Nepriklausomybės atkūrimo šventėje – lietuviškos tapatybės paieška

0

Tapatybės reikėtų ieškoti ne tik savo šalies istorijoje, kultūroje, bet ir emocijoje, o girdėti, jausti ir mylėti savo šalį – širdimi. Tokios mintys subūrė mados kūrėjas – Vilniaus Dailės akademijos profesorę Jolantą Talaikytę ir tos pačios akademijos docentę Renatą Maldutienę bei renginių režisierių Dalių Abarį Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga surengti netradicinį istorinės atminties išsaugojimo reginį, vizualią istorijos interpretaciją „Aktas. Istorinės tapatybės beieškant“.

Mados, muzikos, šviesų ir vaizdo efektų kupiną kelionę Valdovų rūmuose menininkai pristatys penktadienio vakarą.

Valdovų rūmų Didžiojoje menėje bus ištiestas 30 metrų ilgio podiumas. Juo žengs daugiau nei 50 modelių. Kolekcijas lydės specialiai renginiui aranžuota muzika bei vaizdo projekcijos. Įspūdį dar labiau sustiprins peršviečiamas, ažūrinis ekranas, kuriame vaizdų ir šešėlių žaismas žiūrovą privers pajusti netikėtas erdves.

„Aš jaučiu, girdžiu ir myliu savo šalį širdimi, moters širdimi. Karūnuoju moterį, motiną gimdytoją, suteikiu jai sparnus. Kartais ji – istorinių požemių išbalusi vėlė, kartais paklaikusi beprotė, kartais – išdidi kovotoja ir narsi karė, šventoji, mylimoji, nuotaka“, – taip savo kolekciją „Moters širdis“ apibūdina profesorė J. Talaikytė.

R. Maldutienės kolekcija „Sėslių spalvų istorija“ sukurta tarsi ant trijų polių. Menininkė kuria Lietuvos valstybės istorinių įvykių chronologijos ir iškilių asmenybių portretus. Ji keliauja per šimtmečius, nuo Vilniaus įkūrimo, iki šių dienų. Menininkė ne atkuria autentiškus kostiumus, o juos interpretuoja šiuolaikinės mados dizaino raiškomis.

„Nė vienas kostiumas nėra skirtas dėvėjimui, nors gali būti dėvimas, nei vienas kostiumas nepriklauso mados verslui, nors gali būti madingas. Kiekvienas iš jų yra mano idėjų namai, duoklė ir pašaukimas“, – sako kolekcijos kūrėja, docentė R. Maldutienė.

Trys menininkai teigia skirtingai išgyvenantys valstybės šventes, tačiau vieningai sutaria – kiekvienas pilietis savo šventės suvokimą turi išreikšti, kaip sugeba ir panaudoti tai, ką geriausiai moka.

J. Talaikytės ir R. Maldutienės kolekcijos tarsi susijungę į vieną istorinę Lietuvos valstybingumo temą. Menininkės kalba skirtingai, tačiau savo kūryba teigia tą patį – meilę savo prigimčiai, savo Tėvynei, savo Lietuvai.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

dvidešimt + du =