Įstatymo pataisos užkirstų kelią agresyvioms ir pavojingoms hidraulinio ardymo technologijoms

0

Tai, kad Seimas  pritarė Žemės gelmių įstatymo pataisoms dėl skalūnų dujų paieškos reglamentavimo, yra svarbus žingsnis, nes šios pataisos praktiškai užkirstų kelią vartoti agresyvias ir pavojingas aplinkai bei žmonių sveikatai hidraulinio ardymo technologijas, teigia Lietuvos žaliųjų partijos lyderis, Seimo narys Linas Balsys.

Įstatymų projekte numatoma, kad turėtų būti atliekamas privalomas poveikio aplinkai vertinimas ne tik angliavandenilių gavybos, bet ir žvalgybos darbams. Taip pat Seime pritarta nuostatai, kad žemės gelmėse draudžiama laidoti ir palikti radioaktyvias bei toksiškas medžiagas, kurios žvalgant ir išgaunant skalūnų dujas būtų išsiurbiamos iš žemės.

Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas L. Balsys teigia, kad šios įstatymo pataisos sukuria pagrindinius saugiklius, leidžiančius ginti Lietuvos žemę nuo neigiamo poveikio, galimo vykdant skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą.

„Labai džiaugiuosi, kad šiandien Seimui užteko politinės valios pasipriešinti dideliam spaudimui iš naftos ir dujų giganto „Chevron“, aktyviai palaikomo Prezidentūros. Po svarstymo pritarta pataisoms, kurios praktiškai užkirstų kelią vartoti agresyvias ir pavojingas aplinkai bei žmonių sveikatai hidraulinio ardymo technologijas“, – sakė Lietuvos žaliųjų partijos lyderis.

L. Balsys apgailestavo, kad įstatymo pataisos vyksta jau paskelbus skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos vykdytojus.

„Manau, kad hidraulinio ardymo technologijos naudojant toksiškus chemikalus Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungos turėtų būti uždraustos ir tikiu, kad taip ir bus. Vakar (trečiadienį – ELTA) bendravau su Europos Komisijos nare Koni Hedegard Connie Hedegaard), kuri yra atsakinga už klimato kaitą. Ji pripažįsta, kad Europos Sąjunga mąsto lygiai taip pat ir iki metų pabaigos mums pateiks savo išvadas dėl privalomų aplinkos apsaugos direktyvų, susijusių su skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba“, – teigė Seimo narys.

Pasak L. Balsio, skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba ne tik pakeis Žemaitijos kraštovaizdį, bet ir užterš gamtos išteklius.

„Žemaitijoje yra du gamtiniai rezervatai, šimtai saugojamų gamtos buveinių ir objektų, ūkininkų, kurie vykdo ekologinę žemdirbystę. Skalūnų dujų paieškos sunaikins ekologinius ūkius, kraštovaizdį, taip pat pakenks gyvybiškai svarbiems vandens ištekliams“, – sakė L. Balsys.

Jei Seimas dar po vieno balsavimo priims ketvirtadienį svarstytas pataisas, jų pakeitimai turėtų įsigalioti nuo liepos mėnesio.

PALIKTI ATSAKYMĄ

Prašom įrašyti komentarą!
Prašom įrašyti savo vardą

17 − 8 =