauruotus dvarus, taip pat – mažesnius, kurie dar tik atgimsta.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

1 × 4 =