Įrašas tradicijų kalendoriuje

0

Ko gero, kiekvienos jų atėjimas panašus. Iš pradžių būna vienas renginys, kuris palieka gerą įspūdį. Paskui, jei organizatoriams užtrenka jėgų, pasiryžimo ir sumanumo pakartoti tą patį, bet (kas būna sunkiausia) – kitaip, pirmojo suintriguoti žiūrovai bei jų įspūdžių paakinti draugai ir kaimynai renkasi į antrąjį. Ir tik tada, kai nuskamba trečiasis, „pakvimpa“ tradicija, kas reiškia, jog nuo šiol lauksi kultūrinio įvykio su džiaugsmingu įsitikinimu, jog jis bus visada.

Ir dar – kad tradicija tokia taptų, reikia daug užsidegusių, tikinčių tuo, ką daro, žmonių. Tačiau pačią pradžią, tą kruopelę, kurios įspūdžių pagauti kartais nė nematome, paprastai atneša vienas…
Panašiu keliu į rajono kultūrinį gyvenimą „įsirašė“ respublikinis tautinių šokių festivalis „Subatos vakarėly“, šiemet galingai sudrebinęs miestą gal pirmą kartą Kultūros ir meno centre koncertavusių atvykėlių kolektyvų gausa. Trečiasis, pats didžiausias, gerokai praplėtė dalyvių – vyresniųjų žmonių tautinių šokių kolektyvų – žemėlapį ir geografine prasme. Nuo, rodos, ranka pasiekiamų Elektrėnų su „Vijūnu“, Kauno su „Ave vita“, Lentvario su „Lendvare“, Garliavos su „Ąžuolu“, kaišiadoriečių scenoje sukosi „Nemunėlis“ ir „Mituva“ iš Jurbarko, „Kadagys“ iš Druskininkų, „Vaivora“ iš Kupiškio.
– „Subatos vakarėly“ pirmą kartą dalyvavo svečiai iš Garliavos, Birštono ir Kupiškio, – vardijo festivalio sumanytoja ir organizatorių – Kaišiadorių kultūros ir meno centro kolektyvo „Savingė“ – vadovė Angelė Pačėsienė, festivalyje „sirgusi“ ne tik už svečių sėkmę, bet ir du savo kolektyvus – „Savingę“ ir „Vijūną“.
Pasak vadovės, kolektyvų gausą lėmė draugiški ryšiai. Jau rudenį, koncertinio sezono pradžioje, šokėjai numato, kas kur koncertuos.
– Paskui skambini, kvietiesi, derini. Malonu, jog šįsyk atvažiuoti visi sutiko labai geranoriškai, – sakė A.Pačėsienė.
Tikriausiai, tą geranoriškumą didžia dalimi lėmė šilti įspūdžiai iš pernykščio festivalio, kurį savingiečiams pavyko šauniai suorganizuoti, neliko nusivylę nei dalyviai, nei žiūrovai. Ir netiesa, kad geros žinios lėtai vaikšto, o blogos – kaip ant sparnų lekia. Turi sparnus ir tos, gerosios, šiemet tiek daug šokių kolektyvų atskraidinusios, jog net Kultūros ir meno centro direktorius A.Škimelis prisipažino neatsimenąs, kada tokį būrį svečių yra tekę priimti. Gal todėl „Subatos vakarėlio“ negalėjo praleisti ir rajono savivaldybės meras R.Urmilevičius, kartu su žmona visą koncertą nuoširdžiai plojęs šokėjams, o vėliau sveikinęs, ranką spaudęs, kartu su A.Škimeliu padėkas kiekvienam kolektyvui įteikęs.
Žinoma, įtakos turėjo ir tai, kad „Savingė“ taip pat daug gastroliuoja, savo šokiais per metus papuošia ne vieną koncertą, festivalį ar konkursą. Lietuvą ir užsienį su koncertinėmis gastrolėmis skersai ir išilgai išmaišę, kolektyvo nariai turi ir gerų organizacinių sugebėjimų: visi trys Kaišiadoryse nuskambėję „Subatos vakarėliai“ nevienodi, nors visuose juose – tautiniai šokiai.
– Scenarijų festivaliams visada rašo pačios kolektyvo merginos, – išdavė paslaptį vadovė.
Šiemet „Subatos vakarėly“ pasirinko varžytuvių formą. Ir neprašovė! Reikėjo pamatyti, kaip ūžė salė, kaip drebėjo grindys po žiūrovų kojomis nuo trypimo, o sienos – nuo plojimų: mat, taip reikėjo išreikšti savo valią, kuriam kolektyvui turi atitekti varžytuvių etapų prizai. O prizus – dešras ir „kindziukus“ širdingai dalijo neprilygstamoji festivalio vedėja, šiemet, atrodo, dar šmaikštesnė, dar iškalbingesnė. Ko gero, jei tuokart į salę būtų užsukęs koks sunkiojo roko gerbėjas ar metalistas, būtų buvęs tikrai nustebintas, nes gero, sveiko triukšmo aidėjo ne mažiau, nei ten, kur renkasi „žalias“ jaunimas. Taigi – akivaizdžiausias įrodymas, jog parako mūsiškiai tautinių šokių šokėjai bei jų bičiuliai iš visos Lietuvos oi, dar kiek turi. Pakaks jo ir kitiems, būsimiems festivaliams, tad į savo kaišiadorietiškų tradicijų kalendorių galime užsirašyti drąsiai: „Balandis. Tautinių šokių festivalis Kaišiadoryse“. Iki kito!
P.S.Festivalio organizatoriai už dosniai nukrautus vaišių stalus po koncerto vykusioje vakaronėje ir kitokią paramą ačiū taria rėmėjams: Kaišiadorių ir „Girelės“ paukštynams, „Savingei“, „Desei“, „Divendai“, UAB „Roda“, UAB „Kietaviškių gausa“, UAB „Gudobelė“, Mariaus Steponavičiaus personalinei įmonei, medžiotojams Gintarui Trepenaičiui ir Romualdui Kubiakui, žvejui Algirdui Masikoniui bei Kaišiadorių kultūros ir meno centrui.
DALINTIS
Ankstesnis straipsnisIš mano atsiminimų
Kitas straipsnisPaveikslas su muzika

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

du × 1 =