Miškai – gyvas organizmas

0

Kaišiadorių miškų urėdas Stasys Truskauskas spaudos konferencijoje informavo, kas padaryta tvarkant miškus po pernai metų rugpjūčio mėnesį praūžusio škvalo. Tuo metu labiausiai nukentėjo dvi girininkijos – Kruonio ir Pravieniškių. Iš viso per škvalą Kaišiadorių urėdijoje buvo suniokota apie 80 tūkst. kubinių metrų medžių. Iki 2010 metų pabaigos buvo sutvarkyta apie 50 tūkst. m3 išverstų medžių, o šiais metais – likusieji 30 tūkst. m3. Mūsų klimatas pasidarė toks, kad smarkūs vėjai atkeliavo ir vasario mėnesį, ką tik vėl praūžė gūsingas vėjas. Jau šiais metais vėl išversta apie 12 tūkst. m3 miško. Pasak S.Truskausko, 13 tūkst. m3 medienos laukia pirkėjų. “Mes esame vieni tų, kuriuos vėluojantis pavasaris džiugina. Tada spėjame viską išvežti, pasiruošti šiltajam sezonui”, – sakė urėdijos vadovas. Kirtavietėse, pasak S.Truskausko, yra apie 12 tūkst. m3 medienos. Kol kas kenkėjai dar neišplito, miškininkai stebi, turi pasiruošę chemikalų.Savo medelyne miškininkai turi daug sodinamosios medžiagos, miškai bus atsodinami. Laukia didelis darbas prižiūrint jaunuolynus. Iš viso yra pažeista apie 300 ha biržių. Kaišiadorių miškų urėdija patyrė apie 2 mln. litų nuostolių, kreipėsi į nacionalinę mokėjimo agentūrą prašydama lėšų miškų atsodinimui bei priežiūrai, jauno miško ugdymui. Mūsų rajone kirtavietės yra labai nedidelės, beveik visi pažeisti plotai yra Kauno marių ir Nemuno pakrantėse. Atsivėrė miško sienos, daug kur yra pažeistas miško karkasas. Miškininkai labai bijo medžių kenkėjų išplitimo, su jais kovoti reikia nedelsiant, kitaip gali pasikartoti 1990 metų miškų tragedija. Kadangi Kruonio girininkijos miškai buvo labiausiai pažeisti, jų kai kurios teritorijos yra paskirstytos trims girininkijoms: Paparčių, Būdos ir Žiežmarių.Miškininkams nerimą kelia ir padėtis privačiuose miškuose. Ten yra reikiamai tvarkomi plotai, iš viso privačių miškų yra apie 18 tūkst. ha. Nėra daug rezervuotų miškų grąžinimui. Didelis, neseniai baigtas darbas Kaišiadorių miškų urėdijoje yra tas, kad Registrų centre yra užregistruoti visi miškai, pastatyti riboženkliai. Dabar jau neįmanoma atlikti jokių neteisėtų veiksmų, sandorių.
Kaišiadorių miškų urėdija pernai turėjo 13 mln. litų pajamų. 95 proc. yra gauti už apvalią medieną, 5 proc. – pardavus sodinukus ir šiek tiek iš transporto nuomos. Kaišiadorių savivaldybė prisidėjo prie kelių priežiūros ir tvarkymo – skyrė 250 tūkst. litų. Pernai, ketvirtą ketvirtį teko remontuoti Kruonio girininkijos kelius, buvo gauta 130 tūkst. litų. iš Kelių direkcijos.
„Šiuo metu rekreacijos darbus esame sustabdę, nes nėra papildomų lėšų.Gavome lėšų iš ES fondų ir baigiamas vykdyti projektas “Automatinė gaisrų gesinimo sistema”. Tai ne tik leis sumažinti gaisrus miškuose, bet ir pagerins darbą. Teritorijos bus stebimos iš vienos vietos, įrengus įrangą bokštuose Vievyje, Žiežmariuose, kitur”, – sakė urėdas. Dabar miškininkai yra pateikę 6 paraiškas škvalo padariniams likviduoti, miško įveisimui, kita. Buvo planų įrengti laiptus prie Neries, Rumšiškėse – apžvalginius takus, atlikti kraštovaizdžio kirtimą, bet kol kas tai yra pristabdyta. Miškininkai dėkingi Kaišiadorių savivaldybei, kad 12 tūkst. litų skyrė šiukšlių išvežimui iš miškų, yra pastatyti 37 konteineriai šiukšlėms.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

14 + 6 =